Täiendus 7.07.2023
Kuressaare Veevärk teatab, et eilses, 6. juuli korralises linna tarbevee kontrollanalüüsis leidus E-Coli laadset minimaalset näitu kahe kinnistu sisevõrgustikul (Staadioni ja Talve tänaval).
Kõik ülejäänud kümme analüüsi Kuressaare piirkonnas, kaasa arvatud toiduainetetööstused, olid puhtad. Veefirma juhatuse liikme Aivar Sõrme sõnul viitab see saastumise kohalikule iseloomule. “Momendil oleme võtnud uued kontrollproovid ning selgus selles osas peaks tekkima homme, 8. juulil,” ütles ta.
Kuni uute laboritulemuste selgumiseni palub veevärk vett joogiks kasutada ainult keedetult.
/Uudis on täiendamisel/
Alliaks. Postimees.ee
Täiendus 8 mai 2023
Kuressaare kraanivett tuleb enne tarvitamist keeta, käivitati torustike puhastus
Nädalavahetusel Saaremaal Kuressaares alanud massiline nakatumine kõhutõppe, millega kaasneb oksendamine, allub ravile. Kuressaare haigla andmetel möödub äge haiguse faas 12 tunniga, mille järel hakkab inimene paranema. Vanemaealised inimesed ja väikelapsed on haigussümptomitest enim ohustatud suure vedeliku kaotuse tõttu, seepärast tuleb jälgida, et kodus oleks piisavalt puhast vett.
Terviseametile teadaolevalt võib haigestumise põhjusteks olla neljapäeval, 4. mail Kuressaares aset leidnud veeavarii, kus reoveetorustiku parandustööde ajal lõhkes joogiveetoru ja joogivesi võis saastuda. Seega võib inimeste haigestumise põhjuseks olla saastunud joogivee tarbimine.
Terviseameti nakkushaiguste laborisse jõudsid pühapäeva õhtuks Kuressaare kraaniveest võetud proovid ja esmaspäeva hommikuks saime anda esialgse hinnangu, mille kohaselt väga ulatuslikust saastumisest rääkida ei saa.
Haigustekitaja kindlaks määramiseks läheb aga veidi rohkem aega, sest vähese nakkusmaterjali korral tuleb seda proovi ette kasvatada ja alles siis saab seda analüüsida. Terviseameti peadirektori asetäitja Mari-Anne Härma kinnitusel viitavad esimesed laboritulemused hetkel kolilaadsetele bakteritele ja e.colile, kuid välistatud ei ole ka vee kaudu levivad viirusnakkused. “Võimalik on ka see, et ühte kindlat haigustekitajat ei leitagi, ja ka see on tavapärane, sest reovee saastused on üldjuhul seotud mitmete erinevate haigustekitajatega,” ütles Härma.
Pühapäeva õhtul saadeti Saaremaal elavatele inimestele SMS teavitus, millega Terviseamet juhendab inimesi tarbima pudelivett. Kraanivee tarvitamisel tuleks seda vähemalt 10 minutit keeta. See kehtib ka veele, millega pestakse hambaid. Kätepesule lisaks soovitame kasutada desovahendit.
Nakkus võib teatud juhtudel edasi levida inimeselt inimesele, eelkõige perekondlike kontaktide kaudu, ja seda just saastunud käte kaudu, kui näiteks pärast tualeti kasutamist kätepesu ununeb või seda tehakse lohakalt.
Hetkel ei saa veel kindlalt öelda, millal Kuressaare joogivesi taas joogikõlbulik on. Kuressaare Veevärk AS alustab Kuressaares ulatusliku torupuhastusega, mis võib võtta mõned päevad aega. Puhastuse ja vee kloorimise järel tuleb võtta uued, vee puhtust kinnitavad proovid. Senimaani soovitab Terviseamet ühisveevärgi vett juua ainult siis, kui see on eelnevalt läbi keedetud. Puhastustööde järel võib vesi lõhnata kloori järele.
Terviseamet tegeleb sündmuse lahendamisega nii Saaremaal kohapeal kui ka Tallinnas, kuni oleme saanud kinnituse, et vesi on taas joogikõlbulik. Oleme tihedas kontaktis meie koostööpartneritega Saaremaa valla valitsuses, päästeametis, häirekeskuses, Kuressaare haiglas, Põllumajandus ja toiduametis.
Kõiki küsimusi ja ettepanekuid vahendab riigi infotelefon 1247, kes saab omakorda kõne suunata perearsti infoliinile, 112 või ka Terviseametisse.
