Soome tehnoloogiaettevõte Insta Group on koostöös partneritega välja töötanud uut tüüpi mehitamata lahenduse maapealseks võitluseks, mis ühendab endas nõudlikuks kasutamiseks mõeldud drooni ja tõhusa sisendüksuse. Tegemist on drooni külge kinnitatud lõhkekehaga, mida saab käivitada mitme kilomeetri kauguselt.
Drooni abil saab üle 3000 teras- või volframkuuli sisaldava lõhkelaengu soovitud sihtmärgi kohale õhus transportida ja see plahvatama panna. Vajadusel on lõhkekeha piirkondlik killuefekt koguni 2000 ruutmeetrit ja see suunatakse ülalt alla täpselt soovitud sihtmärgini.
Lahinguväljal on väga raske selle eest põgeneda. Kuulide väljumiskiirus on nii tohutu, 3000 meetrit sekundis ja need lähevad läbi praktiliselt kogu kaitsevarustuse. Lisaks tuleb šrapnellidušš otse ülevalt, räägib Iltalehtile Insta kaitsevaldkonna müügi- ja kliendisuhete juht Tuure Lehtoranta.
Lehtoranta sõnul on laengu mõju oluliselt parem võrreldes traditsiooniliste miinipildujate või suurtükiväe tekitatava šrapnelliefektiga.
Viimastel päevadel on uudistest näha, et Ukrainas on kasutatud palju droonide külge kinnitatud väikseid granaate. Nende mõju ei ole aga piisavalt tõhus. Nüüd on meil toode, mis on väga tõhus, jätkab ta.
Lehtoranta ütleb, et uue relva laenguosa on võetud otse kõrgetasemelisest hüppelaengust, mis samuti plaanitakse selle aasta lõpuks valmis saada. Hüppelaengu töötas välja Instale kuuluv Leijona Instituutti Oy, mis oli samuti uue toote väljatöötamisega seotud.
Hüppelaengu puhul on laengu osa revolutsiooniline. Kuule on nii palju. Ja jõud tuleb just sellest, et neid nii-öelda raisku ei lähe, ütleb Lehtoranta.
Insta Group on aastaid olnud Soome kaitseväe strateegiline partner ja üks kodumaise kaitsetööstuse tippettevõtteid.
Uus lendav laeng on kõige tõhusam umbes 20 meetri kõrgusel. See on mõeldud soomustatud jalaväe vastu võitlemiseks. Lehtoranta sõnul saab toodet kasutada maalahingu toetamiseks strateegiliselt oluliste sihtmärkide puhul, et täiendada muud tule kasutamist. Ülaltpoolt tulev plahvatuslik efekt on vabalt reguleeritav vastavalt drooni kõrgusele.
Kui lennata madalamale, on pindala arv väiksem, kuid piirkonnas on rohkem kuule, märgib Lehtoranta..
Drooni ja laengu kombinatsiooni tööraadius on umbes kuus kilomeetrit. Lehtoranta märgib, et hiljutistest uudistest Ukraina sõja kohta on selgunud, et seda tüüpi relvadele on tellimus olemas näiteks suurema metsataolise maastikuga kohtades.
See nõuab droonilt palju ja meie Soome partner Nordic Drones on teinud hea drooni, räägib Lehtoranta.
Laeng kaalub umbes 3,6 kilo ja kombinatsioon drooniga on umbes 6,5 kilo. Sellise kaaluga komplekti saab hõlpsasti kanda üks võitleja.
Transpordiks on ju tänapäeval erinevaid võimalusi ja näiteks on erinevaid seljakoti mudeleid.
Juba 2019. aastal Soome kaitseameti poolt kasutusele võetud hüppelaeng ja Insta Steel Eagle’i nime kandev lendav laeng moodustavad Lehtoranta sõnul nüüd ühise tooteperekonna. Sellega on hüppelaeng saanud ka uue nime, Insta Steel Lynx.
Lehtoranta sõnul vastab uus lendav laeng kõikidele Soome poolt ratifitseeritud rahvusvahelistele relvalepingutele, näiteks jalaväemiinide keelustamise Ottawa lepingule ja Genfi kokkuleppele.
Insta avalikustab uue lahenduse täna teisipäeval, 12. septembril seoses Londonis toimuva Defense & Security Equipment International (DSEI) messiüritusega.
Usume, et see pakub suurt huvi nii kodu- kui ka välismaal. Leti all oleva toote valmimisest oleme juba mõnele partnerile rääkinud. Esialgne huvi on olnud tohutu, ütleb Lehtoranta.
Ta usub, et Euroopa riigid on eriti huvitatud lendavast laengust. Lehtoranta nendib, et Soome relvatööstuses on olnud vaid üksikuid hävinud tooteid, näiteks Patria sõidukeid. Insta usub, et uus lahendus on just see, mida paljude riikide relvajõud praegu soovivad. Lehtoranta ei oska otseselt öelda, millistest riikidest Insta kliendid on, kuid talle on selge, et uus relv vastab Ukrainas käimasoleva sõja tekitatud nõudlusele.
Tulevikus saame kindlasti funktsioone täiustada. Kuid me usume, et toode on praegu hea ja väga funktsionaalne, märgib Lehtoranta.
Siseriiklik huvi on juba tagatud, kuna kaitsevägi on vähemalt lendava laengu valmimisest teadlik olnud. Lehtoranta ütleb, et kaitseväe teadlikkust tootest pole võimalik täpsemalt määratleda, sest see on kaitseväe ja selle logistikaosakonna asi.
Toote hinda Lehtoranta täpsemalt ei avalda, kuid kirjeldab seda kui väga „kuluefektiivset lahendust”.
Lehtoranta sõnul on palju tähelepanu pälvinud hüppelaengu arendus lõpusirgel ning see valmib plaanide kohaselt selle aasta lõpuks.
Iltalehti teatas hüppelaengust viimati aprillis. Toona ütles Insta asepresident Jari Mielonen, et partii keskkonnatestid on lõpusirgel. Mieloneni sõnul on eesmärk, et toote dokumentatsiooni ja nullseeria saaks kätte sel aastal, kuid lõplik ajakava oleneb ka kaitseväest.
Nullseeria tähendab esimest kaitseväele saadetud proovipartiid. Dokumentatsioon seevastu viitab kohustuslikule lõhkematerjali ohutusdokumentatsioonile, mille koostab kaitsevägi tootja info abil.
Lehtoranta ütleb nüüd, et hüppelaengu laenguosa on juba ammu valmis.
Käivitus- ja stabiliseerimismehhanismiga on olnud probleeme. Aga jah, need on nüüd testides kontrollitud. Usun, et 0-seeria kokkuleppeni jõutakse veel sel aastal. Rahvusvahelisele turule saame siis siseneda järgmise aasta suvest, kui kevadel valmib kasutuselevõtu kooskõlastus, märgib Lehtoranta.
Ta rõhutab, et tooted täiendavad üksteist ning vajadus hüppelaengu järele pole uue tootega kuhugi kadunud.