Välisminister Eva-Maria Liimets kohtus täna, 27. mail välisministeeriumis pea 60 eri valdkonna ettevõtjaga, et arutada järgmisi samme äridiplomaatias, Venemaa Ukraina-vastase sõja mõju ettevõtlusele ja koostööd Ukraina ülesehitamisel.
Rääkides äridiplomaatia suundadest kinnitas Liimets, et välisministeerium jätkab esindustes majandusdiplomaatia võimekuse tugevdamist. „Riikides, kus tegutsevad majandusdiplomaadid, on selgelt kasvanud eksport ja investeeringud, mis näitab, et oleme õigel teel. Olulise sammuna rajame Eesti saatkondadesse Soulis ja Singapuris eraldi ettevõtluskeskused, et aidata meie ettevõtetel sujuvamalt Kagu-Aasia turule siseneda ja investeeringuid Eestisse saada,“ ütles Liimets. Ta lisas, et oli väga hea kuulda ettevõtjate positiivset tagasisidet äridiplomaatia tegevustele.
Liimets tõi olulisena välja ka tihedama koostöö välisministeeriumi, majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi ning EASi vahel. „Ühendades meie kogemused, oskused, kontaktivõrgustikud ja äridiplomaatia tegevused, saame olla oma ettevõtjatele tõhusamalt toeks ja kindlamalt ühiste eesmärkide poole liikuda,“ ütles ta.
Tänasel kohtumisel keskenduti ka Ukraina ülesehitamise plaanidele ja arutati koostöövõimalusi eelkõige Žõtomõri oblastis, mille abipalvele Eesti vastas. „Pikaajalises vaates on Ukraina ülesehitamise toetamisel väga suur roll meie ettevõtjatel, kes saavad oma uuenduslike lahenduste ning mitmekülgsete teadmiste ja kogemustega suureks abiks olla. Väga hea näide on hiljuti valminud Eesti IT-ettevõtete arendatud EL arengukoostöö projektide portaal TEPP, mis viib kokku partnerriikide vajadused ja liikmesriikide pakkumised, et aidata seal, kus on kõige enam tarvis,“ märkis välisminister.
Liimets avaldas siirast tänu ettevõtjatele, kes on olnud Ukrainale oluliseks toeks nii igakülgsete annetustega kui ka aidanud kaasa Venemaa-vastaste sanktsioonide tõhusale rakendamisele Eestis. „Praegusel keerulisel ajal teevad riigiasutused ja erasektor väga tihedalt koostööd, et parimal moel vastata Ukraina abivajadustele ja aidata neil sõda võita. Välisministeeriumi humanitaarabi staabis nägime vahetult, kuidas ettevõtjad esimesel võimalusel Ukraina heaks appi tõttasid, näiteks tehes rahalisi annetusi, pakkudes oma kaupu ja teenuseid ning korraldades transporti ja logistikat,“ ütles ta.
Välisminister lisas, et Eesti era- ja kolmas sektor on Ukrainale humanitaarabiks kokku annetanud hinnanguliselt 15 miljonit eurot, mis on erakordne toetus.
Tänasel kohtumisel osalesid pea 60 ettevõtjat peamiselt ehituse, tehnoloogia ja IT-, põllumajanduse, transpordi ja logistika ning kaitsetööstuse ja taastuvenergia valdkonnast. Samuti ettevõtjad kultuuri, disaini ja õiguse vallast.