Monday , 23 December 2024
Erakorralised uudised

Üks Prantsusmaal elav koer on oma omanikelt ahvirõuged saanud

Üks Prantsusmaal elav koer on oma omanikelt ahvirõuged saanud, kirjutavad kohalikud meedikud. Usutavasti on tegu esimese juhtumiga, kus tänavu üle 30 000 inimese nakatanud viirus kandub üle koduloomale.

Tõenäoliselt korjas koer nakkuse üles, kui magas oma kahe meessoost omanikuga ühes voodis. Juhtumist annavad värskes raportis ülevaate Pariisis asuva Pitié-Salpêtrière haigla teadlased, vahendab Gizmodo.

Tänavu 10. juunil külastasid haiglat kaks meest, kel mõlemal olid ahvirõugete sümptomid. Täpsemalt kimbutasid neid nakkusele iseloomulik lööve, peavalu, üleüldine nõrkus ja palavik. Nagu enamiku tänavuste juhtumite puhul, paistsid nemadki olevat nakatunud seksuaalvahekorras.

Mehed elasid koos ja olid suhtes, kuid nende suhe ei välistanud teisi seksuaalpartnereid. Mõlemal tekkis lööve umbes nädala jooksul peale teiste meestega seksimist. PCR-test kinnitas, et tegu oli ahvirõugetega.

Kui sümptomite tekkest oli möödas 12 päeva, märkas paar, et nende koeraga pole kõik korras. Muidu täiesti tervel nelja-aastasel hurdal oli alakehal ning päraku ümber näha ahvirõugeid meenutavat löövet ja kahjustusi.

PCR-test kinnitas, et koer kannab samamoodi ahvirõuge-nakkust. Hurda viiruseproovile tehti ka geenijärjestus, mis näitas, et koera kimbutav viirus klappis ühe patsiendi kehast leituga. Nii sai nakkusahel põhimõtteliselt kinnitust. Omanike sõnul magas koer nendega pidevalt samas voodis.

Uus võimalik nakkusahel?

Ahvirõuged arvatakse pärinevat Kesk- ja Lääne-Aafrika närilistelt. Lähikontaktis ja piisknakkusena võib see aga nakatada muidki imetajaid.

Nakkus tuvastati esimest korda 1950. aastatel Aafrikast toodud laboripärdikutel. 1970. aastateks oli selge, et inimesed võivad nakatunud loomadega kokku puutudes samuti mõnikord nakatuda.

Tänavu on ahvirõuged aga levinud palju laiemalt kui kunagi varem ja inimeselt inimesele. Prantsuse arstide sõnul on nüüd kirjas esimene teadaolev juhtum, kus nakkus levis koerale või üleüldse koduloomale.

Ehkki ahvirõuged levivad eeskätt sugulisel teel, leidub juba teateid ka mittesugulisest levikust sama leibkonna liikmete vahel. Autorite sõnul peaks nende raportit võtma tõsise ohumärgina, et nakkus võib ohustada ka lemmikloomi.

Nad loodavad, et avalikkus arutab edaspidi küsimust, kas ahvirõugetesse nakatunud inimeste lemmikloomad tuleks neist eraldada. Ühtlasi kutsuvad nad teadlasi üles lähemalt uurima nakkuse teisest levikut lemmikloomade kaudu.

Samas märgivad nad raportis, et nakatunud hurda omanikud hoidsid koera peale omaenda sümptomite ilmnemist teistestest inimestest ja loomadest eemal. Raport ei täpsusta aga ühegi haigestunu järgnenud käekäiku.

Raport avaldati ajakirjas The Lancet.

Err.ee

Vaata ka:

joulud

Mis on jõulustress?

Jõulustress viitab pinge- ja stressitundele, mida paljud inimesed kogevad pühadeperioodil, eriti jõulude eel ja ajal.

gripp

Nakkushaiguste ülevaade: grippi haigestumine võib järsult kasvada

Kõikide ülemiste hingamisteede viirusnakkuste (COVID-19, gripp, RSV) haigestumus on kasvutrendis ning gripiviiruse ja COVID-19 levik