Olukorras, kus tööstusel on ekspordi vähenemise tõttu keerulised ajad, on töötajatel endiselt ootus palgakasvuks. Praegu enam-vähem tunduv olukord majanduses on pigem seotud suvele omase optimismiga ning sügisel võib näha töötuse kasvu, ütles „Vikerhommikus” majandusekspert Peeter Koppel.
Tööandjatel on üha vähem isu ja võimalust palka tõsta, töövõtjatel on järjest vähem kihku senise palgaga jätkata, nii kinnitavad värsked uuringud. Hiljutine majandusstatistika aga näitab endiselt tõsist langust majanduses ja ekspordi märkimisväärset vähenemist, seda eelkõige töötlevas tööstuses.
Töötajate palgaootuse ja ettevõtjate soovi vahel palka tõsta on suured käärid ning paljuski on inimeste palgaootus seotud eelmisel kümnendil toimunud kiire palgakasvuga, mis oli märkimisväärne kogu maailmas, ütles Koppel.
„Kui mõtleme 2010–2020, siis reaalpalk Eestis kasvas maailmas vist kõige kiiremini. Inimestel on see selgelt meeles ja ootus, et palgakasv oleks kiire, on seni olemas. /…/ Kui mõtleme kääride peale, siis pajud ettevõtjad ei näe võimalust palka tõsta, eriti töötlev tööstus, eksport, mis seotud Skandinaavia kinnisvaraga, neil on käibed märkimisväärselt kukkunud,” lausus Koppel.
Koppel tõi välja, et töötlevas tööstuses on eksport langenud mõne aastaga 15 protsenti, mööblitööstuses eraldi veel poole rohkem.