Prantsuse meediaväljaande Disclose avaldas uuringu, mis väidab, et paljud Rootsi mööblifirma Ikea tooted valmistati Valgevene vanglates. Uuringu järgi olid paljudel Ikea tarnijatel sidemed koloonia tüüpi vanglatega, mida juhivad diktaator Aleksandr Lukašenka režiimi ametnikud.
Ikea tarnija Mogotex hankis 2019. aastal IK-2 kinnipidamiskeskusest tekstiile. IK-2 juht oli aastatel 2006-2014 Euroopa Liidu (EL) sanktsioonid nimekirjas, kuna seal koheldi halvasti poliitvange, vahendas Politico.
IK-2-s töötavad vangid said paar rubla palka. Valgevene keskmine palk oli 2022. aasta septembris 1637 rubla ehk umbes 600 eurot.
“Lukašenka režiim sunnib vange tegema tasuta tööd, nende hulgas on ka poliitvangid,” ütles Valgevene opositsiooniaktivist Franak Viačorka.
“Paljud mõisteti sunnitööle, kuna osalesid meeleavaldustel, kus kritiseerisid Lukašenkat või avaldasid toetust Ukrainale. Julgustame kõiki lääne firmasid lõpetama igasuguse koostöö režiimiga, riigifirmadega ja mis tahes institutsioonidega, mis on seotud Valgevene valitsusega,” lisas Viačorka.
EL-i välisasjade välispoliitika teemade juhtiv pressiesindaja Peter Stano ütles, et EL on teadlik hiljutistest teadetest, mis kritiseerivad Ikea alltöövõtjate sidemeid Valgevene kolooniatega.
“Kui need teated leiavad kinnitust, peaksid sellised tegevused kohe lõppema, kuna need rikuvad inimõigusi,” ütles Stano.
Ikea koostöö Valgevene firmadega algas ametlikult 1999. aastal, Lukašenka oli siis juba Valgevene diktaator. Valgevenest sai lõpuks Poola järel Ikea suuruselt teine puidutarnija.
Ikea pressiesindaja ütles, et firma võtab Valgevene kohta puudutavaid teateid väga tõsiselt. Pressiesindaja ütles, et Ikea ei aktsepteeri kunagi inimõiguste rikkumist firma tarneahelates. Ikea lõpetas 2022. aasta juunis lepingud oma Valgevene tarnijatega.
2012. aastal tunnistas Ikea, et ostis 1970. ja 1980. aastatel Ida-Saksa poliitvangide toodetud tooteid.
Err.ee