Soome plaanib kodakondsuse saamise tingimusi karmistada. Praegu peab taotleja elama riigis viis aastat, kuid edaspidi nõutakse kaheksa aasta pikkust elamisperioodi. Lisaks tuleb kodakondsuse taotlemiseks sooritada kodakondsuseksam.
Üks eeltingimus kodakondsuse saamiseks on kodakondsus- ja keeleeksam. Hetkel nõutakse ka keeleoskuse tunnistust, mis on Helsingin Sanomati teatel üks muudatustest.
Siseminister Mari Rantanen selgitab, et eesmärk on tagada edukas lõimumine, milleks kodakondsus on omamoodi preemiaks.
Elamisperioodi pikenemisega seotud muudatused võivad juba sügisel jõustuda. Kodakondsuseksam on uus kontseptsioon Soome jaoks ning seaduseelnõu võib jõuda parlamenti 2025. aasta kevadel.
Soome ametivõimud hakkavad tulevikus ka põhjalikumalt uurima kodakondsuse taotlejate varasemat tausta. Need, kes on saanud lähiajal karistuse, ei saa kodakondsust taotleda, ning ametivõimud kontrollivad ka, kas taotleja on täitnud avalik-õiguslikke maksekohustusi.
Lisaks plaanitakse muuta ka kodakondsuse äravõtmise tingimusi, nii et isikud, kes on riiki petnud või saanud kodakondsuse ebaausal teel, peavad hakkama rohkem oma tegude eest vastutama.
Võrdluseks võib öelda, et Eestis on kodakondsuse taotlemiseks vaja elada riigis enne taotluse esitamist elamisloa või elamisõiguse alusel vähemalt kaheksa aastat, millest viis aastat peavad olema püsivad. Enamikus EL-i riikides saab kodakondsust taotleda siis, kui isik on ametlikult riigis elanud vähemalt viis aastat.