Eesti tarbijahinnaindeks, mis peegeldab hinnatõusu määra, kasvas eelmise aasta oktoobriga võrreldes 4,9 protsendipunkti, nagu teatas Statistikaamet. Oktoobrikuus mõjutas hinnaindeksit enim toiduainete hinnatõus.
Võrdluses 2022. aasta oktoobriga, tõusid kaupade hinnad 3,7% ja teenuste hinnad 7,0%. Statistikaameti juhtiva analüütiku Viktoria Trasanovi sõnutsi oli peamiseks hinnaindeksi mõjutajaks toidu ja mittealkohoolsete jookide hinnakasv, mis andis kogutõusu ligikaudu kolmandiku.
Lihatooted ja liha hind tõusis möödunud aasta oktoobriga võrreldes 9,5%, jahutooted ja tangained 10,1% ning suhkur, küpsetised ja konservid kallinesid 9,8%. Samas värske köögivilja hind langes 10,1%. Kütusehindadest langes bensiin 5,4% ja diiselkütus 11,9%.
Statistikaamet avaldas ka tarbijahinnaindeksi muutused kaubagrupiti. Viktoria Trasanov märkis, et kui eelmisel aastal hakkasid oktoobrist kehtima energia hinna osalise kompenseerimise meetmed elektrile, gaasile ja kaugküttele, mis tõi kaasa hinnaindeksi kuine langus 1,1%, siis sel aastal sellist suurt langust ei toimunud. Selle tulemusena kasvas tarbijahinnaindeks võrreldes eelmise aasta sama perioodiga septembri 4,2% pealt oktoobris 4,9% peale.
Lisaks tõi Statistikaamet välja, et tarbijahinnaindeks langes oktoobris võrreldes septembriga 0,4%. Septembrikuuga võrreldes oli suurim mõju tarbijahinnaindeksile toidu ja mittealkohoolsete jookide hinnalangus 1,1%, mis andis kogulangusest enam kui poole.