Ukrainas on Venemaa vallandatud “laastava” sõja tõttu oma kodudest põgenenud 10 miljonit inimest ehk umbes veerand riigi elanikkonnast, vahendab BNS.
“Nende, kes sõda peavad, kõikjal maailmas, kohustuste hulka kuuluvad ka kannatused, mis on põhjustatud tsiviilisikutele, kes on sunnitud oma kodudest põgenema,” ütles ÜRO pagulasameti (UNHCR) juht juht Filippo Grandi Twitteris.
“Sõda Ukrainas on nii laastav, et 10 miljonit inimest on pagenud, olles kas riigisiseselt ümber asunud või põgenikud välismaal,” lausus ta.
ÜRO põgenikeagentuur märkis pühapäeval, et Venemaa sissetungi algusest 24. veebruaril on kodumaalt põgenenud 3 389 044 ukrainlast ning veel 60 352 lisandus pärast laupäeval avaldatud statistikat. Viimane näitaja on umbes sama suur kui päev varem.
Umbes 90 protsenti põgenikest on olnud naised ja lapsed. Ukraina mehed vanuses 18 kuni 60 on mobilisatsiooni korras sõjaväekohuslased ning ei saa riigist lahkuda.
ÜRO lastefondi UNICEF andmeil on üle Ukraina piiride Venemaa sissetungi järel põgenenud üle 1,5 miljoni lapse, organisatsioon hoiatas pagulaslastega kaubitsemise ja nende ärakasutamise ohu eest.
Organisatsiooni sõnul püüavad inimkaubitsejad sageli ära kasutada kaost, mis tekib, kui liikvel on palju inimesi.
“Ukraina sõda toob kaasa ulatusliku ümberasumise ja põgenikevood – tingimused, mis võivad viia inimkaubanduse märkimisväärse kasvu ja ägeda lastekaitsekriisini,” ütles laupäeval UNICEF-i Euroopa ja Kesk-Aasia piirkonna direktor Afshan Khan.
Neljapäevaks oli üle Ukraina piiri Rumeenia poolele jõudnud enam kui 500 saatjata last.
Lapsed, kes on vanematest eraldatud, on inimkaubanduse ja ekspluateerimise suhtes eriti haavatavad, hoiatab lastefond.
ÜRO humanitaarasjade koordineerimise büroo (OCHA) reedese avalduse kohaselt on Ukrainas sisepagulasi hinnanguliselt 6,5 miljonit ja välismaale on Venemaa sissetungi järel põgenenud 3,3 miljonit inimest.
ÜRO rahvusvahelise migratsiooniameti (IOM) kolmapäeval avaldatud andmetest selgub, et 162 000 muust rahvusest inimest on pidanud Ukrainast põgenema naaberriikidesse.
Enne sõja puhkemist oli Ukraina keskvõimu kontrollitavatel territooriumidel umbes 37 miljonit inimest, lisaks neile on veel miljoneid inimesi 2014. aastal annekteeritud Krimmi poolsaarel ning isehakanud Donetski ja Luhanski rahvavabariikides.