Thursday , 2 January 2025
Erakorralised uudised

Tsiviil- ja haldusasjade kohtumenetlused muutuvad täielikult digitaalseks

Justiitsminister Lea Danilson-Järg saatis valitsusele eelnõu, mis näeb ette ülemineku paberivabale menetlusele tsiviil- ja haldusasjades.

„Kohtumenetlus peab olema kõigile osapooltele mugav ja kiire. Üleminek digitoimikule tsiviil- ja haldusasjades aitab seda saavutada, kasutades Eesti e-riigi võimalusi ja infosüsteeme. Ülemineku otsusele eelnes pikk ja põhjalik eeltöö. Kohtud on valmistunud paberivabale menetlusele üleminekuks juba alates 2017. aastast – välja on arendatud asjakohane tarkvara ning harjutatud uusi tööprotsesse,“ ütles Lea Danilson-Järg ning lisas: „Samas jääb alles võimalus suhelda kohtuga ka paberil. Kui saabuvad paberdokumendid, mida juhtub järjest harvem, siis need digiteeritakse ja lisatakse kohtute infosüsteemi digitoimikusse.“

Kõikides tsiviil- ja haldusasjades on kohtumenetluse dokumendid ja muud andmed juba praegu täielikult digitaalsel kujul olemas. Samas peetakse kohtutes toimikut sageli lisaks digitaalsele paralleelselt ka paberil väljaprindituna. Näiteks võib maakohtu poolt koostatud toimik olla digitaalne, kuid ringkonnakohtus jätkub menetlus paberil. 

„Töökorraldus, kus kohtutoimikut peetakse paralleelset digitaalselt ja paberil, tekitab menetlusosalistes segadust ning ei ole kaasaegseid võimalusi arvestades mõistlik. Eelnõu peamine eesmärk ongi lõpetada digitaalse ja pabertoimiku paralleelne pidamine, et luua selgust menetlusosalise jaoks, muuta menetlus kiiremaks ja mugavamaks ning vähendada pabertoimiku pidamisega kaasnevaid haldus-, personali- transpordi ja paberikulusid,“ rääkis justiitsminister ning lisas, et digitaalse toimiku pidamise juures on oluliseks eeliseks, et kõik menetlusosalised ja kohtud saavad tutvuda toimikuga samaaegselt.  Menetlusosalisel on võimalik endaga seotud kohtuasjaga juba praegu tutvuda avaliku e-toimiku kaudu, kus on olemas kogu info, mis puudutab tsiviil- ja haldusasju.  

Justiitsministeeriumil on plaanis kohtumenetluse digitaliseerimist jätkata ka tulevikus: „Järgmisena võtame ette kriminaal- ja väärteomenetluse digiteerimise. Kavas on liikuda edasi ka andmepõhise kohtumenetluse suunas, mis tähendab, et menetlusosalistega ei vahetata enam mitte dokumente, vaid andmeid. Näiteks otsus asja menetlusse võtmise kohta ei ole enam dokument vaid märge infosüsteemis ning selle kohta saab menetlusosaline teavituse,“ selgitas justiitsminister. 

Tsiviil- ja haldusasjadest menetleti 2019. aastal ilma pabertoimikuta ligikaudu 27% ja 2020. aastal umbes 38% kõikidest kohtute infosüsteemis registreeritud menetlustest. Eelmisel aastal oli digitoimiku kasutus tõusnud tsiivilasjades 53% ja haldusasjades 63%-ni.

Vaata ka:

kuupaev 2.02.2025

Täna on kuupäev 2.01.2025: Mida need numbrid tähistavad?

Kuupäeva 2.01.2025 numbrite tähendus numeroloogias: 2 – Tasakaal ja partnerlus Number 2 sümboliseerib koostööd, harmooniat

lina trochez ktPKyUs3Qjs unsplash

Inimese iseloom, kes on sündinud 2 jaanuar

jaanuaril sündinud inimene kuulub Kaljukitse sodiaagimärgi alla. Kaljukitsed on tuntud oma sihikindluse, praktilisuse ja tugeva