Kokku 27 riiki, sealhulgas Suurbritannia, Euroopa Liidu riigid ja USA, on nõustunud andma Ukrainale lisaks veel relvi, meditsiinitarbeid ja muud sõjalist abi, teatas Sky News. Reutersi teatel on abi lubanud Prantsusmaa, Holland ja Tšehhi.
Suurbritannia kaitseminister Ben Wallace korraldas reede õhtul virtuaalse koosoleku, kus arutati sõjalise abi andmist Ukrainale. Osalema oli kutsutud 25 riiki, kes kõik nõustusid relvaabi panustama. Esindatud oli ka NATO.
Lisaks on lubanud oma toetust veel kaks riiki, kes konverentsil ei osalenud.
Abi hõlmab hävitusrelvasid, nagu laskemoon, tankitõrjerelvad ja õhutõrjerelvad, ning muid vahendeid, nagu meditsiinitarbed.
Abi loodetakse toimetada Ukraina sõjaväelasteni vaatamata sellele, et nad võitlevad Vene vägedega mitmel rindel.
Sky Newsi hinnangul ühinesid relvaabi pakkumisega ka need riigid, kes olid varem olnud vastu relvade saatmisele Ukrainasse. Neid pani meelt muutma Venemaa otsene kallaletung Ukrainale.
Ukrainale relvaabi pakkuvate riikide hulka kuuluvad ka riigid, mis ei kuulu NATO-sse.
Prantsusmaa on otsustanud saata Ukrainale kaitseotstarbelist sõjavarustust, ütles Prantsuse relvajõudude pressiesindaja laupäeval ning lisas, et ründerelvade saatmist siiani veel kaalutakse.
“Te võite ette kujutada, et relvastuse saatmine Ukrainasse on praegusel hetkel üsna keeruline,” lisas pressiesindaja, vahendas uudisteagentuur Reuters.
Hollandi valitsuse teatel saadetakse Ukrainasse 200 õhutõrjeraketti.
Vastavalt Ukraina palvetele otsustas valitsus saata riigile 200 õhutõrjeraketti Stinger, öeldakse valitsuse kirjas Hollandi parlamendile. “Kooskõlas meie liitlastega püüame need võimalikult kiiresti kohale toimetada,” öeldakse kirjas.
Stingerid on Hollandi poolt täiendav relvaaabi Ukrainale. Varasemalt on Holland saatnud käsitulirelvi, laskemoona, radarisüsteeme ning miinitõrjeroboteid.
Tšehhi valitsus kinnitas Ukraina toetamise relvastuse ja laskemoonaga kokku 8,6 miljoni euro väärtuses, teatas riigi kaitseministeerium.
Allikas. Err.ee