Eesti turule tungib üha jõulisemalt sünteetiline narkootikum, mis on surmavam, kui seni aastaid narkomaane tapnud fentanüül, vahendab BNS.
Põhja prefektuuri narko- ja organiseeritud kuritegude talituse juht Rait Pikaro märgib, et kui varasemate aastate andmed näitavad, et fentanüülid on põhjustanud kuni 80 protsenti Eesti narkosurmadest, siis praegu on nende osakaal langenud neljandiku kuni kolmandikuni. «Selle taga on suures osas politsei ja prokuratuuri viimaste aastate töö fentanüülituru lõhkumisel. Meie eesmärk on teha aine levitamine ja sellega kriminaaltulu teenimine võimalikult raskeks,» teatab ta.
Narkotarbijad hakkavad otsima alternatiive
Samas on praktika Pikaro hinnangul näidanud, et kui ühe narkoaine kättesaadavus on piiratud, otsivad tarvitajad alternatiive. Sama loogika järgi toimetavad ka kuritegelikud grupid: fentanüülide valdkonnas on üle maailma probleemiks analoogid, mis halvemal juhul ei kuulu keelatud ainete nimistusse.
«Seetõttu on fentanüülituru pidev jälgimine politseile oluline, isegi uimastisurmade languse valguses. Peame pidevalt valvel olema, et tõkestada uute psühhoaktiivsete ainete mustale narkoturule jõudmist,» kinnitab ta. Näiteks Põhja prefektuuri narkopolitsei on viimase kolme aasta jooksul kurjategijatelt konfiskeerinud ligi 1,5 kilogrammi fentanüüle, millest oleks saanud joobe tekitada arvestuslikult sadadele tuhandetele inimestele.
Politseile teadaoleva teabe järgi on niinimetatud uus tapja Eesti uimastiturule tulnud viimastel aastatel eelkõige Läti kaudu.
Isotonitaseen, tänaval tuntud ka kui ISO ja Sobaka (koer vene k – toim), on ülimalt kange sünteetiline opioid. Ehkki alguses töötati aine välja valuvaigistiks, ei andnud Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) aine turustamiseks selle väga sõltuvust tekitava toime ning surmavate järelmõjude tõttu kunagi luba.
Kangem kui kõik muud meelemürgid
Kanguselt ületab ISO morfiini kangust 60 korda ja on palju tugevam kui fentanüül. Ehkki politsei töö tulemusena on paljud suured fentanüüliga äritsenud grupeeringud likvideeritud ning seni surma külvanud fentanüül on turult peaaegu kadunud, on ISO hakanud tarvitajate seas üha jõulisemalt kanda kinnitama. Kuid selle niivõrd suur kanguse erinevus fentanüülist teebki aine väga ohtlikuks, sest üledoosiks piisab juba mikrokogusest.
Tervise Arengu Instituudi narkomaania ja nakkushaiguste ennetamise keskuse juhi Aljona Kurbatova sõnul tarvitatakse ISOt nagu fentanüüli ja heroiini süstimise teel, kuid isotonitaseen on äärmiselt ohtlik, sest enamasti segatakse seda muude ainete sisse ning tarvitaja üldjuhul ei teagi, et ta süstib endale just seda palju kangemat ainet.
Kurbatova tõdeb, et esimesed ISO-surmad on kirjas juba ka Eestis ning kui see peaks laiemalt levima hakkama, võib oodata uut surmade lainet, nagu oli näha fentanüüli leviku tippaegadel. Isotonitaseeniga ei ole hädas ainult Eesti. Ka mitmel pool mujal Euroopas ja Ameerikas on viimasel ajal seda ainet nimetatud salajaseks tapjaks ning selle üha jõulisema leviku tõttu kardetakse üledooside lainet.
Tegelikult on isotonitaseen Eesti turul juba vähemalt 2019. aastast, ent kriminaliseeriti alles 2020. aasta alguses. Seni polnud selle surmava üliohtliku aine käitlemine kuidagi reguleeritud ning paljud diilerid jalutasid seetõttu käed taskus politseijaoskonnast välja. Eesti psühhotroopsete ainete sõltlaste ühingu LUNEST juhatuse liikme Mart Kalveti sõnul on ISO juba näiteks Tallinnas ja Harjumaal fentanüüli välja vahetanud ning seda on üle doseerida väga lihtne. «Pulbris, mida tänaval müüakse, on seda toimeainet tegelikult kaduvväike osa ning ülejäänu on kas mingi glükoosipuru või midagi sellist, aga kodutöönduslikes tingimustes on seda väga hõlbus kogemata üle doseerida. Satub seal soolatera võrra rohkem ühte doosi ja algajale tarvitajale võib see juba olla lõpp,» rääkis Kalvet.
Tarvitatakse sidrunhappe või -mahlaga. Et aine on inimeste peal katsetamata, on selle pikaajalisi mõjusid väga keeruline ennustada. Kalveti sõnul on tarvitajatele pigem oluline see, millised on kõrvalnähud, ning ISO puhul paistab silma üks omapära. Kalveti sõnul on ISO tarvitajad rääkinud sümptomitest, mida tuntakse vatipalavikuna (cotton fever – ingl k). «See tähendab, et kohe pärast doosi tabavad tarvitajat vappekülm, värinad ning palaviku või ägeda bakterioosse toksikoosi sümptomid. Mis see vatipalavik täpselt endast kujutab, ei tea minu teada praegu mitte keegi,» ütles Kalvet.
Kogenumad narkomaanid töötlevad ainet sidrunhappega
Ent ka sellele kõrvalmõjule on tarvitajad leidnud lahenduse. Nimelt töödeldakse vatipalaviku leevendamiseks Kalveti sõnul ISO-t sidrunhappe või mahlaga. Ühtlasi pidi see ka aine toimet võimendama. «Pikaaegsed tarvitajad väidetavalt puhtast ainest toimet ei saagi ning peavadki seda hapuga töötlema. Ja see siis lisaks vähendab ka vatipalaviku sümptomeid,» teadis Kalvet.
Tema sõnul on suurim probleem see, et pole teada, millised on ISO kandeained, seega pole teada, milline on selle puhtuseaste ning mida see tervisega pikaajaliselt teeb. «Sellist tänaval levivate ainete täisspektri analüüsi eriti sageli ei tehta. TAI vahel küll teeb, aga mitte väga tihti. Mistõttu on inimesed kõige rohkem mures sellepärast, mida nad oma tervisele pikaajaliselt teevad sellise ainega, mille puhtuseaste pole teada,» rääkis Kalvet.
Ka Pikaro rõhutab, et uimastite puhul ei tea enamasti diiler ega tarvitaja, millist ainet nad tegelikult levitavad ja tarbivad, sest tegemist on algusest lõpuni kontrollimata kuritegeliku ahelaga, kus inimelu väärtus on pöördvõrdelises seoses loodetava kriminaaltulu suurusega. «Vaadates jooksvat üledoosisurmade statistikat, torkab silma, et eriti ohtlik on erinevate uimastite koos tarvitamine, ka alkoholiga, sest tekkivad tervisemõjud on ettearvamatud,» teab Pikaro.