Thursday , 23 January 2025
Erakorralised uudised
young man 2939344 1920

Vastused meeste kõige isiklikumatele terviseküsimustele

Eesnäärme healoomuline suurenemine, uriinipidamatus, kiilanemine, impotentsus, laigud peensel –  meeste terviseküsimustele vastab proviisor Pärtel Relve.
Eesnäärme healoomuline suurenemine, uriinipidamatus, kiilanemine, impotentsus, laigud peensel –  meeste tervise kõige isiklikumatele küsimustele vastab proviisor Pärtel Relve.

  • Mis on eesnäärme healoomuline suurenemine? Eesnääre on väikene elund, mida uriin (ja sperma) enne peenist läbivad. Tegemist on meestele iseloomuliku elundiga, mida naistel samasugusel kujul ei ole.
    Umbes pooltel üle 50-aastastel meestel esineb eesnäärme märgatav suurenemine, mis pitsitab seda läbivaid juhasid.
    See võib põhjustada pakitsust kuseteedes ja vajadust sageli, lausa mitmeid kordi öö jooksul, urineerimas käia.
    Ükskõik kas sümptomid esinevad või mitte, peaksid üle keskealised mehed käima arsti juures eesnääret kontrollimas, sest lisaks healoomulisele suurenemisele võib eesnääret haarata ka põletik või pahaloomuline kasvaja.
    Kõiki neid probleeme on võimalik ravida ning ravi õnnestub seda paremini, mida varem sellega pihta hakata.

  • Mis on eesnäärme pahaloomuline kasvaja? Eesnäärme pahaloomuline kasvaja on – nagu nimestki aru saada – ohtlikum olukord kui eesnäärme healoomuline suurenemine.
    Tegemist on Eesti meeste seas peaaegu et kõige levinuma vähi vormiga. Kui kasvaja õnnestub avastada ajal, mil see alles arenema on hakanud, õnnestub haigus enamasti välja ravida. Murekohaks on see, et algstaadiumis ei pruugi eesnäärme kasvaja põhjustada mitte mingeid sümptomeid või põhjustada ainult selliseid, mis on sarnased eesnäärme healoomulisele suurenemisele.
    Et õigeaegselt jaole saada, võiks meesterahvas, kellel 40 eluaastat täis, lasta ennast eesnäärme kasvaja osas igaks juhuks üle kontrollida ja panna arstiga paika regulaarse jälgimise skeem.
    Eesnäärme pahaloomulise kasvaja vältimisele aitab kaasa, kui mees hoolitseb enda kaalu eest, ei söö igapäevaselt punast liha ja väldib sagedast maiustuste söömist.
    Samuti peaks mees riski vähendamiseks jälgima, et toidulaual oleks piisavalt kala ja aedvilja ning keha saaks piisavas koguses seleeni ja D-vitamiini.
    Võib tulla meeldiva üllatusena, et haigestumise võimalust vähendavad ka positiivne ellusuhtumine ja vähemalt paar korda nädalas seksimine, kuigi liiga suur erinevate seksuaalpartnerite hulk hoopis suurendab eesnäärmekasvaja riski.

  • Mida teha kusepidamatuse korral? Uriinipidamatuse põhuseks meestel on tavaliselt kas eesnäärme suurenemine või põletik kuseteedes.
    Tavaliselt väljendub uriinipidamatus meestel selles, et uriini tilgub ja immitseb kogu aeg, eriti füüsilise pingutuse ajal, milleks võib olla ka naermine või köhimine. Nii suurenenud eesnäärme kui kuseteede infektsiooni vastu on olemas ravimeid. Ravi ei toimi aga üleöö ja seniks on mees piinliku probleemi ees märjaks mineva pesuga. Õnneks on apteekides saadaval valik mugavaid spetsiaalselt meestele mõeldud pesukaitseid just selliseks olukorraks.
    Loe ka seda: Uriinipidamatuse lahendused meestele
  • Mida teha kui peenisele tekivad laigud? Punased põletikulised laigud eesnaha all on enamasti ebapiisava hügieeni tagajärg. Selle vastu saab kui pesta peenist nii hommikul kui õhtul hoolega, ka eesnaha alt, ja kanda hingavat pesu. Samas võivad punnid, laigud või kestendamine peenisel olla märk suguhaigusest. Mõned suguhaigused võivad kehas varjul olla pikka aega, nii et isegi kui kaitsmata vahekorda pole viimasel ajal ette tulnud, ei tähenda see, et tegemist ei võiks olla suguhaigusega.
    Et kindel olla, tasub ennast testida. Selleks ei pea tänapäeval isegi arsti juurde minema, sest levinud suguhaiguste testimiseks saad vajalikud vahendid ja juhised interneti kaudu diskreetselt otse koju tellida.

