Välisminister Eva-Maria Liimets kohtus täna, 16. veebruaril Washingtonis Ameerika Ühendriikide välisministri Antony Blinkeniga, et arutada Euroopa praegust julgeolekuolukorda, NATO idatiiva heidutus- ja kaitsehoiakut ning Eesti-USA kahepoolseid suhteid. Samuti räägiti kohtumisel ühisest demokraatlike väärtuste edendamisest maailmas, sealhulgas USA juhitud initsiatiivi demokraatia tippkohtumine (Summit for Democracy) selle aasta tegevustest.
„Eesti ja Ameerika Ühendriikide suhted on suurepärased ja mul on väga hea meel, et meie edukas koostöö üha laieneb,“ rõhutas kohtumisel välisminister Liimets. „USA on meie olulisim strateegiline liitlane, hindame kõrgelt nende pühendumust ja juhtrolli NATO-s ning tervitame USA hiljutist otsust suurendada oma kohalolekut Euroopas, mis on meie julgeolekule väga oluline,“ märkis Liimets.
Arutades oma USA kolleegiga Venemaa tegevust, toonitas välisminister Liimets NATO ja Euroopa Liidu ühtsuse tähtsust. „Venemaa murettekitava ja jätkuva rahvusvahelisi norme eirava tegevuse tõttu on ülimalt tähtis püsida ühtse ja otsusekindlana, seda nii kahepoolselt kui ka rahvusvahelistes organisatsioonides,“ rõhutas väliminister Liimets. „Venemaa Föderatsioon peab astuma viivitamatult samme tema enda poolt tekitatud kriisi leevendamiseks. Sealhulgas viima kõik omaUkraina piiride lähistele ja Valgevenesse toodud sõjaväeüksused ja relvastuse tagasi nende alalistesse paiknemiskohtadesse ning pühenduma diplomaatilise lahenduse leidmisele USA, NATO ja OSCE kaudu pakutavas dialoogis. Samuti kutsume üles Valgevenet täitma enda OSCE raames võetud ja teisi rahvusvahelisi kohustusi ning hoiduma oma tegevusega pingete edasisest suurendamisest,“ rõhutasid välisministrid.
Mõlemad välisministrid kinnitasid pühendumust Washingtoni lepingu artiklile 5 ning lubasid jätkata NATO heidutus- ja kaitsehoiaku edasist tugevdamist, et olla valmis vastu seisma nii praegustele kui ka tulevastele ohtudele Euroopas. Samuti kinnitasid välisministrid, et USA ja Eesti regulaarsed strateegilise tasandi konsultatsioonid Balti regiooni julgeoleku teemal jätkuvad.
Välisministrid arutasid ka NATO-ga seotud küsimusi ning käimasolevat NATO strateegilise kontseptsiooni uuendamist. „Riigi- ja valitsusjuhtide kinnitatav strateegiline kontseptsioon peab peegeldama tegelikkust, sealhulgas neid ohtusid millega praegusel hetkel igapäevaselt tegeleme,“ toonitas väliminister Liimets.
Kõneledes demokraatlike väärtuste ühisest edendamisest maailmas ja USA juhitud demokraatia tippkohtumise initsiatiivist, oli lähemalt juttu eelmisel nädalal Tallinnas toimunud rahvusvahelisel meediavabaduse konverentsil kokku lepitud lubadusest toetada meediavabaduse koalitsiooni ja teiste organisatsioonide kaudu meediavabadust, et tagada demokraatlikel väärtustel põhinev digitaalne tulevik.
Jutuks oli ka sel aastal tähistatav Eesti-USA diplomaatiliste suhete 100. aastapäev. Välisministrid märkisid oma ühisavalduses, et diplomaatiliste suhete 100. aastapäeval kinnitavad USA ja Eesti, et ka järgneva sajandi jooksul hoiame oma lähedast partnerlussuhet ja pingutame koos ühiste väärtuste kaitsel. Välisministrite ühisavalduses lubatakse töötada selle nimel, et edendada rahvusvahelist rahu ja julgeolekut, demokraatiat, õigusriigi põhimõtteid ning inimõigusi ja põhivabadusi.
Washingtoni visiidi ajal kohtub välisminister Liimets ka senaatorite, arengukoostöö organisatsiooni USAID juhiga, mõttekodade esindajatega, osaleb virtuaalses vestluses mõttekojas Center for a New American Security ja külastab Hudsoni Instituuti.