Ööga lisandus kaheksa inimest, kes pöördusid Kuresaare haigla erakorralise meditsiini osakonda (EMO) tugeva oksendamise, kõhulahtisuse ja kõhuvaluga. Linna veevärgist võetud proovide tulemused selguvad esmaspäeva lõunaks.
“Kui eile õhtul ütlesime, et 10 inimest on EMO-sse pöördunud, siis hommikuks on kaheksa inimest juurde tulnud. Ja me oleme hospitaliseerinud kaks inimest, kellest üks on raskes seisundis. Ta on vana inimene,” rääkis Laane “Terevisioonis”.
Enamasti on pöördujad olnud ühest Kuressaare elamurajoonist, aga mitte kõik.
“Sümptomiteks on väga tugev oksendamine ja väga tugev kõhulahtisus. Mõnel on ka tugevad kõhuvalud ja osal patsientidel on ka palavik. Ja ka põletiku näitaja tõus, millest tuleb kahtlus, et tegemist on bakteriaalse infektsiooniga,” sõnas Laane.
Ta ütles, et proovide tulemused peaksid tulema lõunaks. Siis saab ka teada, kas tõeks osutub kahtlus, et tegemist on Escherichia coli (E.coli) põhjustatud soolenakkusega.
Terviseamet: kraanivesi võib olla saastunud
Terviseamet selgitab välja võimalikku haigestumise põhjust, kuid praegu ei viita andmed, et tegemist oleks ühel üritusel või sündmusel osalenutega.
Terviseameti hinnangul võib olla haigestumine seotud vee saastumisega, kuid enne kui ei ole selgunud proovide tulemused, soovitab amet hoiduda Kuressaare ühisveevärgist tuleva vee tarvitamisest ning juua pudelivett. Äärmisel juhul tuleb vesi enne tarvitamist läbi keeta (vähemalt 10 minutit), mis hävitab suure osa sarnaseid sümptomeid tekitavatest saasteallikatest.
Esialgse kahtluse kohaselt võib tegemist olla Escherichia coli (E.coli) põhjustatud soolenakkusega, mille peiteaeg on kolm kuni kaheksa päeva.
Pühapäeval oli ametil info paarikümne haiglasse pöördunud inimese kohta, kellest kümmekond vajas ravi. Enim ohustab saastunud vesi eakaid ja lapsi.
Üks inimene on raskes seisus intensiivravis
Kuresaare haigla ravijuht Edward Laane ütles “Aktuaalsele kaamerale”, et haiglas on olnud suhteliselt rahulik, kiirabi on käinud 14 väljakutsel ning EMO-sse on pöördunud kümme inimest. Üks inimene on siiski raskes seisus intensiivravis, lisas ta.
Laane sõnul peaks inimesed olema praegu ettevaatlikud ja tervist jälgima, kas tekib kõhuvalu, kõhulahtisust, iiveldust või oksendamist. Parim soovitus sümptomite ilmnemisel on juua mineraalvett, lausus ta.
Saaremaal koole esmaspäeval ei suleta, kuid lastel palutakse kodust keedetud joogivesi kaasa võtta.
„Kuressaare linna piires on massiline(!) haigestumine kõhulahtisuse, oksendamise ja kõhuvaluga,“ teatas Kuressaare haigla EMO juht Mihkel Laidna pühapäeval sotsiaalmeedias.
Esialgse info põhjal võiks selline haigestumine olla seotud veevärgiga.
„Muud ühist nimetajat haigestunutel leida ei suuda. Kolle on selgelt lokaliseerunud Kuressaare linna piiresse. Täpsema info saamiseni võiks hoiduda kraanivee tarbimisest. Või vähemalt keetke see läbi,“ täpsustas Laidna.
Mihkel Laidna selgitas Saarte Häälele, et saatis just terviseametile info enam kui paarkümmend haigestunu kohta. „Linna pealt tuleb info, et inimesed on üle ühe kõik haiged perekondade kaupa,“ lisas ta.
Laidna rääkis, et laupäeval kella 12-ni oli täiesti rahu ja siis hakkas inimesi EMO-sse saabuma. Kõik Kuressaarest, domineerivalt sümptomiks oksendamine, aga vähemalt pooltel inimestel ka kõht lahti ja tugev kõhuvalu.
Nreljapäeval purunes Kuressaares Kalevi tänaval suur veemagistraal-toru ning katkes kogu linna veevarustus. Õnnetus tekkis, kui trassi uuendamisel tõmmati Kalevi tänaval puruks vahetatava toru kõrval asuv toru.
Veeavarii tõttu saatsid Kuressaare koolid neljapäevaöl õpilased keskpäeva paiku koju
Postimees.ee