“Erinevad küberkelmused ei ole kahjuks Viljandimaal kadunud, endiselt langetakse panga- ja investeerimiskelmuste ohvriks. Inimeste küberhügieen on kahjuks üsna kehv,” nentis politsei- ja piirivalveameti pressiesindaja Ragne Keisk.
Praegu on läinud liikvele uus petuskeem, milles pealtnäha Omniva saadetud e-kiri juhib inimese veebisaidile, kus ta peab paki kättesaamiseks tegema pangaülekande, vahendab BNS Sakalat.
Selliste e-kirjade saatja ei ole mõistagi Omniva ning ülekande tegemise kaudu varastatakse krediitkaardi andmed. Petukirjas antakse teada paki ebaõnnestunud saatmisest vale aadressi tõttu. Selleks, et pakk tagastamise asemel saajale väljastada, palutakse selle saatmise eest teha mõneeurone makse krediitkaardiga. Kirjas olev link suunab inimese kodulehele, mis näeb Omniva lehega väga sarnane välja. Kui inimene teeb pangaülekande, saab pettur kätte tema krediitkaardi andmed.
Keisk ütles Sakalale, et teated petuskeemidest on politseitöös igapäevased. Omniva skeemiga Viljandi politsei poole veel pöördutud pole. “Erinevad küberkelmused ei ole kahjuks Viljandimaal kadunud, endiselt langetakse panga- ja investeerimiskelmuste ohvriks. Inimeste küberhügieen on kahjuks üsna kehv,” nentis Keisk.
Viimane juhtum Viljandimaal tuli avalikuks kolmapäeval, mil pettuse kaudu sai investeerimiskelm inimeselt kätte üle 40 000 euro. Ragne Keisk lisas, et kuna praegusel ajal ostetakse kaupa enamasti internetist, liigub seal ka palju kelme. “Enne peaks uurima müüja tausta. Kui tema kohta mingit infot ei leia, tasub kaaluda, kas talle ikka raha üle kanda. On juhtumeid, kus raha saadetakse, aga kaupa pole,” rääkis Keisk ja lisas, et viimane niisugune juhtum oli sel nädalal Tartumaal.
Omniva turundus- ja kommunikatsioonijuht Kaja Sepp ütles, et Omniva poole on pöördunud kümned inimesed, kes on sellise e-kirja saanud. Kahjuks on ka neid, kes on oma krediitkaardi andmed vargale teele pannud. Sellisel juhul soovitatakse viivitamatult pöörduda oma panga poole, et andmete varguse kahtlusest teada anda. Vajaduse korral tuleks krediitkaart sulgeda.
Sepa kinnitusel ei küsi Omniva klientide finantsandmeid ega palu kirja teel saadetise eest tasuda. Samasuguseid e-kirju liigub ka teiste pakiettevõtete nimega. Igal ettevõttel on küll erinevad viisid niisuguste murede lahendamiseks, kuid meelde tasub jätta, et sellisel viisil ei küsita krediitkaardi andmeid mitte kunagi. “See on alati ohumärk. Kui e-kiri ütleb, et paki õigesse kohta toimetamiseks makske juurde, siis see on kindel petuskeem,” nentis turundusjuht.
Sepa sõnutsi võib sellist petuskeemi ära tunda selle järgi, et e-kirja saatja ja veebilehe aadress on kahtlased ning tekst on kirjutatud vigases eesti keeles. “Kuigi viimasel ajal on keel paranenud, varem olid need ikka väga vigased kirjad. Eks nad kahjuks lähevad aina professionaalsemaks.”