Rohkem kui veerand (26%) Balti riikide naistest on majanduslikult sõltuvad oma abikaasa või elukaaslase sissetulekust. SEB panga uuringu kohaselt kogeks 25% Eesti naistest, kes kaotaksid oma mehe või partneri toetuse, rahalisi väljakutseid.
40 protsenti Eesti naistest peaksid abikaasa või elukaaslase kaotuse korral võtma üle vähemalt osa koos võetud võlgadest, millega nad ei ole arvestanud. Meeste majanduslik sõltuvus oma kaaslasest on kolm korda väiksem, olles kõigis kolmes Balti riigis ligi 8 protsenti.
“Naiste kordades suurem finantssõltuvus tähendab, et naised on palju vähem vabad rahalisi otsuseid langetama kui mehed. See paistab välja ka panga statistikas – kõige lihtsama investeerimistoote Roboinvestori kasutajatest on naisi 42 protsenti ja 27 protsenti ettevõtlusega alustajatest on naised. Tagajärjeks on see, et vaid 28 protsenti naistest tunneb finantsilist kindlust pensionipõlve osas. SEB eesmärk on toetada naisi nägemaks oma võimalusi, kuidas luua endale kindlam tulevik,” märkis Parik.
Baltimaades on naiste soov ettevõtlusega alustada kõige väiksem Eestis
Üheks viisiks oma tuleviku kindlustamisel on olla iseendale tööandjaks. Ettevõtlust näevad võimalusena vaid 27 protsenti Eesti naistest (meeste vastav näitaja on 37%), samas kui Leedus on vastav number 31 protsenti ja Läti naiste seas kõige suurem, ehk 36 protsenti. „SEB panga kliendibaasi põhjal moodustavad naised Baltikumi ettevõtete juhatustes vähemuse – keskmiselt on naisi veidi alla 35 protsendi juhatuse liikmetest. Leedus, Lätis ja Eestis juhivad naised sagedamini haridus-, tervishoiu- ja sotsiaalteenuseid osutavaid ettevõtteid ja organisatsioone. Siiski ei tohiks see süvendada stereotüüpi, et ainult need valdkonnad on mõeldud naistel,“ lisas Parik.
Soolise võrdõiguslikkuse poolest oli Eesti mullu Euroopa Liidu 27 riigi seas 17. kohal, Läti (16. koht) ja Leedu (20. koht).
Lisainfo: