Saturday , 23 November 2024
Erakorralised uudised

Tööpakkumiste pettused, mis võivad tipneda identiteedivargusega

Kätlin Kukk, SEB Turbekeskuse turbejuht

Kes meist ei sooviks töötada kodust ja seejuures saada veel arvestatavalt kõrget palka, kuid selliste pakkumiste varjus võivad varitseda ka ohud. Järjest aktiivsemalt on petturid võtnud sihikule inimesed, kes otsivad lisatööd või just sellist tööd, mida saab teha endale sobival ajal ning kohas. Levimas on pettused, mis võivad tööpakkumise asemel tipneda identiteedivarguse või isegi rahapesuskeemidesse kaasamisega. Kuna enamikel juhtudel järgivad petturid sarnaseid mustreid, siis oleme päris juhtumite põhjal koostanud ühe näite, mis aitab tõsta teadlikkust kasutatavatest meetoditest ja jagame ka nõuandeid, kuidas end kaitsta.

Õpetlik lugu Piretist

Kuna Pireti praegune palk pole piisav, et hinnatõusuga toime tulla, siis otsustas ta otsida endale päevatöö kõrvale lisatöö. Ta külastas erinevaid töökuulutusi vahendavaid veebilehti ja leidis pakkumise, mis tundus talle sobivat. Peamiseks argumendiks oli tema jaoks see, et tööd sai teha endale sobival aja ja kodust. 

Piret võttis tööpakkujaga ühendust ning edasine suhtlus toimus eelkõige WhatsApp rakenduses. E-kirjaga saadeti tutvumiseks tööleping ja seal oli ametinimetuseks tehingute töötlemise operaator, mis hõlmas endast maksete vahendamist läbi oma isikliku konto. See tähendas, et Pireti kontole hakkavad toimuma laekumised ning tema peab teatud summad järgmisele kontole edasi kandma. Info kuhu ja mis summades vajalikke kanded teha tuleb, saab ta tööandja kontaktisikult.

Lepiti kokku, et Piret allkirjastab töölepingu ühes e-keskkonnas. Eelnevalt uuriti ka seda, mis pangas on Pireti konto, et selle põhjal saata link allkirjastamise keskkonda sisenemiseks. Lingile vajutades avanes justkui internetipanka sisselogimise aken. Piret sisestas oma internetipanga tunnuse ja vajalikud kinnituskoodid, arvates, et selle toiminguga kinnitab ta töölepingu. Ei läinud pikalt, kui Piret märkas, et tema pangakontol on toimumas toimingud, mis pole tema algatatud.

Nüüd võttis Piret ühendust pangaga, et täpsemalt uurida, millega tegu. Selgus, et naine oli väidetavalt töölepingu allkirjastamisega andnud petturitele ligipääsu oma internetipanka ning nemad toimetasid seal juba omasoodu edasi.

Olukorda täpsemalt analüüsides selgus, et tegemist oli pettuste jadaga, mille vältel on Piret andnud petturitele ligipääsu oma internetipanka ning nõusoleku võimalikus rahapesuskeemis osalemiseks, kuhu teda õnneks veel aktiivselt ei jõutud kaasata.

Millise skeemiga on tegu?

Pettuse eesmärgiks oli vahendada makseid läbi Pireti isikliku konto. Tema kontole pidavat kantama raha, mille päritolust ei olnud tal mingit aimu, rääkimata sellest, kellele summad edasi pidid liikuma. Väga tihti on kõnealused summad saadud teiste inimeste petmise tulemusel ja ohvri kontot kasutatakse ühe lülina võimalikus pettuste või rahapesuskeemide ahelas. Selliseid kandeid vahendades räägime kindlasti rahast, mis on ebaseaduslikku päritolu ja mida kurjategijad üritavad ohvri konto kaudu varjata. Selliste summade ja tundmatu päritoluga raha vahendamine või vahendamisele kaasaaitamine võib lõppeda kuriteo sooritamisega.

Antud juhtum lõppes õnnelikult. Piret ei olnud jõudnud veel väidetavat tööd tegema hakata ja pank sai kiirelt piirata internetipanga edasise väärkasutuse.

See on kindlasti õpetlik lugu sellest, kui oluline on virtuaalkeskkonnas tähelepanelikult ja arukalt toimetada ning enne otsuse langetamist põhjalikult olukorda analüüsida.

Kuidas ennast võltstööpakkumiste eest kaitsta?

  • Valvsaks peaks tegema see, kui pakkumine on liiga hea, et olla tõsi. Näiteks töötasu on positsiooni arvestades ebatavaliselt kõrge.
  • Võtke aega, et analüüsida kanalit, kuhu tööpakkumine on postitatud ning uurida ettevõtte tausta, kes tööd pakub. Näiteks otsige üles ettevõtte kontaktid, et täpsustada, kas nad värbavad hetkel töötajaid pakutud positsioonile. Eriti tähelepanelik tuleks olla eraisikute poolt tehtavate tööpakkumistega.
  • Ärge kiirustage linkidele klõpsamisega, failide alla laadimisega ega oma isiklikest dokumentidest koopiate edastamisega.
  • Ohumärk on see, kui kandidaadiga ei toimu intervjuud ega sõlmita töö teostamiseks kirjalikku kokkulepet.
  • Ilmselge märk pettusest on see, kui töökohustuseks on oma isiklikul kontol tundmatu päritoluga maksete vahendamine.
  • Kui te pole saanud piisavat kinnitust ettevõtte usaldusväärsusest, siis ei tohiks tööpakkujale edastada oma pangaandmeid.
  • Kui kahtlustate, et olete sattunud petturite lõksu ja edastanud neile oma andmed, pöörduge politseisse ja samuti teavitage sellest viivitamatult oma panka, kasutades panga ametlikul kodulehel olevaid kontakte. Mida kiiremini pangaga ühendust võtta, seda tõenäolisem on kiiremini sulgeda edasist kuritarvitust võimaldavad teekonnad.

Alliaks. SEB

Vaata ka:

Isik

Politsei hoiatab võltsitud kontserdipiletite müüja eest

Politsei hoiatab noormehe eest, kes pakub erinevates sotsiaalmeedia keskkondades müügiks võltsituid kontserdipileteid. Mees pakub sotsiaalmeedia

euro

Viljandimaa mees kaotas netikelmidele väga suure summa raha

Lõuna prefektuuri ööpäevainfo Viljandimaa Arvutikelmus Politseisse pöördus mees, kellele helistas väidetav Elisa töötaja ja pakkus