Valitsuskabinet toetas energeetika- ja keskkonnaminister Andres Suti esitatud ettepanekuid vähendada bürokraatiat ja lihtsustada reegleid energeetika, looduskaitse ning jahinduse valdkonnas. Muudatused mõjutavad positiivselt väikeettevõtjaid, maaomanikke, metsaomanikke ning ametiasutuste töökoormust, samas tugevdades õigusraamistikku ja tagades õigusselguse.
„Tänased otsused on konkreetne samm selle poole, et lihtsustada inimeste ja ettevõtjate elu ning teha avalik haldus tõhusamaks,“ ütles peaminister Kristen Michal. „Riik peab inimesi usaldama ning neile endale vastutust andma, seega tulebki kallid ja tarbetud nõuded üle vaadata – see on terve mõistuse poliitika,“ rõhutas peaminister.
Kliimaministeeriumis kaardistati efektiivsuse ja majanduskasvu nõukojalt laekunud 45 ettepanekut, millest 11 on esmajoones teostatavad, 13 ei ole teostatavad ning 21 vajavad täiendavat analüüsi.
„Ei ole üht suurt hõbekuuli, mis bürokraatia täielikult minimeeriks, aga on palju olulisi samme õiges suunas. Oleme koos oma valitsemisala asutustega risti ja põiki läbi vaadanud, kus bürokraatia takistab sisulist tööd või loob ebamõistlikke kulusid ning paljud vajalikud sammud juba plaani võtnud,“ ütles energeetika- ja keskkonnaminister Andres Sutt.
„Näiteks on väikestel päikeseelektrijaamade omanikel seni kehtinud audiitorkontrolli nõue, mis ei anna väärtust juurde, kuid nõuab nii raha kui aega – selle me lõpetame. Sama loogikat rakendame looduskaitses: kui näiteks karu talvituspaik on juba kantud registrisse, siis ei ole mõistlik saata veel eraldi kirjalikku teadet. Piisab registripõhisest elektroonilisest teavitusest,“ lisas Sutt.
„Töö lihtsustamise ja kasutajakogemuse parandamise kõrval on oluline, et kõik muudatused säilitaksid looduskeskkonna kaitse mõtte ja toimiksid tõhusalt. Nii saame targemalt, mitte rohkem reguleerides, kaitsta nii loodust kui majandust,“ rõhutas minister Sutt.
Muu hulgas:
- Kaalutakse audiitorkontrolli künnise tõstmist üle 1 MW elektritootjatele ning väikestele gaasiettevõtjatele.
- Metsaseadust muudetakse nii, et vähemalt 70% metsamaast oleks majandusmets.
- Elurikkuse kaitsel lihtsustatakse ehituskeeluvööndi regulatsiooni, täiendades ja täpsustades nende objektide loetelu, millele ei laiene ehituskeeld, see vähendab halduskoormust ning kiirendab menetlusi. Lisaks antakse omavalitsustele senisest suurem otsustusõigus ehituskeeluvööndi rakendamisel.
- Looduskaitseseadusesse tuuakse selge 30% maismaa kaitse eesmärk.
- Jahinduses viiakse kogu asjaajamine üle digitaalsesse keskkonda JAHIS, vähendatakse topeltmenetlusi ja kaotatakse mitmeid tarbetuid loaandmise kohustusi.
Kõik kiirelt teostatavad muudatusettepanekud tuuakse valitsuse menetlusse juba käesoleva ja järgmise aasta jooksul. Osad eelnõud, sealhulgas looduskaitseseaduse, jahiseaduse ja riigivaraseaduse muudatused, on juba Riigikogu menetluses.
Valitsuse kommunikatsioonibüroo