Wednesday , 22 January 2025
Blue Breaking News YouTube Channel Art
www.minuaeg.com

Tähelepanu põllutöödel: õitsema läinud taimi pritsida ei tohi!

Põllumajandus- ja Toiduamet tuletab meelde, et ohutusnõudeid peavad järgima nii elukutselised põllumehed kui hobiaednikud.
Õitsvaid taimi pritsida ei tohi ja arvestada tuleb ilmastikutingimustega.


Põllumajandus-ja Toiduameti (PTA) taimekaitse ja väetise osakonna peaspetsialisti Laine Järsi sõnul on tänavusel tavapärasest oluliselt soojemal sügisel hakanud paljud umbrohud õitsema ning seetõttu tuleb põllutöödel olla väga tähelepanelik. “Enne pritsimistööde tegemist on tarvis väga hoolsalt seiret teha ja põldude tegelikku olukorda visuaalselt hinnata,“ toonitab Järs. Mesilaste ja teiste kasulike putukate kaitsmiseks kehtib Eestis õitsvate taimede pritsimise keeld.  Erandid on lubatud ainult siis, kui taimekaitsevahendi kasutusjuhendis on sellekohane märge ning seda ainult varahommikusel või hilisõhtusel ajal, mil tolmeldajad ei lenda (kell 22.00 – 05.00).

Inimeste, loomade ja keskkonna ohutuse tagamiseks oluline, et kõik taimekaitsevahendite kasutajad toimiksid vastutustundlikult. “Majandus- ja kutsetegevuses tohib taimekaitsevahendeid kasutada ainult professionaal, kes on läbinud vastava koolituse ja omab kehtivat taimekaitsetunnistust. Samuti peab tunnistust omama avalikus kohas tõrjetööde teostaja,“ ütleb Järs. Vabamüügis olevaid taimekaitsevahendeid võivad koduaias oma tarbeks kasvatatavatel kultuuridel kasutada ka hobiaednikud, kes taimekaitsetunnistust omama ei pea.

Ohutusnõuete järgimise kohustus kehtib aga kõigile – nii professionaalsetele põllumeestele, hobiaednikele, karuputke tõrjujatele, haljastajatele kui ka raud- ja maanteede hooldajatele ning teistele mittepõllumajanduslikel aladel taimekaitsevahendite kasutajatele.

Reeglite järgimine on vajalik ohutuse tagamiseks

Kasutada võib ainult Eestis ametlikult registreeritud ja konkreetseteks tõrjetöödeks mõeldud taimekaitsevahendeid, mida on eelnevalt põhjalikult kontrollitud. “Eestis turule lubatud taimekaitsevahendid leiab PTA hallatavast taimekaitsevahendite registrist. Enne kasutamist tuleb tutvuda taimekaitsevahendi infolehega ja järgida seal toodud kasutusjuhiseid,“ selgitab spetsialist.

Arvestada tuleb ilmastikutingimustega. “Pritsimistöid ei tohi teha, kui õhutemperatuur on kõrgem kui 25°C ja tuule kiirus suurem kui 4 m/s. Töid tehes tuleb arvestada ka kõrvaliste aladega,“ tuletab Järs meelde. Et vältida taimekaitsevahendi sattumist pinna- ja põhjavette on oluline kinni pidada veekaitsevööndis kehtivatest piirangutest ning kõigist teistest kasutuspiirangutest.

Taimekaitsetööde ajal on kohustuslik kasutada isikukaitsevahendeid ning taimekaitseseade peab olema töökorras ja läbinud tehnilise kontrolli.

Kui taimekaitsetöid teostatakse kõiki ohutusnõudeid järgides, siis Põllumajandus- ja Toiduametit sellest eraldi teavitama ei pea. “Sügishooajal teostatakse põldudel ka mitmesuguseid muid töid nagu sõnnikulaotamine või väetamine, mille osas samuti ei ole PTA teavitamine vajalik,“ juhib Järs tähelepanu.

Eestis lubatud taimekaitsevahendid on leitavad taimekaitsevahendite registrist.
Taimekaitsetunnistuse kehivust on võimalik kontrollida siit.

Vaata ka:

kadunud

Politsei otsib Tallinnas kadunud 7-aastast Johannes Amadeust

Politseid teavitas 7-aastase Johannes Amadeuse ema, et poiss ei ole senini koolist koju jõudnud, kuigi

465279393 545812488406325 4516844972230047662 n

POLITSEI OTSIB: Tallinnas kadunud 17-aastast Lianat

Politsei palub abi Tallinnas kadunud 17-aastase Liana leidmisel. Liana lahkus reedel, 11. oktoobril Kastre vallas