Edaspidi saab HOIA rakenduses märkida vanem lapse haigestumise. Varasemalt polnud võimalik alla 12-aastasel oma nakatumist ise rakenduses kinnitada.
Terviseameti nakkushaiguste osakonna peaspetsialist Kerstin-Gertrud Kärblase kinnitusel võimaldab uus väljalase vanemal lapse telefonist haigestumist kinnitada. Lapse nakatumise märkimiseks peab vanem lapse telefonis läbi patsiendi portaali end identifitseerima, valima digiloost lapse konto ja seejärel märkima lapse telefonis ta haigeks. Kärblase sõnul on HOIA rakendust võimalik kasutada igas vanuses, ka noorte hulgas. „HOIA ei töötle isikuandmeid ning ei nõua rakenduse kasutamisel alla 12-aastastelt eraldi vanema nõusolekut,“ selgitas ta.
Terviseameti peaspetsialisti sõnul aitab HOIA kasutajate kaasabil piirata COVID-19 viiruse levikut. „Rakendus loob olulist lisandväärtust Terviseameti tööle, sest suudab tuvastada ka need lähikontaktid, keda nakatunu ise ei tunne või ei mäleta,“ selgitas ta ja lisas, et eriti oluline on see alla 12-aastaste jaoks, keda ei vaktsineerita. „Koolilapsed liiguvad ühistranspordiga, puutuvad koolis kokku erinevate inimestega ja käivad tihti ka huviringides. HOIA aitab kõik need kontaktid üles leida ja teavitada võimalikust nakatumisest,“ selgitas ta.
Haridus- ja Teadusministeeriumi kriisijuht Rain Sannik kinnitab, et iga täiendav abivahend, mis aitab viiruse levikut ohjata ja seeläbi ka koole avatuna hoida, on praegusel hetkel tervitatav. „Soovitame rakendust kasutavatel lapsevanematel ka oma haigestunud lapsed rakenduses üle märkida, et nendega kokkupuutunud teaksid oma tervist tähelepanelikultjälgida,“ sõnas ta.
HOIA äpis saab ennast märkida haigeks, kasutades Smart-IDd või Mobiil-IDd. Rakenduse eesmärk ei ole haigeks jäänud inimeste eneseisolatsiooni rikkumisi hinnata, HOIA lõpetab töötamise siis, kui inimese haigestumisest on möödas 10 päeva. Rakendus teavitab lähikontaktidest ka välismaal viibides, võttes vastu lähikontaktide teavitusi enamikult Euroopa Liidu riikide lähikontaktide tuvastamise rakenduselt.