Täiendus 19.04
Reformierakonna riigikogu fraktsiooni aseesimees Valdo Randpere käis läinud talvel tööajast kaks ja pool nädalat Tais oma lõunamaakodus vormistades selle lähetuseks ning küsis poole lennupiletite rahast kuluhüvitisena tagasi.
Postimees kirjutab, et Valdo Randpere sõitis talvel vabariigi aastapäeva paiku kaheks ja pooleks nädalaks Taisse oma lõunamaakoju ning väidetavalt kohtus ta teel olles Eesti aukonsuliga Tais ning paari kohaliku senaatoriga ning lasi poole lennupiletihinnast ehk tuhandeeurosest edasi-tagasi piletist 500 eurot maksta kinni riigikogu kuluhüvitistest.
“Riigikogus on seline praktika, et kui riigikogu liige läheb ametlikule välislähetusele, aga jääb isiklikes asjades kauemaks, kui on vaja ametlikeks kohtumisteks, saab ta kuluhüvitistest katta poole lähetuse maksumusest. Antud juhul kasutasin kuluhüvitisi poole lennupileti hinna ulatuses, kõik ülejäänud kulud katsin ise,” kinnitas Randpere.
Randpere on riigikogu Eesti-Kagu-Aasia parlamendirühma esimees, riigikogu eelmise koosseisu ajal oli olemas eraldi Eesti-Tai parlamendirühm, mida Randpere samuti vedas. Randpere oli ka üks Taiga viisavabaduse kehtestamise eest seisja – viisavabaduseni jõuti 2014. aastal.
Samal aastal, kui Randpere esimest korda riigikokku valiti, alustas ta kinnisvaraarendust Tai kuurordis, skandinaavlaste kogukonnas Ban Huay Yangi küla lõunaosas.
Leht kirjutab, et Randpere on Tai kuningriigis tegutseva Mango Beach A1 Co. Ltd juhatuse liige, arendab kinnisvara Bangkokist 300 kilomeetri kaugusel lõunas Prachaupi provintsis asuvas Ban Huay Yangi külas, kus kinnisvarakompleksi kuulub kaheksa maja ehk kokku 5000 ruutmeetrit.
18.04 Korruptsioonivastane erikomisjon otsustas Kert Kingo kuluhüvitiste kasutamise asjus politseisse pöörduda
Riigikogu korruptsioonivastase erikomisjoni esimehe Riina Sikkuti sõnul tuleb saada täielik kindlus, et riigikogu liige Kert Kingo pole maksumaksja raha ebasihipäraselt kasutanud.
„Komisjon sai kaebuse, mille järgi on riigikogu liige Kert Kingo kasutanud kuluhüvitist kolmandate isikute õigusabikulude katteks. Komisjon vaatas dokumendid üle ja jõudis järeldusele, et tegu võib olla seaduse rikkumisega ning otsustas materjalid üle anda uurimisasutusele neis süüteotunnuseid põhistavate väidete kontrollimiseks,“ selgitas Sikkut. Materjalid on Sikkuti sõnul plaanis uurimisasutustele edastada homme.
Loe ka: Õhtuleht: Kas Kert Kingo (ekre) pääseb või ähvardab teda türm?
Komisjoni aseesimehe Valdo Randpere sõnul keeldus Kingo komisjonile selgituste andmisest. „Meie arvates oli õiglane anda Kert Kingole võimalus enda tegevust selgitada samuti, nagu sai hiljuti selle võimaluse Martin Repinski. Kingo otsustas, et ei soovi seda ja palus enda ära kuulamise punkti päevakorrast välja jätta, millega komisjon nõustus,“ märkis Randpere. „Komisjoni otsust tema keeldumine ei mõjutanud,“ lisas ta.
Korruptsioonivastase seaduse kohaselt edastab Riigikogu korruptsioonivastane erikomisjon süüteo tunnuste ilmnemisel võimalikule süüteole viitavad materjalid uurimisasutusele või väärteo kohtuvälisele menetlejale.