Euroopa seisab silmitsi mitmete majanduslike, keskkonnaalaste ja sotsiaalsete väljakutsetega, millest kõige olulisem on Ukraina kriis, kus ettevõtteid on tõsiselt mõjutanud tekkinud tarneahela häired. Nende probleemide lahendamiseks on Euroopa Liit käivitanud uued meetmed, et tugevdada ühtse turu vastupanuvõimet ning luua jätkusuulik, digitaalne ja ülemaailmselt konkurentsivõimeline majandus.
Tekkinud probleemide lahendamiseks loodi Euroopa suurima ettevõtjate tugivõrgustiku Enterprise Europe Network (EEN) ja ELi klastrite poolt tarneahela vastupidavuse platvorm, et aidata ettevõtetel säilitada, ümber struktureerida või asendada olemasolevaid tarneahelaid.
Peamised platvormi eesmärgid on hankida toorainet, komponente, pool-tooteid või teenuseid, mida vajatakse tootmise jätkamiseks; kokku viia rahvusvahelisi tarnijaid kaupade ja teenuste ostjatega; luua piiriüleseid kontakte ettevõtete, tööstusharude, tugiorganisatsioonide, oluliste sidusrühmade ja peamiste otsustajate vahel. Selleks tuleb platvormis registreerida oma ettevõtte profiil ja huvid, et luua uusi kontakte ja kindlustada rahvusvaheline tarneahel.
Platvorm keskendub järgmistele sektoritele:
- Põllumajandus ja toit
- Ehitus
- Digitaalteenused
- Elektroonika
- Energiamahukad tööstusharud
- Tervis
- Liikuvus, transport, autotööstus
- Tooraine
- Taastuv energia
- Tekstiil
Platvorm on kättesaadav: The Supply Chain Resilience (SCR) platform – Welcome (b2match.io).
Platvorm on ajas arenev ning ka hetkeseisuga räägib EL omalt poolt läbi mitme tarnijaga USA-st, et vastavalt pakkuda lahendusi ja ülesse laadida omapoolseid pakkumisi. Platvormi kasutamise (info otsimise, profiili loomise jms) juhendi leiate siit.
Taust: Platvormi loojaks on Enterprise Europe võrgustik (EEN), koostöös Euroopa klastrite koostööplatvormiga, toetatuna Euroopa Komisjoni- ja tema agentuuri European Innovation Council and SMEs Executive Agency´ga (EISMEA) poolt.
EEN võrgustik läbi oma kohalike esindajate toetab oma kõigis partnerriikides (60+ riiki) erineva suurusega ettevõtete arengut (teabe, partnerite jm), innovatsiooni ja nende laienemist vanades ja uutes sihtriikides. Info küsimiseks võib iga ettevõtja valida EEN kontaktpunkti (6) Eestis, milleks on Eesti Kaubandus-Tööstuskoda, Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutus, Sihtasutus Tartu Teaduspark, Sihtasutus Tallinna Teaduspark, Baltic Innovation Agency OÜ ja Invent Baltics OÜ.