Ukraina põgenike seas on nii arste, majandusteadlasi, õpetajaid kui ka oskustöölisi. Töötukassa andmetel tegelevad nad aktiivselt siin juba tööotsingutega ning kartuses, et erialast tööd ei pakuta, on isegi kvalifitseeritumad valmis vastu võtma ükskõik millise töö.
Lena ütles, et ei räägi kohalikku keelt, aga võiks töötada leivatööstuses või kondiitrina. Ilja sõnul on ta valmis tegema kõiki erinevaid töid. Ta lisas, et ei karda mingeid ebamugavusi ega raskusi.
Tallinna Munitsipaalpolitsei Ameti avalike suhete peaspetsialist Meeli Hunt ütles, et talle tuli üllatuseks nii suur hulk majandusharidusega inimesi. „Iga kümnes kipub olema mingisuguse majandustaustaga inimene,“ lausus ta. Kas nad on eraettevõtluses või kuskil mujal.“
Eestis valitseb mitmetes sektorites tööjõupuudus. Jätkuvalt vajavad puhkust ka kriisist ja ületöötamisest räsitud meedikud. Lääne-Tallinna Keskhaigla personal on täna valmis appi võtma enda meeskonda mitukümmend arsti ja poolsada õde.
Kuid Eestis seadus piirab Ukrainast tulnud inimeste töölevõtmist õe ja arsti ametikohtadele, mis tähendab, et isegi Harkivi ülikooli lõpetanud tippkirurg tohib meil tööd esialgu vaid abiarstina.
Lääne-Tallinna Keskhaigla personalijuht Anneli Tiimus tunnistas, et takistuseks on keeleprobleem. „Täna Lääne-Tallinna Keskhaigla on võtmas vastu ka kindlasti otsust kiire keelekoolituse osas. Sellega me juba tegeleme,“ lausus ta.
Töötukassa arvestuse järgi võib Eestisse jõuda 100 000 sõjapõgenikku, kellest 40% on tööealised. Praegu on meil vabu töökohti neli korda vähem. Kuid on oodata, et lähikuudel tööpakkumiste arv tõuseb. Käivitab seda teenindussektoris algav hooaeg või nagu praegugi näha – on tööandjad aina rohkem valmis looma ka täiesti uusi töökohti põgenike jaoks. Teisalt, eeskätt ehitus- ja tootmissektoris võib nii sanktsioonide kui ka tarneraskuste tõttu töö seiskuda.
Töötukassa Tallinna ja Harjumaa osakonna juhataja Siim Sarapuu sõnul võib töökohtade juurde loomine pidurduda või ka mõningates valdkondades tuua kaasa näiteks teatud koondamisi. „Töökohtade lisandumine ei ole väga positiivse prognoosiga,“ lisas ta.