Mõned päevad enne sõbrapäeva, 11. veebruaril tähistatakse kogu Euroopa Liidus Turvalise interneti päeva (Safer Internet Day). Sel päeval pööratakse rohkem tähelepanu sellele, kui oluline on luua lastele ja noortele turvaline ja toetav digitaalne keskkond.
![Üheskoos parema interneti nimel: lasteabi toetab noori digimaailmas 2 turvaline telefon](https://s3-web-1a.tehik.ee/lasteabi-live-web-prd/s3fs-public/styles/picture/public/2025-02/Turvaline-nutitelefon.png?itok=_TvkpiIB)
Internetiohud on kasvanud ja kasvavad ka edaspidi plahvatuslikult ning seetõttu on oluline neist ohtudest rääkida ja innustada nii lapsi, vanemaid kui ka spetsialiste laste internetiturvalisuse kasvatamise suunas tegutsema. Eestis juhib selle päeva tegevusi Targalt Internetis projekt, mis aitab noortel omandada praktilisi teadmisi käitumise kohta digimaailmas.
Tänapäeval on noored internetiga pidevalt ühenduses – see on koht õppimiseks, suhtlemiseks ja meelelahutuseks. Kuid koos tehnoloogia arenguga on kasvanud ka riskid. Küberkiusamine, privaatsuse rikkumine, veebipõhine ahistamine ja kokkupuude sobimatu sisuga on muutunud igapäevasteks murekohtadeks, millega lapsed ja noored üha enam kokku puutuvad.
Internet pakub võimalusi, kuid samamoodi pakub see võimalusi ka nendele inimestele, kelle kavatsused ei ole head. Just selliste eest peame me kõik lapsi ja noori kaitsma, sest noorte enda teadlikkus ja ohutaju ei pruugi olla piisavad.
Sotsiaalkindlustusameti lasteabisse pöörduti veebiplatvormidel toimuvate probleemidega seoses küll vaid 324 korral, kuid see ei anna probleemi ulatusest õiget pilti – probleem on tegelikult palju ulatuslikum.
Iga noor vajab turvalist keskkonda, kus ta saab kasvada ja areneda ilma hirmu või väärkohtlemiseta ning kaasajal peame lisaks meid ümbritsevale füüsilisele keskkonnale rääkima ka digitaalsest maailmast ja internetist.
Lasteabisse jõudnud juhtumid annavad üsna selge sõnumi: noorte harimine on tähtis, neile tuleb probleemide tekkimise korral pakkuda tuge ja sisendada tuleb ka julgust otsida abi. Lasteabi on üks võimalustest, kust hätta sattumise korral usaldusväärset tuge saada.
Lasteabi nõustajad puutuvad iga päev kokku juhtumitega, kus noored kogevad digimaailma varjukülgi – alates küberkiusamisest kuni manipuleerivate, ahistavate, groom’ivate täiskasvanuteni. Sellistes olukordades on oluline, et lapsed teaksid, kust abi saada ja kuidas end kaitsta.
Keerulised olukorrad internetis
Noored on internetis sageli haavatavad, kuna nad ei pruugi alati mõista, millised suhted ja tegevused on ohtlikud või ebaeetilised. Esialgu põnev olukord võib kiiresti kasvada üle käte ning jõuda naljast kaugele. Lapsele on taolised juhtumid emotsionaalselt traumeerivad ning vahest saaks toimuvast ka kuriteokoosseisu kätte!
Toome alljärgnevalt välja mõned konkreetsed juhtumid päriselust. Küll muudetud andmetega, aga need näitavad, kui oluline on ennetustöö ja probleemide tekkimise korral õigel ajal tegutseda ja otsida professionaalset tuge. Õppigem nendest juhtumitest, et internetikeskkond meie lastele ja noortele turvalisemaks muuta.
Juhtum 1: Mure 14-aastase lapse võõrastega suhtlemise ja sobimatu sisuga kokkupuute pärast internetis
Lapsevanem võttis lasteabiga ühendust oma 14-aastase lapse käitumise pärast sotsiaalmeedias. Selgus, et laps võttis valimatult vastu võõraste inimeste sõbrakutseid ning oli alustanud nendega vestlusi, jagas oskusliku manipuleerimise ohvrina intiimseid pilte endast ja tekkimas olid ka intiimsed suhted.
Asi jõudis selleni, et 35-aastane mees, tahtis 14-aastase lapsega kohtuda. Lapsele saadetavad sõnumid olid järjest sundivamad ning julgustati ja keelitati last “eksperimenteerima”.
Lapsevanem oli väga mures, et võõrad inimesed tema lapsega manipuleerisid ja laps puutus kokku vanusele sobimatu sisuga. See, et tegu oli täiskasvanuga, suurendas riske veelgi ning vanem kartis, et last võidakse sundida nende inimestega isiklikult kohtuma.
![Üheskoos parema interneti nimel: lasteabi toetab noori digimaailmas 3 õnnetu tüdruk](https://s3-web-1a.tehik.ee/lasteabi-live-web-prd/s3fs-public/styles/picture/public/2025-02/Noor-t%C3%BCdruk-veebis-%C3%B5nnetu.png?itok=Qz2UCzQD)
Lasteabi nõustaja reageeris kiiresti ja andis lapsevanemale juhiseid isikud blokeerida ning teatada kontodest sotsiaalmeedia platvormidele. Samuti soovitati pöörduda politsei ja lastekaitse poole, salvestada kõik tõendid ja jälgida edaspidi lapse suhtlust internetis.
