Wednesday , 27 November 2024
Erakorralised uudised

Tarbijad maksid 2022.a elektri eest 850 miljonit eurot rohkem kui 2021.a

Energia hinnatõusu tõttu maksid tarbijad eelmisel aastal elektri eest üle 850 miljoni euro rohkem kui üle-eelmisel aastal, kokku poolteist miljardit eurot. Kõikide energiakandjate hinnatõusude leevenduseks maksis riik erinevaid toetusi eelmisel aastal 200 miljoni euro eest.

Kui 2021 aastal oli elektri keskmine turuhind 8,5 senti kilovatt-tunni eest, siis eelmisel aasta tõusis see 19,2 sendini, näitavad majandusministeeriumi andmed. Kuna elektri tarbimine jäi mõlemal aastal umbes kaheksa teravatt-tunni juurde, siis lihtsalt hinnatõusu tõttu maksid Eesti tarbijad eelmisel aastal elektri eest üle kahe korra rohkem.

Üle-eelmisel aasta oli kulu elektrile  685 miljonit ja eelmisel aastal  poolteist miljardit eurot. Elekter läks kallimaks 857 miljoni euro võrra.

“2021. aasta võrdlus 2022. aastaga, oli see siis kodutarbija või äritarbija, kõik kokku läks kallimaks umbes 800–840 miljonit eurot, mis on üüratult-üüratult suur maksumus,” lausus majandusministeeriumi energeetikaosakonna juhataja Rein Vaks.

Samamoodi kallines gaasi hind eelmisel aastal koguni 123 protsenti. Samas gaasi tarbimine vähenes eelmisel aastal viielt teravatt-tunnilt 3,5 teravatt-tunnile.

Hinnatõuse  kompenseeris riik mitme meetmega, millest osa rakendus eelmise aasta alguses ja osa aasta lõpus.

“Me katsime elektrikulusid, see on siis võrguteenus, ja gaasikulusid võrguteenuse vaates ja ka gaasi hinna vaates ja ka kaugkütte vaates. Sealt tuli oluline kokkuhoid, me toetusteks maksime välja üle 100 miljoni euro, märkimisväärne summa. 2022. aasta lõpus tuli meil täiendavalt kaugküttes, gaasis ja elektris 50 miljonit eurot toetust,” lausus Vaks.

Oktoobris rakendus elektri universaalteenus, mis võrreldes börsihinnaga aitas kolme kuuga säästa  tarbijatel 36 miljonit eurot, ütles Vaks. Need kulud kaeti valitsuse reservist ja CO2 müügituludest.

Kõrged energiahinnad põhjustasid suures osas eelmisel aastal väga kõrge inflatsiooni. Eesti Panga ökonomist Rasmus Kattai hinnangul võinuks inflatsioon olla ilma energia hinnatõusuta tavapärasel kahe-kolme protsendi tasemel. Tänavu hinnatõus aeglustub.

“Eelmisel aastal hindade kasv kuust kuusse peatus suve lõpus. Nii et sügiskuudel kuni aasta lõpuni oluliselt hindade tase Eestis ei muutunud. Inflatsioon on juba alanemise kursil, nagu me oleme seda näinud ja taandub ka sel aastal. Tõenäoliselt aasta keskpaiku langeb aasta inflatsiooni tempo alla 10 protsendi, nii et aeglustumine paraku on üsna visa,” lausus Kattai.

Err.ee

Vaata ka:

millega enne esimese ratta ostu arvestada 1

Millega enne esimese ratta ostu arvestada?

Ilmselt mäletavad paljud meist oma esimest ratast. Sooje suvepäevi, kus sai ümbruskonnas ringi kimatud, vahepeal

Vilnius 1

Balti ministrid: põllumajanduse otsetoetused peavad võrdsustuma

Baltimaade põllumajandusministrite arutelul Leedus oli fookuses põllumajandustoetuste võrdsustamine. Regionaal- ja põllumajandusminister Piret Hartman arutas Leedu