Vähemalt kolme last kasvataval vanemal on õigus varem pensionile jääda | MinuAeg
Saturday , 11 January 2025
Erakorralised uudised
people g7eec8d19a 640

Vähemalt kolme last kasvataval vanemal on õigus varem pensionile jääda

Laste kasvatamine ja pension on omavahel tihedalt seotud. See võib anda vanematele õiguse saada pensionilisa ja jääda varem vanaduspensionile.

Sotsiaalkindlustusameti arendusosakonna juhataja Kristina Pähkel vastab enim levinud küsimusele.

Millised õigused on vanematel laste kasvatamise eest pensionilisa taotlemisel ja kuidas see võimaldab varem pensionile jääda?

Lapsevanematel (või vanema abikaasal, vanema registreeritud elukaaslasel, eeskostjal või peres hooldajal), kes on kasvatanud last vähemalt kaheksa aastat, on õigus taotleda pensionilisa. Lisaks sellele annab kolme või enama lapse või puudega lapse kasvatamine õiguse minna varem soodustingimustel vanaduspensionile. Lapsevanemad peavad kokku leppima, kes neist pensionilisa või varasema pensionile mineku õigust kasutab, sest õigust saab kasutada ainult üks vanem. Kokkulepe tuleb kinnitada kirjaliku nõusolekuga.

Kuidas mõjutab laste sünniaeg pensionilisa ja lapsevanema pensioni suurust?

  • Lapsed, kes on sündinud kuni 31.12.1990, arvestatakse vähemalt 8–aastat kasvatamise eest pensionistaaži 2 aastat ning 1,5 pensioni aastahinde suuruses pensionilisa
  • Lapsed, kes on sündinud ajavahemikul 01.01.1991–31.12.2012, arvestatakse vähemalt 8– aastat kasvatamise eest pensionilisa 3,5 pensioni aastahinde suuruses
  • Lapsed kes on sündinud 01.01.2013–31.08.2021 ja kelle eest ei ole tehtud II samba täiendavaid sissemakseid, makstakse pensionilisa 3,5 pensioni aastahinde suuruses
  • Pensioni ühe aastahinde suurus on 9,512 eurot seisuga 01.04.2024. Ühe lapse eest makstav pensionilisa suurus kokku on 33,29 eurot (3,5 x 9,512 = 33,29)

Kuidas saavad alates 2013. aastal sündinud laste vanemad täiendavaid sissemakseid II pensionisambasse? Mida peaksid nad teadma?

Kui laps on sündinud alates 2013. aastast, on vanemal õigus saada täiendavaid sissemakseid kogumispensioni ehk II samba kontole. Üks vanem saab lapse sünnist kuni tema kolmeaastaseks saamiseni igakuiselt 4% Eesti keskmisest palgast, mis on 2024. aastal umbes 63,11 eurot kuus.

Sissemaksed tehakse ainult ühele vanemale korraga. Kui mõlemal vanemal on II samba konto ja nad soovivad sissemakseid jagada, saab saajat vahetada avalduse alusel. Uus saaja hakkab sissemakseid saama avalduse esitamise päevast.

Kui ainult üks vanem on liitunud II sambaga, tuleks koos otsustada, kas soovitakse, et see vanem saab täiendavaid sissemakseid oma pensionikontole. Sel juhul saab ta tulevikus lapse kasvatamise eest suuremat pensioni. Kui aga soovitakse, et lapse kasvatamine suurendaks teise vanema pensioni, tuleks loobuda täiendavatest sissemaksetest. Teine vanem saab sel juhul oma pensionile 3,5 aastahinde suuruse pensionilisa.

Soovi korral võib pensionikonto omanik taotleda sissemakseid lühema aja eest kui lapse kolmeaastaseks saamiseni. Sellisel juhul saab teine vanem pensionilisa proportsionaalselt nende kuude eest, mille jooksul sissemakseid ei tehtud.

Millised võimalused on lapsevanematel, kes kasvatavad kolm või enam last või puudega last, minna varem pensionile ja kuidas jagatakse see õigus vanemate vahel?

Kui olete kasvatanud vähemalt

  • viite last või puudega last, saate minna pensionile viis aastat varem
  • nelja last, saate minna pensionile kolm aastat varem
  • kolme last, saate minna pensionile üks aasta varem

Kui mõlemal vanemal on õigus varasemale pensionile samade laste kasvatamise eest, tuleb kokku leppida, kes seda õigust kasutab. Selleks on vaja kirjalikku nõusolekut, kus üks vanem loobub oma õigusest teise kasuks. Kui kokkulepet ei saavutata, jagatakse varasema pensionile jäämise aastad mõlema vanema vahel võrdselt.

Kuidas jagatakse varasema pensioniõigused vanemate vahel, kui nad ei jõua kokkuleppele?

Kui vanemad ei suuda omavahel kokku leppida, kes kasutab õigust varasemaks pensionile minekuks, lähtub sotsiaalkindlustusamet seadusest. See tähendab, et õigused jagatakse võrdselt mõlema vanema vahel. Näiteks kui mõlemad vanemad on kasvatanud vähemalt kaheksa aastat kolme last ja nad ei jõua kokkuleppele, siis saavad mõlemad vanemad õiguse minna pensionile kuus kuud enne ametlikku pensioniiga.

Kuidas saab üksikvanem pensionilisa, kui teise vanemaga pole kontakti?

Kui lapsevanem kasvatab last üksinda ja tal pole võimalik teise vanema nõusolekut saada, siis saab ta ikkagi taotleda pensionilisa. Selleks peab lapsevanem kirjalikult kinnitama, et ta on last kasvatanud vähemalt kaheksa aastat. Sellisel juhul arvestatakse talle pensionilisa pooles ulatuses. Näiteks kui ühe lapse eest makstav pensionilisa on 33,29 eurot, siis üksikvanemale arvestatakse sellest 16,65 eurot.

Kui antud teema kohta tekib lisaküsimusi, siis kiireks suhtluseks kasuta meie iseteenindust avaneb uues vahekaardis. Konsulteerimiseks broneeri aeg videonõustamisele läbi iseteeninduse. avaneb uues vahekaardis

Vaata ka:

Lumesahk

Transpordiamet kehtestab Saare- ja Pärnumaa riigiteedel rasked ilmaolud rohke lumesaju ja tuisu tõttu

Intensiivse lumesaju, tuisu ja libeduse tõttu on liiklus Saare- ja Pärnumaa riigiteedel häiritud ning kõrvalmaanteed

Arnold Ruutel

President Arnold Rüütli matuste päeval kehtib Tallinnas mehitamata õhusõidukitele ajutine lennupiirang

Seoses julgeoleku tagamisega president Arnold Rüütli ärasaatmisel kehtib 11. jaanuaril Tallinnas mehitamata õhusõidukitele ajutine lennupiirang.