Kuigi USA valitsusele on avaldatud survet, et kuulutada Venemaa terrorismi toetajaks, et taha valitsus seda teha.
USA parlamendi ülemkoda senat andis otsusele oma heakskiidu. Seda pooldab ka alamkoja spiiker Nancy Pelosi, nagu ka Ukraina president Volodõmõr Zelenski ja Ukraina parlament, vahendab New York Times.
Juba mitmeid nädalaid on USA välisministrile Antony Blinkenile avaldatud survet kuulutada Venemaa ametlikult terrorismi riiklikuks toetajaks. Praegu on see silt reserveeritud Põhja-Koreale, Süüriale, Kuubale ja Iraanile. Kuid vaatamata emotsionaalsele üleskutsele seisab Blinken vastu sammule, mis võib sundida teda karistama Venemaaga äri ajavaid USA liitlasi ja kustutada Washingtoni ja Moskva vahelise diplomaatia järelejäänud võimalused.
Pahameele tõttu Venemaa jõhkra sõjalise sekkumise pärast Ukrainas, kiitis USA senat kolmapäeval ühehäälselt heaks mittesiduva resolutsiooni, milles kutsuti Blinkenit üles määrama Venemaad terrorismi toetajaks rünnakute tõttu Ukrainas, aga ka Tšetšeenias, Gruusias ja Süürias, mille tulemuseks oli „lugematute süütute meeste, naiste ja laste surm.”
Blinken vastas neljapäeval küsimusele selle teema kohta mittemidagiütlevalt, korrates üle teiste välisministeeriumi ja Valge Maja ametnike seisukohti. Igasugune otsus peab põhinema olemasolevatel juriidilistel määratlustel, ütles ta, samas viidates ka sellele, et see punkt on vaieldav, kuna Venemaa on juba paljude sanktsioonide all.
„Meie ja teiste riikide poolt Venemaale pandud meetmed on täiesti kooskõlas tagajärgedega, mis kaasnevad terrorismi riiklikuks toetajaks nimetamisega,” ütles Blinken pressikonverentsil. „Seega on meie tegevuse praktilised tagajärjed samad.”
Blinkenit võidakse aga sundida. Kui senati resolutsioon oli pelgalt üleskutse tegevusele, millel puudus seaduslik jõud, esitas esindajatekoja demokraatide rühm neljapäeval uue meetme, mis Kongressi poolt vastu võetuna ja seadusesse kirjutatuna lõpetaks välisministeeriumi vastuseisu ja lisaks Venemaa USA jaoks terrori toetajate nimekirja.
Kui välisministeerium leiab, et Venemaa on riikliku terrori toetaja – ministeeriumi ametnikud nimetavad seda „tuumavariandiks” – toob see kaasa rohkem sanktsioone Venemaa majandusele, sealhulgas karistusi Moskvaga äri ajavatele riikidele. Samuti loobutaks traditsioonilistest juriidilistest tõketest, mis takistavad eraisikutel välisriikide valitsuste vastu kahjutasu saamiseks kaevata, see puudutab Ukrainas Venemaaga võideldes hukkunud või vigastatud Ameerika vabatahtlike perekondi.
Ja see võib lõplikult katkestada Bideni valitsuse praegused piiratud diplomaatilised sidemed Moskvaga, mida Blinken peab oluliseks puutumatuna hoida.
Seda arvestades rääkis Blinken neljapäeval telefoni teel oma Venemaa kolleegi Sergei Lavroviga ja nõudis, et viimane võtaks vastu ettepaneku kahe ameeriklase Brittney Grineri ja Paul Whelani vabastamiseks, kuid ta teatas, läbimurret polnud. See oli nende esimene vestlus pärast Venemaa tungimist Ukrainasse.
Sõja jooksul on Ukraina president Volodõmõr Zelenski avalikult nõudnud Venemaa nimetamist terrorismi toetajaks, rääkides eelmisel kuul „hädavajadusest see seaduslikult kinnitada”. USA esindajatekoda valmistub hääletamiseks senati versiooniga sarnase resolutsiooni üle, mida juba toetab Pelosi.
eestinen.fi