Täiendus 3.07.2023
Ukraina juurdlusbüroo arestis Eesti MTÜ Slava Ukraini heategevusraha võimaliku omastamise tõttu uurimise all oleva firma IC Construction majandustegevusega seotud dokumendid, kirjutas kohalik portaal Zaxid.net.
Ettevõtte juht Roman Panasjuk kinnitas Zaxid.netile teavet dokumentide arestimise kohta ja märkis, et pärast Slava Ukraini heategevusraha skandaali puhkemist pöördus ettevõte ise juurdlusbüroosse ettepanekuga need dokumendid esitada.
Zaxid.neti andmetel toimus läbiotsimine IC Constructionsi büroos Lvivis 23. juunil. Samal päeval teatas ettevõttega seotud heategevusfondi “All For Victory” juht Hennadi Vaskiv, et fond ja selle partnerid on kokku kogunud ja andnud korrakaitsjatele üle ettevõtete tegevust puudutavad dokumendid. Vaskiv keeldus Zaxid.netile kommenteerimast, milliseid dokumente ja milliseid menetlusi ta täpselt silmas pidas.
Panasjuk on Zaxid.netile öelnud, et 2. juunil alustas ettevõte oma tegevuse auditit. Tema sõnul selguvad auditi ametlikud tulemused järgmisel nädalal.
Aprillis tuli avalikuks, et MTÜ Slava Ukraini kandis 1,5 miljonit eurot Eestist kogutud annetusi oma Ukraina koostööpartneri juhtidega seotud erafirmale IC Construction, millel on ilmselt fiktiivne omanik ja selle ainus tegevus oligi seotud Eesti MTÜ-ga. Ukraina ettevõtte eelmise aasta kasum oli 250 000 eurot.
Ukraina riiklik juurdlusbüroo alustas kohtueelset uurimist 24. märtsil. 9. mail teatas ka Eesti prokuratuur, et alustas kriminaalmenetlust, uurimaks MTÜ Slava Ukraini Ukraina toetuseks kogutud raha kasutamist. Samal päeval teatas Slava Ukraini nõukogu, et kutsub MTÜ juhi Johanna-Maria Lehtme juhatusest tagasi. Märtsis riigikogusse valitud Lehtme astus oma kohalt tagasi 19. mail.
Uuendatud 16 juni 2023
Johanna Maria Lehtme juhitud heategevusorganisatsiooni Slava Ukraini raamatupidamine oli pilla-palla ja nii mõnigi leping sõlmitud ausõna peale, aga kõige kõrvetavamatele küsimustele revisjon vastuseid ei otsinudki.
Suure skandaaliga riigikogust tagasi astuma pidanud Lehtme juhitud Slava Ukraini kogus annetustena miljoneid eurosid, millega toetada Ukrainas sõja tõttu abivajajaid. Kas tehtud kulutuste dokumentatsioon on ka korras, seda uurisid Slava Ukraini tellimusel BDO Payroll & Accounting OÜ revidendid.
Kokkuvõttes saab öelda, et Slava Ukraini hoidis dokumente räpakalt ning lepinguteni jõuti iga kord isemoodi, kuid suuremaid etteheiteid revisjonist ei leia.
Tasub ka tähele panna, et revisjoni esimeses etapis, mis täna avalikustati, ei otsitudki vastuseid kõige tähtsamatele küsimustele, need jäetakse revisjoni järgmisteks etappideks. Niisiis ei küsitudki praegu, kas Slava Ukraini Ukraina partneri All For Victory inimestega seotud ettevõtte IC Constructioni käest pooleteist miljoni euro eest kaupade tellimine oli ikka kõige parem lahendus.
