www.minuaeg.com
Täna, 9. mail osales välisminister Margus Tsahkna Ukrainas Lvivis Euroopa Liidu välisministrite kohtumisel, kus Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi andis teada, et pöördub Euroopa Nõukogu poole palvega aidata luua Ukraina vastu toime pandud agressioonikuritegu menetlev eritribunal. „Tegu on rahvusvahelise õigusemõistmise jaoks olulise sündmusega ja see saadab selge sõnumi: need, kes panevad 21. sajandil toime agressioonikuriteo, võetakse vastutusele,“ ütles välisminister Tsahkna.
Eritribunali pädevuses saab olema Ukraina vastu toime pandud agressioonikuriteo uurimine ja toimepanijate üle kohtu pidamine. Agressioonikuritegu on ühe riigi ebaseaduslik jõu kasutamine teise riigi suveräänsuse, territoriaalse terviklikkuse või poliitilise sõltumatuse vastu. Eritribunal saab vastutusele võtta agressioonikuriteo eest enim vastutavad isikud. Venemaa tippjuhtkonnale kehtiva immuniteedi tõttu ootab neid vastutusele võtmine pärast ametist vabastamist. „Meie ühine kohustus on tagada, et agressioonikuriteo – raskeim rahvusvaheline kuritegu – ei jääks karistamata,“ ütles välisminister.
Välisminister tunnustas agressioonikuriteo eritribunali asutamist arutanud rahvusvahelise tuumikgrupi tegevust, kuhu kuulusid 40 riiki ja Euroopa Liidu ning Euroopa Nõukogu esindajad, ja õiguseksperte, kes on ette valmistanud eritribunali asutamisdokumendid. „Nende pühendumus peegeldab parimal kujul rahvusvahelise koostöö ja õigusriigi põhimõtteid,“ märkis ta.
Tsahkna kinnitas Eesti täielikku toetust eritribunali asutamisele. „Rahvusvaheline üldsus peab näitama, et õigus on tugevam kui vägivald ja õiglus võidab,“ rõhutas Tsahkna ja lisas, et Euroopa Nõukogu juurde on juba asutatud Ukraina kahjude register.
Ukraina esitab 14. mail Euroopa Nõukogu välisministrite kohtumisel taotluse agressioonikuriteo eritribunali asutamiseks. Eritribunali asutamiseks on vaja Ukraina ja Euroopa Nõukogu kahepoolset kokkulepet. Eestit esindab välisministrite kohtumisel globaalküsimuste asekantsler Minna-Liina Lind. Rõhutades praeguse ajaloolise hetke tähtsust, kutsus Tsahkna üles Euroopa Nõukogu liikmesriike ja rahvusvahelisi partnereid kiitma kiiresti heaks eritribunali alusdokumendid ning toetama tribunali tegevuse kiiret alustamist.
Euroopa Nõukogu juurde loodav eritribunal oleks täiendus Rahvusvahelise Kriminaalkohtu (ICC) tööle Ukrainas toime pandud sõjakuritegude uurimisel, sest ICC-l puudub üldine pädevus agressioonikuriteo üle.
Euroopa Nõukogu asutati 5. mail 1949 ning sellesse kuulub 46 riiki. Euroopa Nõukogu asub Prantsusmaal Strasbourgis ning selle eesmärk on edendada demokraatiat ning kaitsta inimõigusi ja õigusriigi põhimõtteid Euroopas. Eesti sai Euroopa Nõukogu liikmeks 14. mail 1993.