Monday , 23 December 2024
Erakorralised uudised

Swedbank AS-i 2022. aasta kolmanda kvartali puhaskasum oli 149 miljonit eurot

  • Puhta intressitulu kasvu toetasid positiivsed intressimäärad
  • Krediidikahjumite põhjuseks on peamiselt regulatiivsed muudatused, üldine krediidikvaliteet püsib hea
  • Swedbank valiti Baltikumi kõige armastatumaks kaubamärgiks
  • Swedbank osales kaaskorraldajana Baltikumi suurimal ärifestivalil sTARTUp Dayl

Finantstulemused

2022. aasta 9 kuud võrreldes sama perioodiga 2021. aastal

Swedbank AS-i eraklientide laenumahud kasvasid 8 protsenti ja äriklientide omad 8 protsenti. Hoiused vähenesid 1 protsendi võrra. Aasta esimese üheksa kuuga väljastati eraisikutele uusi laene kogusummas 857 miljonit eurot ja ettevõtetele 880 miljonit eurot.

Tulud kasvasid 8 protsendi võrra, seda peamiselt suuremate intressitulude toel.

Puhas intressitulu kasvas 16 protsendi võrra, kasvu toetasid suurem laenuportfell ning euribori toel kasvanud intressid.

Pensioni II samba väiksem portfell ja väiksem tulu maksetest vähendas puhast teenustasutulu 6 protsenti. Suurem kaartide käive tasandas negatiivset mõju.

Puhastulu finantsinstrumentidelt vähenes 68 protsenti, tingituna realiseerimata kahjumitest varahalduse ning kindlustuse valdkondades, mille negatiivset mõju vähendas suurem tulu valuutakauplemise tehingutest.

Muud tulud kasvasid 15 protsenti, eelkõige kasvanud kindlustustulude ning suuremate Swedbank grupile müüdavate teenuste tulude tõttu.

Kulud kasvasid 8 protsenti. Kulude tõusu peamisteks põhjusteks olid suuremad personalikulud, kommunaalkulud ning Swedbanki grupist sisse ostetavate teenuste kulude kasv. Samuti kasvasid digilahendustega seotud kulud ja investeeringud.

Eeldatavad krediidikahjud 2022. aasta esimese üheksa kuuga ulatusid 4,6 miljoni euroni; 2021. aasta samal ajal oli vastav näitaja 9,5 miljonit eurot.

Swedbank AS-i 2022. aasta esimese kolme kvartali kasum oli 149 miljonit eurot. Võrreldes 2021. aasta esimese kolme kvartaliga oli kasum 15 miljoni euro võrra suurem, mis on tingitud peamiselt suurematest tuludest ja väiksematest eeldatavatest krediidikahjudest.

2022. aastal on Swedbank AS koos tütarettevõtete ja Eestis tegutsevate grupi ettevõtetega maksnud 37 miljonit eurot tööjõumakse, olles sellega üks Eesti suuremaid tööjõumaksude maksjaid.

“Panga äritulemused olid kolmandas kvartalis head, kuigi väliskeskkond on negatiivne, püsib meie krediidiportfelli kvaliteet tugevana. Samas on kõrge hinnakasv ja jätkuv sõda Ukrainas pannud suure surve alla ettevõtete rahavood ja likviidsuse. Enamik ettevõtteid on siiani selle survega hakkama saanud, kuid on selge, et aasta lõpp ja ka uue algus veel kergendust ei too. Eraisikute poole pealt on näha suurenenud ettevaatlikkust pikaajaliste kohustuste võtmisel. Elukalliduse tõus jätkab ettevõtete ja majapidamiste mõjutamist. Swedbank on valmis pakkuma klientidele vajadusel nõustamist ja lahendusi võimalike raskuste korral, aga ka finantseerimist vastavalt klientide vajadustele,“ ütles Swedbank AS-i juht Olavi Lepp.

Ettevõtte areng

Elukalliduse tõus on toonud taas tähelepanu keskmesse säästmise ja rahatagavara olemasolu. Säästmine on eriti väiksema sissetuleku puhul keeruline. Selle teeb lihtsamaks Swedbanki rahakogumise lahendus Rahakoguja. Swedbanki kliendid on kogunud nimetatud lahendusega kahe aastaga 546,8 miljonit eurot.

Täiustasime oma energiatõhususe tooteid. Soodsa intressiga päikesepaneelide laenu saab nüüd kasutada ka soojuspumba ostuks ja paigalduseks. Kodu energiatõhususe laenu saab kasutada aga kõigiks renoveerimistöödeks, mille tulemusena muutub kodu energiatõhusamaks.

Swedbanki tööstusettevõtete uuring näitas, et ligi pooltel kohalikest tööstusettevõtetest sõltub töö maagaasi olemasolust. Kõige suurem maagaasisõltuvus on toiduainetetööstuses ja rasketööstuses ning kõige väiksem puidutööstuses. Oleme kogunud riigile nii lühiajalisi kui ka pikaajalisi ettepanekuid energiakriisi lahendamiseks. Näeme, et talveperiood võib meie ettevõtjatele tulla keeruline, kuid soovime aidata oma klientidel see keeruline ja mõneti ettearvamatu periood üle elada.

