TÄIENDATUD 10.07.2023
Lääne prefekt Kaido Kõplas ütleb, et kahjuks tuvastas politsei Beatch Grindil kokku 15 narkoainetega seotud juhtumit ning peopaigast toodi kainenema 25 inimest, koju kainenema viis politsei neli inimest.
„Sel korral tõid turvatöötajad narkojoobekahtlusega mehe politseitelki, misjärel kontrollisid meedikud korduvalt tema tervist. Noormees oli kontaktne ja ütles, et oli tarvitanud uimastavaid aineid,“ räägib Kõplas.
Meedikute hinnangul ei vajanud noormees arstide hoolt ja tema tervisenäitajad olid normi piires. Kuid noormehe käitumine ei lubanud tal ka peole naasta, seetõttu viisidki politseinikud meditsiinitöötajate hinnangule tuginedes noormehe kainestusmajja.
Korraldajal suur vastutus
Kõplas lisab, et PPA viib iga surmajuhtumi puhul läbi põhjaliku teenistusliku juurdluse kõikide asjaolude väljaselgitamiseks, kuid valvekaamerate salvestuste põhjal tundub, et arestimaja töötajad käitusid nõutekohaselt. Surma põhjusi välja selgitav ekspertiis võib võtta nädalaid.
Õhtuleht on võtnud ühendust mitme noormehe tuttavaga, kuid keegi neist rääkida ei tahtnud.
Napisõnaliseks jääb ka festivalikorraldaja PS Music Agency – kollektiivses kommentaaris öeldakse, et korraldustiim teeb tihedat koostööd politsei ja tervishoiutöötajatega, pakkumaks oma külastajatele festivalil turvalist keskkonda.
„Tegemist on äärmiselt kahetsusväärse juhtumiga ning kogu festivali meeskond avaldab siirast kaastunnet lahkunu lähedastele,“ seisab kommentaaris.
Kuidas oleks saanud õnnetust ära hoida või laiemas plaanis muuta mõnuainete tarvitamise tava taolistel pidudel, korraldaja ei ütle.
Viimase viie aasta jooksul ei ole Pärnu politseijaoskonna arestimajas esinenud ühtki surmajuhtumit tervislikel põhjustel. Kokku on Eestis 2023. aastal kainestusmajja viidud 5709 inimest, kainenemisega seotud surmasid vaid kaks.
„Ürituste puhul, kus uimastite tarvitamise risk on kõrgem, lasub väga suur vastutus peo korraldajatel. Iga suurürituse korraldaja ja turvameeskond saab teha omalt poolt palju selleks, et kujundada uimastitevaba keskkonda,“ räägib Kõplas.
Politseini jõuavad mõnuainete kuritarvitamise juhtumid Kõplase sõnul kahjuks üldjuhul siis, kui probleemid on juba süvenenud. „Seetõttu on väga oluline, et last või noort ümbritsevad inimesed oskaksid uimastite ohtudest ennetavalt rääkida ning noored saaksid oma muresid arutada usaldusväärse täiskasvanuga ja julgeksid märku anda, kui sattuvad ohtu või vajavad abi.“
9.07.2023 – Pärnu arestimajas suri täna öösel 20-aastane mees, kes toimetati sinna südaööl. Eeldatav surma põhjus on narkootikumide üledoos.
Eile veidi enne südaööd toimetati Pärnus toimunud Beach Grindi ürituse alal asunud politseitelki 20-aastane narkojoobe kahtlusega mees. Meedikud tegid mehele kohapeal arstliku kontroll, misjärel toimetas politsei noormehe Pärnu arestimajja kainenema.
Loe ka: Mees suri arestimajas, politsei vaikis
Noormeest kontrolliti kord tunnist läbi arestikambri ukse vaateakna ja pidevalt ka läbi valvekaamera. „Järjekordse füüsilise kontrolli käigus, kella kolme paiku öösel, märkas ametnik, et mees enam ei liiguta. Arestimaja töötaja kutsus koheselt abi ja hakkas noormeest kuni kiirabi saabumiseni elustama. Paraku ei õnnestunud meedikutel noormehe elu päästa,“ sõnas arestimaja spetsialist Tanel Talts.
Eeldatav surma põhjus on narkootikumide üledoos, ent täpsema surma põhjuse selgitab ekspertiis.