Välisminister Margus Tsahkna ütles Hispaanias Toledos toimuval Euroopa Liidu välisministrite mitteametlikul kohtumisel, et EL peab astuma otsustavaid samme kaitseabi suurendamiseks Ukrainale, ja rõhutas, et Venemaa juhtkond tuleb võtta vastutusele Ukrainas toime pandud agressioonikuriteo eest.
Kohtumisel arutati Venemaa agressiooni Ukrainas, sealhulgas Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenskõi 10-punktilist rahuplaani ning Venemaa ja riigi juhtkonna vastutusele võtmist Ukrainas toime pandud kuritegude eest.
„Mälestame homme 84 aasta möödumist II maailmasõja algusest, mis jättis ajaloosse sügava jälje,“ sõnas Tsahkna. „Nõukogude Liidu poolt II maailmasõja ajal ja pärast sooritatud kuriteod jäid karistuseta ning selle mõjule ja tagajärgedele oleme nüüd tunnistajaks, sest Stalini kuritegusid korratakse Ukrainas.“
„Me lubasime II maailmasõja järel, et ei kunagi enam, aga seda lubadust on murtud,“ lisas Tsahkna ja rõhutas, et Venemaa president Vladimir Putin ja tema lähikond tuleb võtta vastutusele Venemaa agressioonisõja eest. „Otsustamatus, aeglus ja hirm eskalatsiooni ees annavad jätkuvalt Putini režiimile hapnikku.“
Tsahkna rõhutas, et mugavatest tugitoolidest ukrainlaste sõjalise edu kritiseerimise asemel tuleb astuda otsustavaid samme kaitseabi suurendamiseks Ukrainale. „Üks võimalus oleks spetsiaalne Ukraina fond, mis annaks meile parema võimaluse Ukrainale antavat abi planeerida. ELi kõrge esindaja Josep Borrell on selleks ettepaneku teinud ja see oleks samuti kooskõlas G7 riikide Ukrainat toetava ühisdeklaratsiooniga, mille eesmärk on koordineerida igakülgset ja pikaajalist abi Ukrainale.“
Arutelule eelnes tööhommikusöök, kus osales ka Ukraina välisminister Dmõtro Kuleba, kes andis ülevaate Ukrainas toimuvast.
Räägiti ka olukorrast Nigeris ja Lääne-Aafrika piirkonnas laiemalt. Tsahkna sõnas, et Eesti toetab Lääne-Aafrika riikide majandusühenduse ECOWASi tegevust Nigeri küsimuses ja ELi ülest vastust rahutustele, sealhulgas võimalikke sanktsioone riigipöörde korraldajatele.
„Ebastabiilsus Lääne-Aafrikas loob soodsa pinnase Venemaale, kust leviv desinformatsioon ja käsilased Wagneri näol külvavad juba piirkonnas kaost,“ sõnas Tsahkna ja lisas, et Eesti oli valmis panustama Euroopa Liidu sõjalisse partnerlusmissiooni Nigeris, kuid riigipöörde tõttu lükkus otsus missiooni kohta edasi.
Arutelule eelnes töölõuna, kus osalesid samuti Nigeri välisminister Ibrahim Yacoubou, ECOWASi komisjoni president Omar Touray ja Abdel-Fatau Musah, kes on ECOWASi poliitika- ja julgeolekunõunik.