Välisminister Urmas Reinsalu viibib Saksamaal Münchenis julgeolekukonverentsil, kus ta täna osales mõttekodade Körber Stiftung ja Cambridge Center ühisel arutelul. Julgeolekukonverentsi veerel kohtus ta ka Jaapani ja Jordaania välisministriga, USA Kongressi endise liikme Ted Deutchi ja Valgevene opositsiooniliidri Svjatlana Tsihhanovskajaga.
Kohtumisel Jaapani välisministri Yoshimasa Hayashiga tänas Reinsalu Jaapanit G7 ja samameelsete riikide seas ühes USAga initsiatiivi võtmises Ukraina aitamisel ja abi koordineerimisel. „Samas kutsusin G7+ riike märtsis nafta hinnalage alandama.“
Räägiti ka Venemaa vastutusele võtmisest Ukrainas toime pandud kuritegude eest. „Rahvusvahelise üldsuse moraalne kohustus on Venemaa sõjaõuduste eest vastutusele võtta,“ ütles Reinsalu.
Hayashi andis kohtumisel ühtlasi ülevaate Jaapani julgeolekuolukorrast ja Põhja-Korea tänasest raketikatsetustest Jaapani vahetus läheduses. „Mõistan ühemõtteliselt hukka Põhja-Korea katsetused rakettidega, mis maandusid Jaapani majandusvööndis,“ sõnas Reinsalu.
Arutati ka koostöö tihendamist, eriti digivaldkonnas. Ühtlasi tervitas Reinsalu läinud aasta lõpus uuendatud Jaapani kaitsestrateegiat, mis rõhutab koostöö tihendamist Põhjala-Balti riikidega.
Kohtumistel Korea välisministri Park Jini ja Jordaania välisministri Ayman Al Safadiga kinnitas Reinsalu häid suhteid Korea ja Jordaaniaga. Arutati, kuidas hoogustada koostööd energia-, digi- ja haridusvaldkonnas. Räägiti samuti Ukraina toetamisest Venemaa julmas sõjas, mis on kestnud juba aasta.
Kohtumisel oma Jordaania kolleegiga tunnustas Reinsalu riiki märkimisväärse panuse eest põgenike vastuvõtmisel. Korea välisministri Parkiga arutati ka kaitsekoostöö tõhustamist.
Mõttekodade Körber Stiftungi ja Cambridge Centeri ühisel arutelul keskenduti Euroopa julgeolekule ja Saksamaa rollile julgeoleku tagamisel. Reinsalu sõnas, et Euroopa julgeolekuarhitektuuri eeldused on Ukraina võit ja kindlus, et Venemaa ei kirjuta naabritele ette nende elukorraldust, ning Ukraina NATO-liikmesus.
„Venemaa täiemahuline sõda Ukrainas peab lõppema ja see peab lõppema Ukraina võiduga. Balti riikidele on see eksistentsiaalne küsimus,“ ütles Reinsalu.
„Venemaa on meid kirjutatud ajaloo jooksul rünnanud 40 korda, see on meie ajalugu. NATO muutis seda narratiivi,“ märkis Reinsalu. „Täiemahulist sõda ettearvamatu Venemaaga ei saa NATO idatiival välistada. Madridi tippkohtumisel eelmisel aastal otsustati, et NATO heidutus- ja kaitsehoiaku tugevdamisega tuleb edasi liikuda võimalikult kiiresti ning suurendada liitlaste kohalolekut idatiival nii maal, merel kui ka õhus,“ sõnas ta. „Vilniuse kohtumisel juunis ootan täiendavaid otsuseid alliansi kaitsevõimekuse tugevdamiseks Balti riikides, sealhulgas õhukaitset.“
Kohtumisel Ameerika Juudi Komitee (AJC) tegevdirektori ja endise USA Kongressi liikme Deutchiga arutati alliansi julgeolekut ja jätkuvat toetust Ukrainale. Reinsalu tänas USAd nende märkimisväärse kaitsealase toetuse eest. „USA panus piirkonna julgeolekusse on märkimisväärne,“ sõnas Reinsalu.
Ühtlasi kohtus välisminister Reinsalu Valgevene opositsiooniliidri Tsihhanovskajaga, kellega arutati Eesti jätkuvat toetust Valgevene opositsiooni demokraatlikele püüdlustele ja täiendavate sanktsioonide kehtestamist Lukašenka režiimile.
Müncheni julgeolekukonverentsi veerel arutas Reinsalu eile ja täna põgusalt toetust Ukrainale ja Euroopa julgeolekut ka oma Leedu, Läti, Rumeenia, Taani, Malta, Norra, Kanada, Ühendkuningriigi, Rootsi, Prantsusmaa, Ukraina ja kolleegidega.