Telia hakkab alates 2023. aasta veebruarist maakondade kaupa sulgema oma 3G võrku. 3G sulgemisest vabanev võrguressurss suunatakse peamiselt 4G võrgu tugevdamiseks ning seal kõne- ja andmeside kvaliteedi parendamiseks.
Telia tehnoloogiajuhi Andre Visse kinnitusel suuremat osa Telia mobiiliklientidest 3G võrgu sulgemine ei mõjuta, kuna enamus kliente kasutab juba praegu mobiilset andme- ja kõnesidet peamiselt 4G võrgus. Samuti laieneb pidevalt Telia 5G võrk, millega koos kasvavad seal ka andmesideliikluse mahud.
„3G võrgu sulgemisega ei muutu Telia mobiilsideteenuste kasutamine halvemaks, vaid vastupidi – Telia kliendid saavad kasutada kohaliku turu kõige moodsamaid, kaasaegsemaid ja võimekamaid tehnoloogilisi lahendusi. Me julgeme olla esimene, kes võtab ette suuri samme ning kokkuvõttes võidavad sellest nii meie kliendid, koostööpartnerid kui kogu kohalik ühiskond,“ ütles Visse.
Praeguse seisuga liigub 99% kogu Telia poolt teenindatavast mobiilse andmeside mahust 4G ja 5G võrgus. Kõigist ettevõtte poolt teenindatavatest mobiilikõnedest tehakse 4G võrgus aga ligemale 70%.
Otsesemalt puudutab 3G võrgu sulgemine neid kliente, kelle kasutuses on vaid 2G/3G võrkudes toimivad mobiiltelefonid. Tegu on telefonidega, millel puudub VoLTE tugi ja millega ei saa helistada 4G võrgus. Halvimal juhul – ehk kui kasutaja telefon oskab töötada vaid 3G võrgus – tähendab see kliendile, et peale 3G võrgu sulgemist ei saa ta enam oma telefoni kasutada. Samuti tuleb tähele panna, et ka mitte kõik 4G/5G telefonid ei sisalda VoLTE tuge.
Infot VoLTE toe või selle puudumise kohta leiab ka seadme edasimüüja kodulehelt, seadme tootja kodulehelt ja seadme kasutusjuhendist.
„Eelnevast tulenevalt soovitame juba aegsasti kasutusele võtta VoLTE toega telefoni, mis on ühest küljest tulevikukindel, teisalt aga pakub märksa paremat mobiilikõnede kvaliteeti kui mitte-VoLTE telefonid. Loomulikult on meil selle tarbeks oma klientidele suunatud ka väga head pakkumised,“ lausus Visse.
Kui kasutaja ei tea, kas tema mobiiltelefonil on VoLTE ehk 4G kõnede tugi, saab seda kontrollida mitmel eri moel. Esmase vihje VoLTE toe olemasolu kohta annab telefon ise – nimelt on enamike telefonimudelite ekraani ülaservas näha, mis võrku või tehnoloogiat seade parasjagu kasutab: 2G, 3G, 4G/VoLTE või 5G.
Näiteks:
Kõigile klientidele, keda 3G võrgu sulgemine otseselt puudutab ja kes kasutavad ilma VoLTE toeta telefone, saadab Telia personaalse SMS-teavituse koos vajaliku infoga.
Lisaks on kõigil klientidel, keda 3G võrgu sulgemine puudutab, avaldatud Telia iseteeninduses täpne info, mis telefonid tuleks välja vahetada ja kuidas seda teha. Vastava info leiab klient Telia iseteenindusse sisse logides ning liikudes sealt edasi valikutesse Pakkumised > Personaalsed pakkumised.
Samuti soovitab Telia üle vaadata 3G võrgus mobiilset andmesidet kasutavad seadmed (nt vanad netipulgad, mis 4G-d ei toeta) ning mõelda juba aegsasti nende väljavahetamise peale.
Telia ajaplaan 3G võrgu sulgemise osas 2023. aastal on järgmine:
28.02.2023 sulgetakse 3G Läänemaal
31.03.2023 sulgetakse 3G Pärnu- ja Raplamaal
30.04.2023 sulgetakse 3G Harjumaal
31.05.2023 sulgetakse 3G Tallinnas
30.09.2023 sulgetakse 3G Ida- ja Lääne-Virumaal, Hiiu- ja Saaremaal
31.10.2023 sulgetakse 3G Viljandi-, Jõgeva- ja Järvamaal
30.11.2023 sulgetakse 3G Tartu-, Valga-, Põlva- ja Võrumaal
Telia avaldas oma kodulehel ka kaardi, kus on näha 3G võrgu sulgemise plaan nii ajalises kui piirkondlikus vaates.
Andre Visse sõnul pole 2G ja 3G võrkude sulgemises maailmas ega ka meie lähiregioonis midagi uut ning see trend on kestnud juba aastaid. „Näiteks Telia Leedu sulges oma 3G võrgu täielikult juba 2022. aasta lõpuks. Eestis seisab aga 3G võrgu sulgemine ühel hetkel ees ka teistel teenusepakkujatel.“
Allikas: Telia.ee