Tervise- ja tööminister Tanel Kiik (KE) ütles, et kuigi koroonaviiruse uute tüvede liikumine tekitab muret, ei saa piiril koroonatestimist kohustuslikuks teha.
“Tervishoiuteenuste osutamine ja nendest loobumine on Eestis vabatahtlik. Me keegi ei kujuta ette olukorda, kus välismaalt saabuv perekond pannakse fakti ette, et kui testi ei tee, siis riiki ei saa,” ütles Kiik ERR-ile.
“See ei ole ka põhiseaduse järgi lubatav,” lisas ta.
Küll aga annab testimine Kiige sõnul inimesele endale kindluse, saades teada, kas ta on nakatunud või mitte. Samuti võimaldab testimine lühendada eneseisolatsiooni aega.
“Loomulikult on soovitus, et teste võiks teha. Valdav osa välismaalt saabujaid seda võimalust ka kasutab. Kindlasti tuleb seda võimekust ka tõsta, sest reisimise mahud hakkavad kasvama,” rääkis Kiik.
Kiige sõnul panustab riik koostöös reisiettevõtetega eeltervisedeklaratsioonide täitmisele ja sellele, et ka reisioperaatorid ja lennufirmad nõuaksid negatiivset testi enne lennukisse minekut.
Valitsus on soovitanud inimestel mitte reisida, sest peab murekohaks uute koroonaviiruse tüvede võimalikku sisse toomist.
Härma: ka lapsed peaksid reisilt tulles olema isolatsioonis
Terviseameti peadirektori asetäitja Mari-Anne Härma ütles pressikonverentsil, et suvel saab katsumuseks olema reisimine ja uute tüvede kontrolli all hoidmine. Hetkel tuuakse kõige rohkem koroonaviirust puhkusereisidelt Egiptusest.
“Täna on teada, et üle 90 protsendi kohalikest nakkuse tüvedest on Suurbritannia mutatsiooniga tüvi. Selle tüve levik sai samamoodi alguse sisse toodud juhtudest ja see järel see võttis kiiresti Eestis üle,” rääkis Härma.
Loe edasi SIIT
Allikas- Err.ee