Koostöös TalTechiga alustasime septembris jätkusuutlikkuse eksperdi programmiga, mis aitab meil toetada Eesti ettevõtete üleminekut terviklikule keskkonna-, sotsiaal- ja juhtimisstrateegiale ehk ESG-le (ingl Environmental, Social, and Governance) ja viia seeläbi ellu enda visiooni jätkusuutlikumast ühiskonnast. Esimesel kursusel osalevad 20 Eesti ettevõtte esindajad erinevatest valdkondadest. Kursuse lõputööna valmivad ettevõtete kestlikkuse aruanded või strateegiad.

Septembris alustasime ka ESG sektoripõhiste seminaridega oma klientidele, rääkides nii tulevastest Euroopa Liidu kestlikkuse regulatsioonidest, aruandluskohustusest, mis hakkavad ettevõtteid mõjutama, konkreetse sektori põhistest ESG riskidest ning jagasime kogemusi eeskujuks oleva ettevõtte näitel. Esimesed seminarid toimusid metsa- ja puidutööstusele ning eraldi meie äriklientide raamatupidajatele ja finantsjuhtidele.

Septembrist alustasime õppelaenu väljastamist uutel tingimustel. Taotlemine muutus lihtsamaks, maksimaalne summa suurenes ning senine 5% intress asendus 1,99% + kuue kuu euribori intressiga, intressilaega 5%. Augusti ja septembrikuu jooksul väljastasime õppelaene arvuliselt 80% rohkem võrreldes möödunud aasta sama ajaga. Uute väljastatud õppelaenude maht eurodes käesoleva aasta augustis ja septembris aga rohkem kui kahekordistus.

Augustis olime kaaskorraldajaks äsja riigi poolt ettevõtluse edendamise auhinnaga tunnustatud ärifestivalil sTARTUp Day. Tänavu osales festivalil 3900 külalist 50+ riigist ning 300+ start-up’i. Samuti toetasime ja aitasime ellu viia keskkooliõpilastele ja ülikoolitudengitele suunatud rahvusvahelist programmi “Young Entrepreneurs”, mis valmistab noori ette väljakutseteks ettevõtlusmaailmas. Programmi korraldaja on riskikapitalifond ja ärikiirendi Startup Wise Guys.

Septembris algatasime koos Heateo Sihtasutusega annetuskampaania „Üksteisele toeks“, mille fookuses on meie annetusplatvormi ”Ma armastan aidata” algatused, mis leevendavad mõnda olulist valupunkti ühiskonnas. Kampaania raames saab annetada näiteks Maarja Külale, Toidupangale, Pagulasabile, Mondo Kriisifondile, MTÜ-le Elu Dementsusega jne. Samuti aitasime kolmandas kvartalis ellu viia Swedbanki asutatud haridusalgatuse Noored Kooli kampaaniat, millega juhitakse tähelepanu ühele olulisele murekohale meie hariduses – hariduslikule ebavõrdsusele.

Swedbank valiti Baltic Brands Awardil neljandat aastat järjest Eesti armastatuimaks kaubamärgiks. Neljandat korda toimunud Baltic Brands Awardil valiti erinevates kategooriates välja Eesti, Läti ja Leedu selle aasta armastatumad, rohelisemad ja inimlikumad kaubamärgid. Swedbank on armastatuimaks kaubamärgiks Baltikumis tervikuna, aga ka Eestis, Lätis ja Leedus eraldi juba neljandat aastat.

Swedbank Eesti on Instari (tööandja brändingu uuringuid teostav ettevõte) uuringu põhjal ka 2022. aasta atraktiivsemate tööandjate seas. Küsitluse tulemuste põhjal saavutas Swedbank majandusõppurite ja kutsekoolide õpilaste seas 4. ning teiste õpilaste seas 6. koha.

Alates juuni teisest poolest juhib Pangaliitu Swedbanki Eesti juht Olavi Lepp. Pangaliidu juhatuse esimehe ametiaeg kestab kaks aastat. Tulevikku vaadates loetles Lepp majanduse toetamise kõrval pankade ajastu vaimust kantud prioriteete lähematel aastatel: vastutustundliku ja jätkusuutliku panganduse arendamine, sealhulgas positiivse krediidiregistri loomine; konkurentsivõimelise majanduskeskkonna eest seismine; küberjulgeoleku tugevdamine; kriisijuhtimise võimekuse suurendamine; finantskirjaoskuse edendamine ühiskonnas ning jätkuv võitlus petturlusega.

Swedbank grupi 2022. aasta III kvartali majandustulemustega saab tutvuda Swedbank grupi lehel.

Vaata ka:

joulud

Mis on jõulustress?

Jõulustress viitab pinge- ja stressitundele, mida paljud inimesed kogevad pühadeperioodil, eriti jõulude eel ja ajal.

gripp

Nakkushaiguste ülevaade: grippi haigestumine võib järsult kasvada

Kõikide ülemiste hingamisteede viirusnakkuste (COVID-19, gripp, RSV) haigestumus on kasvutrendis ning gripiviiruse ja COVID-19 levik