Paralleelselt Eesti esimese, tehisarul põhineva vaimse heaolu ennetustööriista Mentastic arendusega viib Tartu Ülikooli teadusmeeskond läbi ülemaailmset uuringut, mille eesmärk on luua teaduslik mudel isikupäraseks vaimse heaolu hindamiseks ja juhtimiseks.
Uuringu esimeses faasis on Tartu Ülikooli teadlased juba kogunud 1000 inimese kohta põhjalikud heaoluandmed, mille põhjal luuakse unikaalne heaolu hindamismudel. Inimesed osalesid uuringus lausa kahel korral, mis võimaldab senisest täpsemalt hinnata ka mõõtmistulemuste usaldusväärsust.
„Eesmärk on luua mudel, mis võimaldab tulevikus vaimse heaolu ennetavat jälgimist sama tavapärasel ja arusaadaval viisil nagu praegu monitooritakse füüsilist aktiivsust ja vererõhku,“ selgitab uuringu eesmärki professor Kairi Kreegipuu.
Projekti toetab ligi 2 miljoni euroga Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutus ning selle eesmärgiks on saavutada oluline läbimurre nii tehisarupõhises tervise innovatsioonis kui ka vaimse heaolu teaduspõhises mõõtmises. Projekti lõppemisel on analoogselt Geenivaramule kokku kogutud laiaulatuslik varamu inimeste subjektiivsetest heaolu andmetest.
Enne andmete kogumist töötas teadusmeeskond põhjalikult läbi olemasoleva heaolu puudutava teaduskirjanduse. Selle analüüsi põhjal loodi detailne heaolumudel, millest omakorda kujundati 50 küsimusest koosnev küsimustik. Küsimustiku eesmärk on detailselt ja usaldusväärselt tuvastada inimese vaimse seisundi väga erinevaid aspekte.
“Kasutame oma nn psühhomeetrilist ekspertiisi selleks, et luua senistest lähenemistest põhjalikum mudel mitte ainult inimeste heaolu üldise taseme usaldusväärseks hindamiseks, vaid ka selle muutuste kiireks äratundmiseks,” lisab isiksusepsühholoogia professor René Mõttus.
Tulevikus liigub uuring järgmisse etappi – anonümiseeritud andmete kogumine ja analüüs jätkub läbi Mentastic platvormi, kus kasutajate igapäevane tagasiside aitab mudelit edasi täiustada ja personaliseeritud soovitusi täpsustada.
Mentastic projekti eestvedaja dr Ain Aaviksoo sõnul on Mentasticu eesmärk teha süvapsühholoogiline profiilianalüüs kõigile kättesaadavaks, mistõttu on uuring ülioluline. “Senised vaimse tervise hindamise tööriistad keskenduvad haiguste diagnoosimisele, kuid puuduvad vahendid, mis aitaksid mõista inimese heaolu mõjutavaid tegureid. Selle uuringu abil loome lahenduse, mis arvestab nii muutumatute isiksuseomaduste kui ka dünaamiliselt muutuvate meeleseisunditega,” selgitas Aaviksoo.
Mentastic on maailma esimene proaktiivne vaimse heaolu kaaslane, mis ühendab psühholoogiateaduse ja tehisintellekti ning suudab ennustada emotsionaalseid riske pakkudes isikupärastatud, reaalajas juhendamist, enne kui stress või läbipõlemine saavad alguse. Mentastic platvormi arendatakse HeBA kliiniku eestvedamisel koostöös arstide, psühholoogide ja tehisintellekti ekspertidega.