SEB avaldas oma 2022. aasta jätkusuutlikkuse aruande, kus on muuhulgas kaardistatud ka üleujutusriskiga alad Baltimaades. Lisaks annab aruanne ülevaate sellest, kuidas pank on saavutanud positiivseid tulemusi keskkonnahoidlikkuse, sotsiaalse vastutustunde ja majandusliku jätkusuutlikkuse valdkondades.
„Jätkusuutlikkuse aruande peamine eesmärk on kajastada ettevõtte läbipaistvat juhtimist ja meie tegevuse panust säästvasse arengusse. Ühest küljest annab see ülevaate meie panga jätkusuutlikkuse ambitsioonidest ja tegevustest, mis aitasid seatud eesmärke saavutada, kuid teisalt pöörame seekordses aruandes suurt tähelepanu ka kliimaga seotud riskidele. Kuna Baltikumis peetakse sageli kõige olulisemaks füüsilise riski allikaks üleujutusi koos meretaseme tõusuga, siis analüüsisime üleujutusriski ja selle võimalikku mõju Balti riikide kinnisvaraportfellile,“ kommenteeris jätkusuutlikkuse raportit SEB panga juhatuse esimees Allan Parik.
Kliimastsenaariumi analüüsis eristatakse äärmuslikku ja püsivat üleujutusriski. Kui Leedu suhteline riskipositsioon üleujutuste suhtes on Baltikumi madalaim, siis Lätis jällegi suurim, sest rohkem kui pool Läti üleujutusriskist on siiski seotud varadega pealinnas. Eestis ja Lätis on püsiv üleujutusrisk suurem kui äärmuslik üleujutusrisk, sest nende pealinnad asuvad ranniku lähedal.
Roheliste laenude maht on kasvanud
Kliima, keskkonnaküsimused ja jätkusuutlikkus mõjutavad üha rohkem ka panga äritegevust. „Vastutustundlik laenamine ja rahastamine on SEB äritegevuse nurgakivid. Aasta jooksul jätkas pank jätkusuutlikkuse küsimustes tõhusaid dialooge klientidega, pakkudes asjatundlikku nõustamist ja rahastamislahendusi,“ selgitas Parik.
Ärikliendid saavad nüüd võtta rohelisi laene näiteks sellistes valdkondades nagu taastuvenergia, energiatõhusus, jäätmekäitlus, saastuse vältimine ja kontroll, jätkusuutlikud metsad ning keskkonnasõbralik transport. 2022. aastal tõi SEB turule rohelise ärikinnisvara laenu ja roheliste garantiide toote.
2022. aastal tegi SEB mitmeid edusamme jätkusuutliku rahastamise valdkonnas. Ühest küljest on suurenenud klientide nõudlus jätkusuutliku rahastamise järele, kuid teisalt tõi SEB turule uusi pakkumisi nii era- kui ka äriklientidele, mis aitasid kaasa roheliste laenumahtude suurenemisele. Näiteks pakub pank eraklientidele heade tingimustega rohelisi laenutooteid, sealhulgas rohelist liisingut, rohelist kodulaenu ja tarbimislaene kodude energiatõhususe parandamiseks. SEB Balti divisjonis kasvas 2022. aastal jätkusuutlike laenude osakaal seitse korda.
Lisaks arendas pank koostöös fintech-partneriga rakenduse My Footprint, mis aitab hinnata eraisikute igapäevaelu süsinikujalajälge ilma lisatasudeta. Äppi saab lisada SEB pangakonto tehingud ja jooksvalt jälgida, mis on tegelikel ostudel põhinev heitkogus.
Tutvu lähemalt SEB jätkusuutlikkuse aruandega