Kevade saabumine tähendab paljude inimeste jaoks allergiahooaja algust. Kuna allergiad tekivad siis, kui inimese immuunsüsteem on mingil põhjusel paigast läinud, annab nende avaldumisele hoogu ka koroona põdemine. Mitmeid allergiaid saab tänapäeval aga ka juba välja ravida.
Allergoloog-immunoloog Tiia-Linda Okas selgitas “Vikerhommikus”, et allergiad vanust ei vali ja need võivad avalduda igal eluhetkel. Mõnel algab allergia juba lapseeas, teisel hoopis hiljem. Okase sõnul võib ajas allergeene ka juurde tulla. Näiteks inimesel on lapseeas kasetolmuallergia ja sellele lisandub hilisemas eas heintaimede allergia.
“Allergiad on dünaamilised: need võivad tekkida mingil hetkel, aga järgmisel hetkel immuunsüsteem võib nendega ka hakkama saada. Ehk võib olla nii, et mõni aasta tunneb inimene hästi palju sümptomeid, teisel aastal juba vähem,” lausus ta.
Allergoloogi sõnul pole ka päris täpselt teada, miks inimestel allergiad üleüldse tekivad. “Immuunsüsteemi tasakaal läheb paigast, regulatsioonimehhanismid annavad millegi, näiteks viirushaiguste tõttu alla. Osad inimesed on märganud, et pärast Covid-19 põdemist on neil rohkem allergiaid. Samuti kõigutavad immuunsüsteemi pikemad stressirikkad perioodid,” selgitas ta.
Sageli tekitavad inimestel tugevat allergiat herilased ja mesilased. Okas ütles, et see on allergia nagu iga teine ja samamoodi ei ole teada, miks immuunsüsteem sellisel juhul paigast läheb. “Suurtes uuringutes on leitud, et mida rohkem on inimene elu jooksul nõelata saanud, seda suurem on tõenäosus, et allergia tekib. Samas mõnel tekib (mesilasmürgi suhtes allergia) ka lapseeas. Küll aga ei teki allergilist reaktsiooni esimesel nõelamisel. Kui inimene ei ole kunagi nõelata saanud, siis ta peaks end üsna turvaliselt tundma,” ütles Okas.
Inimesed kannatavad tihti ka tolmulesta allergia käes. Kuna tolmust pole võimalik täielikult lahti saada, on tegu raske juhuga. Eeskätt peaks Okase sõnul proovima vähendada tolmu voodis. Näiteks tuleks vahetada tihedamini patju ja tekke ning kasutada pigem sünteetilisi materjale. Kodutolmulestad armastavad rohkem elada looduslikest kiududest koosnevas voodipesus.
Allergiat saab tuvastada nii naha torketestiga kui ka verest antikehasid vaadates. Mõlemaid teste võib teha hooajaväliselt ehk enne seda, kui allergia endast märku annab.
Allergiast tingitud vaevuste leevendamiseks tasuks esimese variandina loputada limaskesta, et sealt õietolm mehaanilisel maha uhtuda. Kasutada tasub ka silmatilku ja loputada nina soolalahusega, mis on apteegis käsimüügis saadaval. Kui need ei aita, tasub soetada allergiatablette. “On erinevaid tablette ja nende mõju võib olla hästi individuaalne. Mõnel võib olla ühest preparaadist kasu, teisel hoopis teisest,” lausus ta.
Tänapäeval on võimalik allergiat ka välja ravida. Kui arst on inimesele taolise ravi näidustanud, siis haiglatingimustes süstitakse talle vastavat mürki. Niimoodi õpetatakse immuunsüsteem seda paremini taluma. “See on pikk ravi, aga tänapäeval on need võimalused olemas,” lausus Okas.
Allikas. Err.ee