Jõhvikas sisaldab PP, B, C vitamiine, kaaliumit, magneesiumi, rauda, kaltsiumi, fosforit, hõbedat, mangaani ja joodi, samuti orgaanilisi happeid(sidrun- ja hiniinhape), pektiini ja eeterlikku õli. Nagu näha see loetelu on pikem kui ühelgi teisel puuviljal või marjal.
Jõhvika raviomadused
Tänu C-vitamiini sisaldusele, kasutatakse jõhvikat külmetuse ja nõrga immuniteedi korral. Jõhvikas on ka suurepärane palavikku alandav vahend. Ta viib organismist välja kõik mürkained. Jõhvikas takistab maksahaiguste arenemist. Lisaks sellele, ennetab see kasulik mari kaariese teket.
Jõhvikas alandab vere kolesteroolitaset, selle pärast soovitataksegi seda inimestele, kellel on probleeme südame ja veresoontega.
Tänu B vitamiini sisaldusele, mõjub jõhvikas hästi ka närvisüsteemile, samuti küünte ja juuste tervisele.
Jõhvikat kasutatakse ka kuseeritust soodustava ainena, mis aga võrreldes teistega ei vii organismist kaaliumi välja. Kaalium vastutab meie veresoonte tugevuse eest.
Vistrike vastu
Vistrike ja mädapaisete korral soovitatakse teha jõhvikamaske ja –kompresse, sest jõhvikas on tugeva antibakteriaalse toimega.
Suurepärase maitsega
Jõhvikat kasutatakse jookide, mahlade, keediste ja tarretiste valmistamiseks, lisandina kapsa hapendamisel ning toiduvärvina.
Kes meist ei armastaks jõhvikamahla? Osutus, et see maitsev jook mõjub hästi ajule, aidates meil töötada. Olete väsinud? Jooge jõhvikamahla!
Jõhvikas soodustab toitainete omastamist, kasutatakse ka gastriidi ravimisel.
Arvatakse, et jõhvika tarbimine ennetab vähirakkude arenemist.
Muide, talveks on soovitav jõhvikad sügavkülma panna, sest nii säilivad maitse- ja raviomadused kõige paremini.