Välisminister Eva-Maria Liimets viibib reedeni visiidil Türgi vabariigis. Täna kohtus ta oma ametikaaslase Mevlüt Çavușoǧlu’ga ja Türgi parlamendi väliskomisjoni esimehe Akif Çaǧatay Kilic’iga. Ühtlasi kohtus minister Eesti aukonsulitega Türgis, plaanib tutvuda Eesti saatkonna tööga Ankaras ja külastab pagulaslaagrit Adanas.
„Praguses pingelises julgeolekupoliitilises olukorras on oluline tihe suhtlus oma liitlastega, et võimalikeks arenguteks koos valmistuda ning enda ühist lähenemist arutada. Eesti ja Türgi on mõlemad NATO piiririigid, mille tõttu mõistame hästi teineteise hinnanguid ja positsioone. Siiski on sellistel kohtumistel võimalik saada kõige kõrgemal tasemel üksteise julgeolekunägemusest põhjalik tunnetus ning omavahelisi suhteid tugevdada. Türgi on olnud Eestile NATO-s ja kahepoolsetes suhetes hea partner, kellega meil on erinevast ajaloost ja geograafilisest asendist hoolimata olnud ladus koostöö. Kindlasti peame lisaks Euroopa julgeolekule oluliseks rääkida ka Türgi vaatest nende piirkonna olukorrale, näiteks Süürias, Afganistanis ja Liibüas,“ sõnas välisminister Liimets.
Türgi on aktiivne osaleja Tallinnas paiknevas NATO küberkaitsekeskuses. Samuti on nad võtnud osa Balti õhuturbemissioonist Leedus ning oleme valmis võõrustama neid ka Eestis Ämari lennubaasis.
Kahe riigi vaheline majandustegevus on elav ning pärast koroonakriisist põhjustatud majanduslangust taas kasvutrendis. Ühtlasi on Türgi kodanikud tihedad Eesti e-residentsuse programmi kasutajad ning olnud aktiivsed Eestis ettevõtlusega tegelemises. Oluliselt on Eesti ja Türgi vahel äritegevust elavdanud otseühenduse taasavamine Tallinn-Istanbul lennuliinil.
Eesti on tugev Euroopa Liidu laienemise pooldaja, mistõttu toetame ka Türgi Euroopa Liidu kandidaatriigi staatust ning sellel teel vajalike reformide tegemist. Seni on Türgi olnud Euroopa Liidule oluline partner ning aidanud aastate jooksul kontrollida migratsioonikriisi Vahemerel. Lõppenud aastal toetas Türgi Euroopa Liidu liikmesriikide Leedu, Läti ja Poola toimetulekut Valgevene hübriidrünnakuga, kui piiras transiitlende Lähis-Idast Minskisse.
Türgi on samuti olnud võtmetähtsusega riik pidurdamaks rännet Euroopa Liitu ning on praeguseks paigutunud enda territooriumile miljoneid migrante. Eesti on omalt poolt toetanud EL-Türgi pagulasrahastut 4,3 miljoni euroga. Ühtlasi on Eesti toetanud Süüria pagulaste olukorra leevendamist Türgis läbi rahvusvaheliste humanitaarabi organisatsioonide ning kahepoolsete projektide.
Minister Liimets külastab reedel, 21. jaanuaril ka pagulaskeskust Adanas, kus elab praegu 17 900 inimest, neist 9000 lapsed.
„Elu piiratud tingimustes oma kodust kaugel ei ole kindlasti kellelegi kerge. Seepärast peab Euroopa Liit koos oma partneritega panustama enda naabruses olevate piirkondade ja riikide stabiilsusesse ning arengusse, et inimestel poleks tarvis ette võtta pikka ja ohtlikku teekonda tundmatusse, vaid nad saaksid oma kodumaal turvaliselt ja piisavalt hästi elada,” ütles Liimets.