Riigikogu rahanduskomisjon alustas oma tänasel istungil koos valdkondade ministritega 2024. aasta riigieelarve ülejääkide kasutamisega seotud küsimuste arutamist.
Rahandusministeeriumi ülevaatest selgus, et 2024. aastal täitsid riigieelarvelised asutused lõplikust kulu eelarvest 91,0 protsenti.
Rahanduskomisjoni esimees Annely Akkermann ütles, et pärast täpsustatud andmete saamist soovimegi saada valdkondade ministritelt ülevaadet ja põhjendusi mullu tehtud kulutuste ja kasutamata jäänud vahendite kohta.
Akkermanni sõnul näitas ülevaade, et ülekantavaid vahendeid tänavusse aastasse on oluliselt vähem kui eelnenud eelarveaastal.
Rahanduskomisjoni tänasel istungil oli vaatluse all Justiits- ja digiministeeriumi 2024. aasta eelarve jäägid ja nende kasutamine käesoleval aastal.
Ülevaatest selgus, et ministeeriumil on 2024. aastast kasutamata piirmääraga vahendeid 29,9 miljonit eurot, mis on 7,8% eelarvest.
Justiits- ja digiminister Liisa-Ly Pakosta selgitas, et seoses digi- ja õigusvaldkonna liitmisega 2024. aastal valiti rahade kasutamiseks konservatiivne lähenemine.
Ülekantavaid vahendeid kasutatakse mullu pooleli jäänud tegevuste lõpetamiseks, varem kokku lepitud eelarve katteta tegevuste rahastamiseks koalitsioonilepingus ja valitsuse tööplaanis toodud tegevusteks samades valdkondades.
Haridus- ja teadusminister Kristina Kallas ütles, et 2024. aastal on Haridus- ja Teadusministeeriumi valitsemisala esialgne piirmääraga vahendite eelarve jääk 107,9 miljonit eurot, sealhulgas kulud 97,0 miljonit eurot, mis on 10,39% valitsemisala kulude eelarve mahust ja investeeringud 10,9 miljonit eurot, mis on 39,81% valitsemisala investeeringute eelarve mahust.
Kallas selgitas, et andmed ei ole lõplikud, sest 15. maini toimub koostöös Rahandusministeeriumiga eelarve jäägi ja täitmise andmete kontrollimine ja üle kantavate jääkide analüüs. Vajadusel tehakse Riigikontrolli märkuste arvestamisega seotud parandusi. Ministri kinnitatud ülekantavad vahendid avalikustatakse ministeeriumi veebilehel hiljemalt 31. mail.
Kõige suurema osa valitsemisala kulude jääkidest moodustavad tegevustoetused ja investeeringutoetused, mis on 77,5 miljonit eurot. Nende hulgas on mahukamad eestikeelsele haridusele üleminek 43,2 miljonit eurot, mis tuleb periodiseerida aastatele 2026-2029, et katta reformiga seotud eelarvevajadus.
Samuti kohalikele omavalitsustele ja eraüldhariduskoolide pidajatele ühekordne toetus arvutite ostmiseks 11 miljonit eurot, et koolid oleksid valmis e-eksamite sooritamiseks. Taotlusvoor korraldati ja lepingud sõlmiti 2024. aastal, soetused toimuvad 2025. aastal.
Homsel istungil käsitletakse Riigikantselei ja Siseministeeriumi 2024. aasta eelarvejääkide kasutamist.