Terviseamet analüüsis pea miljonit väljakutset ja leidis, et viimase kolme aasta jooksul on kiirabibrigaadide väljasõiduaegu tagantjärele muudetud tuhandeid kordi. Kui seni on avalikkus kuulnud, et selliselt on toimetanud vaid Tallinna Kiirabi, siis tegelikult on olemas veel teinegi patustaja. „Terviseameti seisukohtadega ei saa absoluutselt nõus olla, need on solvavad!“ viskub ühe kiirabi peaarst töötajate kaitsele.
Tänavu suvel laekus terviseametile kaebus, milles heideti Tallinna Kiirabile ette kiirabikaardil (iga kiirabilise juhtumi kohta esitatav dokument, mis sisaldab kõiki väljakutsega seotud olulisi andmeid – toim.) nõuetele mittevastavate väljasõiduaegade korrigeerimist. Saamaks aru, kas tegu on laiema probleemiga, võttis terviseamet luubi alla kõigi Eesti kiirabipidajate kiirabikaardid 2020. aastast kuni 2022. aasta septembri lõpuni.
See tähendas hiiglaslikku andmemahtu – kokku 800 000 kirjet väljakutsete kohta. Eesmärk oli teada saada, millises suunas ja ulatuses on kiirabi väljasõiduaegasid hiljem korrigeeritud ja mis on sellise muutmise põhjus.
Nüüd on esimesed tulemused teada. Terviseametist öeldi Õhtulehele, et esialgne analüüs tuvastas viimase kolme aasta väljakutsete hulgas kirjete muutmisi 2547 korral. Neist 649 lõppes hospitaliseerimisega. Kõigist muudetud kutsetest ei mahtunud vabariigi valitsuse määruses märgitud nõutud aega rohkem kui pooled ehk 1435 kutset.
Loe edasi SIIT
Allikas: Õhtuleht