“Ei uuritud Slava Ukraini tehingupartnerite tausta (omanikud, seotud isikud, töötajad) ega teostatud Slava Ukraini poolt sõlmitud lepingute õiguslikku analüüsi. Ega seda, kas tehingupartneritega lepinguid sõlmides on välistatud huvide konfliktid ning ega ole kahjustatud Slava Ukraini huve. Või kogu tarneahelat – lõppkasutajale üleandmis-vastuvõtmisdokumentatsiooni olemasolul ei kontrollinud me eraldi vaheetappide üleandmis-vastuvõtmisdokumentatsiooni. Ei uuritud tehingute tõhusust ega hinnatud, kas sõlmitud tehingud on toimunud turutingimustel,” seisab revisjoni kokkuvõttes.
Loe pikemalt Äripäevast: SIIT
19.05.2023 „Lugupeetud riigikogu liikmed! Enne kui ma alustan, on mul tekkinud küsimus. Me arutame riikliku tähtsusega küsimust. Ma lendasin eile õhtul Ukrainast tagasi, et pidada seda kõnet – ja saal on tühi,“ alustab Johanna-Maria Lehtme eelmise aasta 12. aprillil oma kõnet riigikogu kõnepuldis.
„Ma tean, et ühel teie kaaslasel riigikogus on sünnipäev. Ma siiralt loodan, et praegu ei sööda kuskil kabinettides torti,“ jätkab ta.
Loe ka: Prokuratuur alustas MTÜ Slava Ukraini rahakasutuse uurimiseks kriminaalmenetlust
Sel hetkel viibib saalis tõesti vaid 25 riigikogu liiget. Toona 33aastane Lehtme seisab peadpööritava teekonna alguses. Napilt kuu aega varem pani ta koos kaaslastega püsti MTÜ Slava Ukraini, asus korraldama Ukraina toetuskontserte, esimesed laadungid heategevuslikku abi olid Ukrainasse juba kohale jõudnud ning Slava Ukraini pangakontodele voolas Eesti heategijate raha.
MTÜ Slava Ukraini kaudu Ukrainale annetatud raha väärkasutamise kahtluse alla langenud Johanna-Maria Lehtme jäi varasemas töökohas vahele varastamisega ja pidi ametist lahkuma, kirjutab Eesti Ekspress.
Euroopa Naiste Akadeemia (European Women’s Academy of Political Leadership and Campaigning ehk EWA) projektijuhina töötades võltsis Lehtme kuludokumente ja omastas “neljakohalise arvu eurosid”, rääkis EWA käivitaja ning suhtekorraldusfirma Miltton asutaja Annika Arras Ekspressile.
Kui Arras omastamist tõendavad paberid Lehtme ette lauale pani, leppisid nad ajalehe teatel kiiresti kokku, et esiteks hüvitab Lehtme puuduva raha ning teiseks lõpetab töö akadeemias ja Milttonis. Nagu sellistel puhkudel sageli juhtub, lahkus ka Lehtme “poolte kokkuleppel”.
Põhjus, miks Arras on nüüd valmis sellest episoodist avalikult rääkima, peitub viimastel nädalatel meedias Slava Ukraini kohta avaldatus ning kahe naise viimases omavahelises vestluses 2017. aastal. “Ma ütlesin talle, et kas sa saad aru, et see, mida sa teed, on kriminaalne ja et selliste asjade eest pannakse inimesi vangi ja kui sa nii jätkad, siis see on su tulevik,” meenutas Arras.
Arras lubas Lehtmele, et lugu jääb vaid nende kahe vahele tingimusel, et ta ei tee midagi sellist enam kunagi. Lisaks sai Lehtme kaasa hoiatuse, et kui ta peaks kunagi ebaausal eesmärgil ära kasutama Arrase kaudu saadud kontakte, hakkab Arras rääkima.
- Johanna-Maria Lehtme jäi varasemas töökohas vahele varastamisega ja pidi ametist lahkuma.
- Lehtme valetas kohtule kümnete tuhandete eurode üle käinud vaidluses.
- Slava Ukraini ja IC Constructioni asjas ilmusid välja dokumendid, mis loodi ametlikust kuupäevast mitu kuud hiljem.
Loe edasi SIIT
Allikas: ekspress.delfi.ee