Eesti valitsus on tulnud lagedale revolutsioonilise ideega kehtestada uus “jõulumaks”. Idee taga olevad poliitikud väidavad, et detsembris vohav tarbimine on kontrolli alt väljas ning riik peab olukorra stabiliseerimiseks sekkuma.
“Vaadake seda hullust! Kingitused, tuled, kuusepuud – inimesed raiskavad raha nagu see kasvaks puudel! On aeg, et riik sellest kasu saaks,” ütles rahandusminister suure naeratusega, mis võis olla tingitud kas maksutulude unistusest või glögist.
Maksu põhiprintsiibid
Jõulumaks hakkaks kehtima iga ostu pealt, mis tehakse perioodil 1. detsember kuni 26. detsember. Maksutase oleneb ostetud eseme iseloomust:
- 5% maks kõigile praktilistele kingitustele (sokid, sallid, pannid – sest kes neid tegelikult tahab?).
- 10% maks elektroonikale ja mänguasjadele, sest “lapsed on niigi hellitatud”.
- 20% maks kõikidele kommidele ja piparkookidele – rahandusministeeriumi sõnul “ülekaalulisuse ennetamiseks”.
Kuusepuu ostmine saab aga erilise maksu: “loodussäästliku koormamaksu” summas 10 eurot puu kohta. “Kui inimesed nii väga tahavad loodust tuppa tassida, võiksid nad selle eest ka maksma hakata,” selgitas keskkonnaminister, kelle kabinetis seisis plastmasskuusk.
Rahva reaktsioonid: külmad nagu talveilm
Kodanikud ei ole uudist just sooja vastuvõtuga tervitanud. “Kas ma pean maksma lisaks oma laste kingitustele ka selle eest, et nüüd tunduks nagu riik oleks minu jõuluvana?” ütles pahane lapsevanem, kelle ostukorvist võis leida terve kasti legosid ja piparkoogimaja komplekte.
Kuid valitsus leiab, et rahvas on lihtsalt muutuste vastu ja hiljem mõistavad nad, kui kasulik see maks on. “Kujutage ette, kui palju saame kogutud rahaga parandada teid!” ütles minister, viidates sildadele, mida küll lubati parandada juba 2018. aastal.
Alternatiiv: tasuta maksumäärad neile, kes loobuvad jõuludest
Et asi ei tunduks liiga julm, pakub valitsus ühe erandi: inimesed, kes väljendavad kirjalikku valmisolekut “jõuludest mitte osa võtta”, saavad maksu mittemaksmiseks erandi. “Kui keegi suudab jõulutulesid ja kuuseotsi ignoreerida, väärib ta austust ja maksuvabastust,” ütles rahandusminister, olles ise tõenäoliselt esimene, kes erandi taotleb.
Ekspertide arvamus: geniaalne või jabur?
Majandusekspertide hinnangul on tegu “majandusliku innovatsiooniga”, mida maailm pole varem näinud. “Samas on raske öelda, kas see ei vii inimesi lihtsalt rohkem salakaubandusele – näiteks piparkookide ja kinkekarpide mustale turule,” lisas analüütik naerdes.
Jõulumaksu saatus otsustatakse järgmisel parlamendiistungil. Seni jääb rahval üle vaid teha kiire arvutus: kas kinkida see aasta ühe asemel kaks paari villaseid sokke või hoopis “unustada” kingitused ja suunduda soojale maale, kus jõulumaks ei kehti.