See juhtum on meeldetuletus täiskasvanutele, et oma laste tegevuste osas peab olema valvas.
Juhtum 2: Seksuaalne väärkohtlemine ja alaealiste vahel jagatud videod
Lapsevanem avastas, et tema laste kooli suhtlusvõrgustikus ringles video, mille olid filminud kaks sõbrannat vanuses 9 ja 10. Videos nähti üht tüdrukutest seksuaalses olukorras samaealise poisiga. Videot jagati paljude lastega. Probleemiks oli video laialdane levik ja sellest lastele tekkida võiv kahju ning lapsevanem ei teadnud, kuidas olukorda lahendada, lapsi kaitsta ja saadud teavet käsitleda.
Olukorrast teatati kohe kohalikele õiguskaitseorganitele ja lastekaitsele edasiseks uurimiseks. Videot püüti eemaldada kõigilt platvormidelt, kus seda on jagatud, et vältida selle edasist levikut. Videoga seotud lapsed said professionaalset tuge sotsiaalkindlustusameti lastemaja ekspertidelt.
Lapsevanematele peaks see meelde tuletama, et oma lastega tuleb hoida usalduslikku suhet ja julgustada avatult suhtlema, sh ka keerulisematel teemadel.
Juhtum 3: Väljapressimine ja manipuleerimine internetis
![Üheskoos parema interneti nimel: lasteabi toetab noori digimaailmas 4 ohtlik vestlus](https://s3-web-1a.tehik.ee/lasteabi-live-web-prd/s3fs-public/styles/picture/public/2025-02/Veebivestlus-ohtlik.png?itok=lafIum4n)
12-aastane poiss oli loonud võltsitud sotsiaalmeediakonto, kus ta oli suhelnud väidetavalt 14-aastase tüdrukuga. Olukord jõudis punkti, kus ta jagas selle inimesega endast intiimseid fotosid. Väidetav tüdruk otsis välja tema tegeliku konto ja leidis poisi isiklikud andmed, sealhulgas nime. Ta hakkas poissi ähvardama, nõudes, et ta saadaks rohkem fotosid, vastasel juhul jagab ta neid avalikult.
Lasteabi nõustaja soovitas poisil kohe politseiga ühendust võtta ja juhtunust veebipolitseile teada anda. Tal soovitati lõpetada suhtlemine ähvardajaga, blokeerida ta kõigil platvormidel ja koguda tõendeid vestluste ja ähvarduste kohta. Poiss kartis oma vanematele rääkida, kuid nõustaja julgustas teda rääkima olukorrast usaldusväärsele täiskasvanule.
Juhtum 4: Privaatsuse rikkumine ja laste emotsionaalne kahju
Murelik lapsevanem pöördus lasteabi poole, kuna tema endine abikaasa oli hakanud sotsiaalmeedias jagama häirivaid ja isiklikke videoid nende perest. Videod kujutasid peretülisid, mida lapsed olid sunnitud pealt nägema, ning paljastasid detailselt pere eraelu – vanemate konflikte ja emotsionaalselt pingelisi olukordi.
Veelgi enam, jagatud materjal sisaldas tundlikku isiklikku teavet – laste nägusid, nimesid, äratuntavaid detaile eraelust ja isegi nende elukohta. Kuna videod levisid kiiresti, kasvas ka pere emotsionaalne koormus ja oht laste turvalisusele.
Lasteabi soovitas vanemal koguda tõendeid, teha videotest ekraanipilte ja kaardistada, kes ja kus neid jagas. Juhtum edastati lastekaitsele, et hinnata laste heaolu ja ennetada edasist kahju. Samuti anti juhised kahjuliku sisu eemaldamiseks sotsiaalmeediast, kuna alaealisi puudutava kahjuliku sisu jagamine rikub nii seadust kui ka platvormireegleid.
Noorte turvalisuse tagamine
Kõik need juhtumid näitavad, et noored ja ka täiskasvanud ei ole alati teadlikud internetis peituvatest ohtudest ja võib-olla kipuvad ka teisi liialt usaldama. Oluline on, et vanemad ja haridusasutused pakuksid teadmisi ja tuge, mis aitaksid noortel ära tunda ja vältida internetis levivaid riske ning et keegi ei kardaks abi otsida. Pöörduda võib kohaliku lastekaitsetöötaja poole, politseisse või lasteabisse.
Kiire reageerimine on ülioluline, et kaitsta lapsi nii veebis kui ka päriselus. Lastekaitse, õiguskaitse ja sotsiaalmeedia platvormide koostöö aitab kahjuliku sisu eemaldada, taastada turvalisust ning võtta vastutusele need, kes on laste õigusi rikkunud. Igaühel on õigus oma eraelu kaitsele.
Olgu tänane päev meeldetuletuseks kõigile laste ja noortega töötavatele spetsialistidele: meie roll ei piirdu ainult reageerimisega, vaid sama tähtis on ennetustöö ja teadlikkuse tõstmine. Noored vajavad tuge ja juhendamist, et mõista internetiohtusid ning osata teha turvalisi valikuid.
Kui sa tunned, et oled ummikus ja ei tea, mida edasi teha, siis lasteabi 116111 on sinu jaoks olemas ööpäevaringselt. Koos leiame lahenduse!