TASUTA MUUSEUMI, LOOMAAEDA JA BOTAANIKAAEDA
Lastekaitsepäeval teeb linn kingituse kõige väiksematele
Tallinna linn teeb lastekaitsepäeva puhul sümboolse kingituse lastele, võimaldades tasuta sissepääsu kuni 19-aastastele lastele Tallinna Linnamuuseumisse ja selle filiaalidesse ning Tallinna Loomaaeda ja Botaanikaaeda.
Linnapea Mihhail Kõlvarti sõnul paraku veel suuremaid üritusi ega perepäeva korraldada ei saa, kuid samas saab emotsionaalset ja kultuurilist ajaviidet nautida ka muul viisil, järgides kehtivaid reegleid ja hajutatult.
„Nii pakuvad linna allasutused – Linnamuuseum, botaanikaaed ja loomaaed lapsi koos peredega külla, et võtta aeg ja veeta üheskoos üks tore päev,“ ütles Kõlvart. „Ka meie külastuskeskused on piirangute ajal oodanud pikisilmi külastajaid, seega on taasnägemise rõõm kahepoolne. Sellega soovime ühtlasi kõigile lastele ja nende peredele rõõmsat suve algust.“
Tallinna Linnamuuseumi kõik filiaalid on avatud ja näitused ootavad avastamist nii Kiek in de Köki kindlustustemuuseumis, Lühikese jala väravatornis kui ka äsja taasavatud Jaani Seegi galeriis.
Lastemuuseumi Miiamillaminiaias on avatud välinäitus„Roheliste näppudega lapsed”, mis võimaldab ise tegutsedes aiatarkusi ammutada ja rohelist mõtteviisi juurutada. Lastemuuseumi Miiamilla kohvikuruumis, fuajees ja väliterrassil saab näha Arvo Iho fotonäitust “Muutuv vana Kadriorg”, mis kujutab endast pildilist ülevaadet vana Kadrioru muutustest uue suunas.
Kiek in de Köki kindlustustemuuseuminäitus „Linnaloom. Lehm, lutikas ja lohe Tallinna ajaloos” viib külastajaid keskaegsele linnatänavale, kus näeb koduloomade elukäiku seasulust peolauani. Torni keldrikorrusel on avatud aga metsikute ja taltsutamata loomade maailm. Kalamaja muuseumi ja Kalamaja Põhikooli ühisnäitus „Minu ema(d)“ on kooli aial Vabriku tn 18 avatud kuni 18. juunini. Jaani seegi galeriis on avatud 130 fotograafi koostöös sündinud näitus „Isolatsioonidialoogid”, mis võtab kokku viimase aasta isolatsioonikogemused. Linnamuuseumis toimuvast leiab lähemalt siit.
Tallinna Loomaaias on lastekaitsepäev täis põnevaid tegevusi ja etteasteid. Näiteks tunnustab Tallinna Keskraamatukogu lastekaitsepäeval Järje Hoidja auhinnaga lastekirjanik Leelo Tungalt ja zooloogi Aleksei Turovskit teose „Kati, Carl ja isevärki farm” eest ning viib läbi põnevaid viktoriine, esineb nukuetendusega ja veel palju muud. Eesti Noorsooteater haarab lapsi põnevatesse Karl Sakritsa töötubadesse. Loomaaia Looduslabor toob aga lasteni põneva Teadusteatri, mille raames saab näha nii värvilisi leeke, maagilist tossu, aga ka suures koguses elevandi hambapastat. Päästeamet näitab lastele päästmisvarustust ning õpetab päästmisnippe.
Lisaks toimuvad loomaaias hilisõhtused ekskursioonid lastele (vt lähemalt loomaaia kodulehelt).
Tallinna Botaanikaaias toimub lastekaitsepäeval põneva ekskursiooni lastele “Aaretajaht”, mille käigus otsitakse toidu- ja vürtsitaimi ning täidetakse leidude põhjal ristsõna. „Aaretejaht” toimub 1. juunil kell 11 ja 14 ja ühes grupis saab osaleda kuni 25 last. Botaanikaaeda tasub juunis külastada ka niisama, sest õitsevad nii laugud kui ka aediirised: Botaanikaaia kollektsioonis on 56 liiki ja sorti lauke ning 160 erinevat sorti iiriseid. Lisaks pakuvad õiteilu varajased pojengid, õunapuud, magnooliad, rododendronid, sirelid jpm. Tallinna Botaanikaaias saab soetada töölehti „Taimedega sõbraks”, mängida avastusmängu „Botaatika” ning tellida taimeriigiga põhjalikumalt tutvumiseks giidiga ekskursioone. Tallinna Botaanikaaed on avatud iga päev kell 10-19.
Lastekaitsepäeval toimub ka Tallinna lasteaedade laulupidu „Meie lapse laulupai“, mis jätkab 2018. aastal alustatud traditsiooni, kuid mida sel aastal korraldatakse virtuaalselt. Laulupeo salvestust saab näha Vabaduse väljaku ekraanilt 1. juunil algusega kell 11.11, kui toimub aktsioon „Teeme lapsele pai“