  • Kuidas saada impotentsuse vastu? Sageli on impotentsus teisejärguline tunnus muudele terviseprobleemidele. Impotentsuse teket soodustab liigne alkoholi tarbimine, suitsetamine, väheliikuv eluviis ja kehv toitumine. Suitsetamisest loobumine, alkoholi tarbimise piiramine, regulaarse treeningu alustamine ja toidulaua rikastamine, vajadusel ka meestele mõeldud vitamiinidega, on kõik head vahendid potentsi taastamiseks ja säilitamiseks.
    Retseptiga on saadaval ka ravimeid, mis küll ei ravi impotentsuse tekkepõhjuseid, kuid tagavad üheks vahekorraks kellavärgina toimiva erektsiooni.

  • Kas kiilanemise vastu on võimalik midagi ette võtta? Paljud mehed ei pea kiilanevat pead probleemiks. Ega peakski – meestüüpi kiilaspäisuse põhjuseks on enamasti meesuguhormoon dihüdrotestosterooni kõrge tase, ehk mõnes mõttes on tegemist tõelise mehisuse tunnusega.
    Kui kiilanev pea siiski häirib, on mõned võimalused, mida selle vastu ette võtta saab. Vaata üle toidulaud! Esimese asjana võiks üle vaadata, kas toidulaud on piisavalt mitmekesine, et keha kõik vajalikud mikrotoitained kätte saab. Kui mees peab mingil põhjusel sööma pidevalt ühesugust toitu, võib kaaluda toidulisandite juurde võtmist.
    Juuste tugevdamiseks võib eelkõige olla abi toidulisanditest, mis aitavad kehas biotiini, tsingi ja räni puudujäägid likvideerida. Kui toidulisanditega soovitud tulemust siiski ei saavuta Kui lihtsad toidulisandid soovitud tulemust ei anna, on võimalik kasutada apteekides ilma retseptita saadaval olevat minoksidiili sisaldavat lahust, mis kantakse otse kiilanevale kohale.
    Minoksidiil on enamasti tõhus, kuid esimeste tulemuste ilmnemine eeldab kannatlikku regulaarset kasutamist mitme kuu jooksul ning kasutamist tuleb jätkata nii kaua, kuni kiilanemist vältida soovitakse.
    Kui minoksidiili lahus mingil põhjusel ei sobi või ei toimi, on võimalik arutada arstiga võimaluse üle võtta kasutusele finasteriidi sisaldav retseptiravim, mis alandab dihüdrotestosterooni taset kehas.

  • Millised on võimalused enneaegse seemnepurske raviks? Enneaegne seemnepurse on mure, mis vaevab sageli vähese seksusaalse kogemusega noormehi.
    Tihti pole muretsemiseks tegelikult põhjust, sest probleem laheneb iseeneslikult kui tekib esimene tõsisem suhe, mis lubab harrastada regulaarset vahekorda vähemalt mõned korrad nädalas, mille käigus nooruk mõne kuu jooksul „olukorraga harjub” ja keha tunnetamise oskus paraneb.
    Siiski on erinevatel põhjustel võimalik, et kujuneb välja olukord, kus enneaegne seemnepurse kujuneb krooniliseks ja iseeneslikult ei parane. Abist ei pea mees ilma jääma ka sellisel juhul.
    Apteekidest on saadaval spetsiaalsed tuimestava toimega libestid või mis veelgi tõhusam – seestpoolt tuimestavad kondoomid.
    Kui ka need abi ei paku, tasub kindlasti teha visiit meestearsti juurde. Eriarst oskab soovitada probleemi lahendamiseks vajalikke seksuaalharjutusi ja kirjutab vajadusel välja näiteks dapoksetiini sisaldava retseptiravimi, mis on välja töötatud spetsiaalselt enneaegse seemnepurske raviks.

Allikas: sudameapteek.ee

Vaata ka:

love 2331486 960 720 576x560 1

Armastuse horoskoop – Reede, 24. jaanuar 2025

♈ JäärTäna võid tunda tugevat tõmmet kellegi uue või juba tuttava inimese vastu. Julge teha

a person sitting in front of a group of cards

Taroskoop – Reede, 24. jaanuar 2025

♈ Jäär – TornTäna võib elu sulle ootamatult midagi muuta või vanu struktuure purustada. Ära