Alates 1. augustist uuenes senine riiklik õppelaenude väljastamise kord ning suurimaks muudatuseks on üleminek fikseeritud intressimääralt kuue kuu euriboriga seotud intressile. Huvi õppelaenu võtmise vastu on Eestis aasta-aastalt oluliselt vähenenud ning SEB tänavu sügisest enam uusi õppelaene ei väljasta.
„Õppelaenu vajadus on püsivalt vähenenud ning seitsme aasta jooksul on Eestis õppelaenu võtjate arv aastas langenud 4000 õppurilt alla 1300-le ehk viimastel andmetel võttis õppelaenu vaid 3% neist, kes vastavad laenu väljastamise tingimustele. Põhjuseid selleks on mitmeid – õpilaste arvu vähenemine ja parem finantskirjaoskuse tase ehk õpingute kulud kaetakse pigem vanematelt saadud toetuste või enda teenistusega. Näiteks 2019. aastal töötas õpingute kõrvalt 68% üliõpilastest. Kindlasti mõjutavad õppelaenude nõudlust ka laiad tasuta eestikeelse õppe võimalused ning õppetoetuste ja stipendiumite süsteem,“ kommenteeris SEB eraklientide segmendijuht Triin Raudsepp.
Uuendatud tingimuste kohaselt kasvab õppelaenu maksimummäär 3 000 euroni ning intress seotakse kuue kuu euriboriga, millele lisandub kuni 3% aastas.
„Lisaks huvi kahanemisele näeme, et tänases hinnatõusu ja kasvavate intresside keskkonnas ei pruugi uuendatud õppelaen olla noorele kogu aasta peale piisav, mistõttu tuleb tal leida täiendavaid võimalusi oma kulude katmiseks, nagu näiteks õpingute kõrvalt töötamine või perekonna toetus,“ lisas Raudsepp.
SEB-st varasematel aastatel õppelaenu võtnud noored saavad taotleda selle õppeaasta summa väljamakset. Kui õppelaenulepingu sõlminud laenusaaja soovib uut osa laenusummast varem kehtinud tingimuste alusel, palub SEB sellest märku anda alates 1. septembrist. Vastava avalduse saab esitada internetipangas või SEB kontoris.