Vaktsiinikindlustuse loomisega soovime anda inimestele kindlustunde vaktsineerimise otsuse tegemisel ning toetada inimesi, kui vaktsineerimisel on esinenud väga haruldane, kuid tõsine kõrvaltoime. Soovime nii julgustada inimesi vaktsineerimise kasuks otsustama ja seeläbi nii ennast kui teisi raske haigestumise eest kaitsma,“ ütles tervise- ja tööminister Tanel Kiik.
Valitsus kiitis tänasel istungil heaks ja saatis Riigikogule arutamiseks vaktsiinikindlustuse eelnõu. Vaktsiinikindlustuse eesmärk on julgustada inimesi vaktsineerima, kaitstes seeläbi ennast ja teisi ohtlike nakkushaiguste eest.
Vaktsiinikindlustuse loomise eesmärk on suurendada usaldust vaktsiinide vastu ning tõsta seeläbi inimeste valmisolekut vaktsineerida. Vaktsineerimise tõttu rasket tervisekahju saanud inimesel tekib võimalus nõuda kahju hüvitamist seaduses ettenähtud määras sõltuvalt kahju raskusastmest.
Vaktsiinide turustajale kehtestatakse kohustuslik kindlustusmakse, mille suurus sõltub Eestis kasutamiseks turustatud vaktsiinidooside arvust ning valitsuse kehtestatud maksemäärast. Kindlustusmaksetest kaetakse hüvitiste taotluste menetlemise ja väljamaksetega Eesti Haigekassale ja Ravimiametile tekkivad kulud.
Eelnõu kohaselt makstakse hüvitist, kui vaktsineerimise tagajärjel on patsiendil tekkinud raske tervisekahjustus, mis kestab vähemalt neli kuud või kui inimene sureb ning tegemist on vähemalt tõenäolise seosega tervisekahju ja vaktsineerimise vahel.
Vaktsiinikindlustuse loomiseks vajalikud sätted lisatakse ravimiseadusesse. Eelnõu näeb ette vaktsiinikindlustuse käivitamise alates 2022. aasta 1. maist. 2022. aastal hüvitatakse tagasiulatuvalt COVID-19 vaktsiinide põhjustatud kahjujuhtumid, mis ilmnesid sel või 2021. aastal. Alates 2023. aastast laieneb süsteem ka muudele vaktsiinidele, sh immuniseerimiskava vaktsiinid, gripi, puukentsefaliidi ja nn reisivaktsiinid.