Wednesday , 22 January 2025
suviminuaeg

SUVISED HOIATUSED

Enneta õnnetusi ja hoia kemikaalid laste ja külaliste käeulatusest eemal! Allaneelates tekitavad petrooleumitooteid sisaldavad süütevedelikud tugevat seedetraktiärritust – iiveldust ja oksendamist. Loe ennetusest ja esmaabist ning vaata, kuidas ohutut grillipidu pidada. Suurema söögitegemise ajal sagenevad ka äädikast tingitud mürgistused. Loe, kuidas ennetada äädikaõnnetusi ja mida teha, kui keegi on kogemata äädikat joonud.

Kui murelik tasub olla, kui laps juhtub alkoholi lonksama või suitsukoni alla neelab? Alkohol ja nikotiinitooted tuleb hoida lastele kättesaamatus kohas. Räägi sellest ka oma külalistega. Lastele võib juba väike kogus mõnd meelemürki põhjustada rasket mürgistust. Lapse puhul tasub mistahes alkoholi- ja tubakatoodete tarbimise korral konsulteerida mürgistusinfoliiniga 16662 ja hoida käepärast mürgistuse põhjustanud aine/ toote pakend. Õnneks sisaldavad tänapäeval vaid vähesed süütevedelikud ohtlikku metanooli, ent ka etanool on lapsele ohtlik. Näiteks on põhjustanud lapsele selgeid mürgistusnähte üle 0,5 promilline joove ehk 1 ml/kg 40% viina, 4 ml/kg 10% veini ja 8 ml/kg 5% õlle joomine. 0,2 promilline joove võib põhjustada lapsele ohtlikku hüpoglükeemia, kus veresuhkru sisaldus langeb ohtlikule tasemele.

Nikotiinitoodete – sigarettide, snusi padjakeste (s.h ka tubakavabade), e-sigareti täitevedelike ja nikotiininätsude mürgisus oleneb nende nikotiinisisaldusest. Üldiselt sisaldab 1 sigaret 15–20mg nikotiini, mis võib põhjustada väikesel lapsel tõsist mürgistust. 1 sigarett, üle 3 sigaretikoni või 1 sigarikoni, nikotiini padjake, näpuotsatäis nuusktubakat, mistahes kogus nikotiini sisaldavat närimiskummi või e-sigareti täitevedelikku võib põhjustada mürgistussümptomeid. Peamised mürgistussümptomid on iiveldus, oksendamine, kõhuvalu ja suurenenud süljevool. Raske mürgistuse korral on võimalikud meeltesegadus, ärrituvus, unisus, krambid ja teadvusekaotus ja siis tuleb helistada hädaabinumbril 112.

Kui kasutad putukatõrjevahendit, siis järgi kasutusjuhendit! Lapsed on sääsemürkide suhtes eriti tundlikud! Kui dietüültoluamiidi ehk DEETi sisaldava tootega nahka rohkelt määrida, võib tekkida iiveldus, oksendamine, kõhuvalu ja -lahtisus. Sääskede asemel enda mürgitamise vältimiseks pese õhtu saabudes mürk nahalt sooja vee ja seebiga korralikult maha! Loe lisaks sääsetõrjevahenditest.

Külaliste tulekuks valmistudes või last vanavanemate juurde saates tasub meeles pidada, et iga laokil tablett või kemikaalipudel kujutab eriti väikelastele suurt terviseriski. Ravimite koht ei ole lauaserval, riiulil ega avatud käekotis. Nii nagu kemikaalipudelidki, hoia ravimid laste silme alt ja haardeulatusest eemal lukustatud kapis! Loe ravimimürgistustest ja vaata, kuidas teha kindlaks mürgistuse korral neelatud ravimi annus.

Kui laps mängib seebimullitajaga, siis tea, et seebimullitaja täitevedelik tekitab silma pritsides ärritust ja suhu sattudes iiveldust. Raviks tuleb silmad ja suu korralikult veega loputada. Kõige ohtlikum on seebimullitaja alla 3-aastase lapse käes. Sellises vanuses lapsed joovad hästi lõhnava vedeliku pudelist ära esimesel võimalusel. Vaata suu kaudu manustatud kemikaalist tingitud õnnetuste esmaabi juhiseid.

Jõulust jaanini ja sealt aasta lõpuni tasub meeles pidada põhitõdesid sellest, kuidas veeta pühad nii, et mürgistus neid ei rikuks. Siit videost saad üle vaadata põhitõed ohutu peo pidamiseks.

Hoidkem suvised peod turvalised ja rõõmsad!

Vaata ka:

465279393 545812488406325 4516844972230047662 n

POLITSEI OTSIB: Tallinnas kadunud 17-aastast Lianat

Politsei palub abi Tallinnas kadunud 17-aastase Liana leidmisel. Liana lahkus reedel, 11. oktoobril Kastre vallas

gripp

Grippi nakatumine kasvab

Ülemiste hingamisteede ägedate nakkuste levik püsib stabiilne ning on võrreldav eelmise hooaja sama perioodiga. Küll