Eriolukorra kehtestamine eeldab mõjuvaid põhjuseid ja seda, et muid võimalusi enam pole. Praeguses olukorras tahetakse eriolukord kehtestada selleks, et piirata haiglates vähem pakilist ravi.
Soome Yle andmetel valmistub valitsus praegu eriolukorra kehtestamiseks. Koroonaga nakatumiste arvu kasv on suurendanud viimastel nädalatel haiglate koormust. Prognoositakse patsientide arvu jätkuvat kasvu järgnevatel nädalatel.
Valitsuse plaanide kohaselt kindlustatakse eriolukorra abil haiglate võimekust. Eriolukorra eesmärk on kaitsta maad ja rahvast. Eriolukord on seaduse järgi näiteks relvastud rünnak või selle oht, rahva toimetulekut või majanduslikku olukorda mõjutav oht või eriti raske suurõnnetus.
Koroona puhul oleks tegemist eriti ohtliku ja ulatuslikult leviva nakkushaigusega. Eriolukord võimaldab piirata inimeste põhiõigusi nagu inimeste ühest kohast teise liigutamine ja töökäskude andmine. Nakkushaiguste puhul võidakse piirata inimeste liikumist.
Esimest korda Soome ajaloos kehtestati eriolukorra seaduse kohaselt eriolukord 2020. aasta kevadel. Tookord isoleeriti Uusimaa maakond ülejäänud Soomest.
Praegu valitsus selliseid piiranguid enam ei kavanda. Praegu saaks eriolukorra abil lükata haiglates edasi vähem pakilist ravi. Kui intensiivravi osakondade võimekus on piiri peal, siis saab edasi lükata operatsioone, pärast mida vajab patsient intensiivravi. Sellised on näiteks vähem pakilised südamekirurgia ja vähikirurgia.
Edela-Soomes ja Uusimaal ollakse praegu seisukohal, et eriolukorda pole hetkel veel vaja, aga selleks on hea valmistuda, et seda kasutada, kui olukord muutub hullemaks.
Eriolukorra seadust saab rakendada, kui valitsus ja president koos leiavad, et riigis valitseb eriolukord. Pärast seda teeb vastava otsuse valitsus ja määratleb, mis osas eriolukorra seadust kasutatakse. Eriolukorra määrus kehtestatakse korraga kuni pooleks aastaks.
Kohe pärast vastava määruse välja andmist antakse asi menetleda parlamendile. Parlamendi põhiseaduskomisjon annab valitsuse määrusele hinnangu. Selle põhjal otsustab parlament, kas eriolukord jääb kehtima või tuleks see osaliselt või täielikult tühistada.
Koroonapandeemia algul 2020. aasta märtsis kehtestas Soome valitsus mitmed eriolukorra meetmed. Tookord kinnitas parlament osa ja tühistas osa meetmeid.
Kõige olulisemad eriolukorra meetmed olid erinevad kogunemis- ja liikumispiirangud ning söögikohtade ja koolide sulgemine. Liikumispiirangute tipp oli 2020. aasta märtsis-aprillis, mil isoleeriti Uusimaa maakond
Allikas. Eestinen.fi