Tallink Grupp lõpetas 2024. aasta tugeva tulemusega, teenides puhaskasumiks 40,3 miljonit eurot ning plaanides maksta aktsionäridele dividende kuus senti aktsia kohta.
Ettevõtte neljapäeval börsile avaldatud auditeerimata majandustulemused näitavad, et Tallinki tegevuskasum enne mahaarvamisi (EBITDA) ulatus 175 miljoni euroni, samas kui müügitulu oli 786 miljonit eurot. Laenu- ja intressimaksed moodustasid 116 miljonit eurot.
Tallinki laevadega reisis 2024. aastal kokku 5,6 miljonit inimest, samas kui kaubaveoühikuid transporditi üle 303 000 ning reisijate sõidukeid üle 777 000. Ettevõte panustas Eesti riigieelarvesse maksudena enam kui 85 miljonit eurot.
Majanduskeskkonna väljakutsed ja ettevõtte strateegia
AS Tallink Grupp juhatuse esimees Paavo Nõgene tõdes, et viimased aastad on turismi- ja transpordisektorile olnud keerulised ning ka 2024. aasta polnud erand. „Keskendusime kulude kontrollile, põhiliinide edukale opereerimisele ja lisatulu teenimisele. Arvestades keerulist majanduskeskkonda ja tarbimiskindluse madalaimat taset viimase kümnendi jooksul, läks aasta rahuldavalt,“ märkis Nõgene.
Tallinki juhatus ja nõukogu on otsustanud maksta dividende kuus senti aktsia kohta, mis on ettevõtte jaoks oluline samm pärast kriisiaastaid.
Tallinki laevastiku haldamine ja uued võimalused
Majandusaasta lõpus opereeris Tallink 14 laevaga, millest kolm olid välja prahitud ja kaks ootasid edasisi otsuseid. „Laevad peavad sõitma, mitte seisma – pikaajaliselt kai ääres dokitud laev on ettevõttele vaid kulu,“ rõhutas Nõgene.
Tallink hoiab aktiivselt silma peal põhiliinide arengul ning otsib prahivõimalusi vähemkasutatud laevadele. „Tallinna-Helsingi liin on pärast kriisiaastaid kiiresti taastunud ning ootame kasvu ka Paldiski-Kappelskäri liinil, kus tänu reisilaeva Star I naasmisele on autoga reisijatele loodud mugavamad tingimused. Samuti loodame, et rootslaste reisijate arv Läänemerel hakkab taas suurenema,“ lisas Nõgene.
Reisijate ja müügitulu jaotus
- aastal moodustasid soomlased ligi poole kõigist reisijatest, eestlased umbes veerandi ning rootslaste osakaal jäi alla kümnendiku, olles väiksem kui muudest Euroopa riikidest pärit reisijate arv.
Tallinki kõige edukam liin oli Eesti-Soome suund, mille müügitulu kasvas eelmise aastaga võrreldes 15 miljoni euro võrra, ulatudes 313 miljoni euroni. Selle segmendi majandustulemus suurenes 81 miljoni euroni.
Investeeringud ja jätkusuutlik majandamine
Möödunud aastal investeeris Tallink 22,4 miljonit eurot, millest suurem osa suunati laevade hooldus- ja remonditöödele, tehnilistele uuendustele ning reisijate alade parendamisse. Täiendavalt panustati IT-valdkonna arendamisse.
„Oleme suutnud jõuliselt vähendada laenukoormust – 87 miljoni euro suurused laenumaksed 2024. aastal on oluline samm stabiilsuse suunas. Meie eesmärk on olla taas usaldusväärne, dividende maksev börsiettevõte,“ rõhutas Nõgene.
Aktsionärid ja börsil noteerimine
- aasta lõpu seisuga oli Tallink Grupil 38 073 aktsionäri ja FDR-i omanikku, neist 29 755 Tallinna ja 8318 Helsingi börsil.
AS Tallink Grupp on Läänemere üks juhtivaid reisijate- ja kaubaveoteenuste pakkujaid, opereerides laevu Eesti, Soome ja Rootsi vahel kaubamärkide Tallink Silja Line ja Tallink Shuttle all. Lisaks laevandusele tegeleb ettevõte ka:
- Laevade lühi- ja pikaajalise prahtimisega,
- Nelja hotelli ja kahe restorani opereerimisega Tallinnas ja Riias,
- Reisikaubandusega nii laevadel kui maismaal,
- Burger King© frantsiisi haldamisega Balti riikides.
Ettevõtte aktsiad on noteeritud Nasdaq Tallinna ja Nasdaq Helsingi börsil.