[wpedon id=63145]
SEB Grupp avaldas täna 2020. aasta majandustulemused, mille kohta leiab info aadressilt: www.sebgroup.com/ir
SEB Panga juhatuse esimees Allan Parik kommenteeris SEB üksuste tulemust Eestis järgmiselt:
„SEB kohanes hästi 2020. aastal valitsenud keerulise olukorraga. Tegusa aasta märksõnad olid uue finantseerimise tagamine, makseraskustes klientide abistamine ning jätkusuutlike pangatoodete arendamine.
1,5 miljardit eurot uusi laene
SEB finantseeris eelmisel aastal enam kui miljardi euro väärtuses ettevõtete ning ligi poole miljardi euro väärtuses eraklientide uusi projekte. Hoolimata majanduslangusest püsis klientide laenunõudlus heal tasemel, mis näitab, et igas majandustsükli faasis on majapidamisi ja ettevõtteid, kes saavad ja soovivad investeerida oma arengusse.
Maksepuhkused 2 900 kliendile
Aasta esimeses pooles oli väga oluline makseraskustesse sattunud klientide toetamine. Maksepuhkusi vajas eelmisel aastal 2 400 eraklienti ning 500 ettevõtet, kuid tänaseks on pea kõik kliendid oma maksevõime taastanud ja tavapärase elu juurde naasnud. Samas on mitmeid sektoreid, nagu näiteks turism, mis vajavad jätkuvalt tuge. Laenukvaliteet püsis terve aasta kõrgel tasemel, mis tähendab, et ei ole näha võlgnevuste suurenemist.
Eraisikute ja ettevõtete hoiused kasvasid 18 protsenti
Koroonakriisist tingitud piirangute tõttu oli eelmisel aastal pea poole vähem kontorikülastusi ja nende asemel andsime laenu- või investeerimisnõu videokõne vahendusel või lahendasime kliendi vajaduse teiste digitaalsete kanalite kaudu. Klientide aktiivsus püsis kõrge ja seda just puhvrite kasvatamisel. Ebakindlale ajale kohaselt suurendasid kliendid eelmisel aastal oma hoiuseid – eraklientide hoiused kasvasid SEB-s aastaga 13 protsenti, äriklientide hoiused lausa 23 protsenti.
Jätkusuutlike toodete arendamine
Uuendustena tõi SEB eelmisel aastal turule mitmeid rohelisi tooteid, alates keskkonnasõbralikust materjalist toodetud pangakaardist kuni elektriautode finantseerimise ning ettevõtete jätkusuutlike projektide finantseerimiseni roheliste laenudega. Keskkonnahoiuga seotud tegevused on olulised ka järgnevatel aastatel ja usume, et neist on saamas majanduskasvu vedav jõud. Pakume oma era- ja äriklientidele abi ja tuge, et rohepööre oleks neile majanduslikult edukas ning et Eesti taastaks oma majanduskasvu uues kvaliteedis. Avasime eelmisel aastal lisaks Tallinnas asuvale innovatsioonikeskusele ka samalaadse esinduse Tartus, et aidata ettevõtjatel ümber kujundada oma ärimudeleid, eesmärgiga kasvatada oma äri kiiresti ja jätkusuutlikult.
Tulud stabiilsed, kulud väikses tõusus
SEB tegevustulud olid 2020. aastal 173,8 miljonit eurot (173,5 mln 2019. aastal) ning tegevuskulud 61,5 miljonit eurot (59,8 mln 2019. aastal). Kulude suurenemise taga on ühekordsed väljaminekud, kasvanud palga- ja IT-kulud aga ka panga suurenenud tähelepanu töötajate tervisele. Möödunud aastast alates on kõigil SEB töötajatel lisaks tööandjapensionile ka täiendav tervisekindlustus. Eelmisel nädalal nimetati SEB ka ihaldusväärseimaks tööandajaks Eestis, mille üle on väga hea meel.
SEB Eesti 2020. aasta kasum oli 87,4 miljonit
SEB eelmise aasta kasumit mõjutas kõige enam reservide suurendamine juhuks, kui laenukahjumid peaksid suurenema. Suurendasime eelmisel aastal reserve 11 miljoni euro ulatuses, samas kui 2019. aastal vähendasime laenukahjumite eraldisi 3,8 miljoni euro ulatuses. Laenukahjumite eraldiste suurendamise taga on soov olla valmis ootamatusteks, kuigi laenukvaliteet ise on püsinud stabiilselt hea.
Reservide suurendamise tõttu vähenes panga eelmise aasta kasum 13 protsenti ja SEB Eesti üksused lõpetasid 2020. aasta 87,4 miljoni euro suuruse kasumiga. 2019. aastal oli SEB Eesti üksuste kasum 100,4 miljonit eurot.
Tugevate finantstulemuste, väga kõrge kapitaliseerituse ja stabiilselt hea laenukvaliteedi tõttu võimaldasid järelevalveasutused SEB-l jätkata oma senise dividendipoliitikaga ning SEB Pank maksis eelmise aastal 100 miljonit eurot dividende. Tulumaksu tasus SEB 2020. aastal 14 miljonit eurot (2019. aasta samal perioodil 17,1 miljonit eurot).“